Кламер БГ - Новини: Двете бойни полета в Украйна

Двете бойни полета в Украйна

Война в Украйна

|
Съб, 14 Май 2022г. 08:38ч.
Двете бойни полета в Украйна

Двете бойни полета в Украйна

Войната в Украйна скоро ще навлезе в третия си месец. Руските сили са все така далеч от минималните цели, поставени от президента Владимир Путин и много зони на фронтовите линии започват да изглеждат статични. Но след няколко седмици на интензивни руски бомбардировки, отбранителните линии на украинските сили в източната част на страната също се разграждат, пише CNN в обзор на ситуацията.

По същество възникват две бойни полета. Руснаците добавят бойна мощ в стремежа си да завземат регионите Луганск и Донецк. Украинците се опитват и да ги отблъснат, и да ги неутрализират. Това е триизмерна шахматна дъска на военните калкулации. А естествените граници, оформени от река в Източна Украйна, вече оказват влияние върху придвижването и на двете страни.

Опожарена земя

Руските сили завзеха територия, но в скромни размери. Много от техните успехи, особено в Южна Украйна, дойдоха в първите дни на инвазията и сега те се опитват да ги удържат. В епицентъра на конфликта – индустриалният пояс в Луганския регион – те използват масиран обстрел.

Както се изрази официален украински представител: "Руснаците не променят тактиките – те разрушават градове и след това влизат на опожарена земя".

Руските сухопътни сили към този момент са завзели неголяма територия, докато в същото време се появяват информации за слаба дисциплина и нисък боен дух сред някои военни части, отбелязва Си Ен Ен.

Според американски източници Русия има малко под 100 батальонни тактически групи в Украйна и още 20 непосредствено зад границата. Всяка група се състои от около 1000 войници, но след два и половина месеца бойни действия, много от тях са в лоша форма.

В Луганск и Донецк – двете цели на руската "специална военна операция" – нито един град не е паднал под руски контрол, освен Мариупол. Това може да се промени вследствие на няколкоседмичен безжалостен руски обстрел срещу индустриалния регион Луганск, където руснаците са се насочили към градовете Северодонецк и Рубежное. Към момента изглежда, че украинската отбрана на Рубежное фактически е приключила. Градът е в руини, без вода, ток и хора.

Неговите окупатори, предимно чеченски бойци и милиции от самопровъзгласилата се Луганска народна република, ще наследят пустош. Но загубата на Рубежное прави по-уязвим съседния град Северодонецк, чието население преди инвазията беше 100 000 души, а сега са останали 15 000, които се крият по мазетата.

И ако украинската съпротива там не издържи, ще са необходими нови отбранителни линии, които да възпрат руското настъпление в западна посока.

Руската офанзива от север обаче беше далеч по-неуспешна. Именно тук в играта се намесва криволичещата река Северски Донец. Тя извира в Русия и продължава в Украйна, където образува блата и мочурища, проправяйки си пътя през варовикови скали. С други думи: кошмар за военен десант.

Руснаците са се опитали и явно не са успели да сложат няколко понтона през реката в усилието си да обкръжат украинските войски. Сателитни снимки, анализирани от CNN, показват, че поне три моста са разрушени тази седмица и руските войски са понесли тежки загуби.

Изглежда, че малко по на запад руснаците са успели да пресекат реката, но към момента не е ясно дали ще запазят присъствието си, нито пък с какви сили разполагат. За месец откакто са окупирали близкия град Изюм руснаците не са напреднали много въпреки че украинските линии са слаби. Освен това главната им цел – град Славянск – има добра защита.

И от западния, и от източния бряг на Северски Донец се виждат пушеци. За да сломят защитата на украинците в този регион, руските сили имат нужда от постоянно снабдяване, което пък трябва да дойде през граница. Това снабдяване е „разтегнато“ от Белгород до североизточния украински град Купянск и продължава на юг.

В същото време украинските сили изглеждат решени да отбият нападанието дори успяха да си върнат част от териториите около Харков. Първоначално действията им доведоха до намаляване на огъня срещу самия град. Сега украинските сили могат да видят границата с Русия, а снабдителните линии на противниковата армия са в обсега на артилерията им.

Видео, анализирано от CNN, показва няколко унищожени руски танка, докато украинските сили напредват към Северски Донец. В момента украинската армия контролира град Стари Слатов, откъдето се смята, че руснаците са си тръгнали в четвъртък.

И в този случай реката се оказва пречка за напредъка на украинските сили. Смята се обаче, че руснаците са отеглили части, за да могат да защитават западния си фланг.

На юг: Една друга война

За разлика от ситуацията на север и изток, войната в южната част на Украйна не е толкова динамична. Руските сили все още контролират големи територии в Херсон и региона на Запорожието, но напредъкът им е спрян или бавен. Продължават ракетните удари срещу Одеса и други крайбрежни градове, но от военна гледна точка в тях няма особен смисъл и единственият резултат е тормоз над цивилното население. Опитите да бъде атакуван градът по суша или море изглеждат обречени на провал особено след като украинците успяха да потопят крайцера "Москва".

Американското разузнаване смята, че Русия няма да направи опит за завземане на цялото украинско крайбрежие. Подобно усилие вероятно би значело пълна мобилизация в Русия, а такова нареждане от президента Владимир Путин засега няма.

Вместо това изглежда, че руснаците съсредоточават усилията си върху ивицата земя от сегашната граница до анексирания полуостров Крим и се прави опит град Херсон да бъде "интегриран" чрез издаване на руски паспорти, използване на рубли и назначаване на лоялни към режима на Путин местни ръководители.

Лоялните към Русия обаче управляват в мрачни условия – неработеща здравна система и липса на елементарни условия за живот като електричество и водоснабдяване. Отделно от това има доказателства, че регионът е подложен на разграбване – руските сили крадат всичко от трактори до музейни експонати и няма някакво сериозно намерение да бъде въведен ред.

Война на изтощение

Военни анализатори и специалисти не очакват някакви резки промени на бойното поле през идните месеци. Тъкмо обратното, говори се за война изтощение. Украинската армия получава все повече въоръжение от Запад. Наскоро на фронта пристигнаха първите гаубици от САЩ.

Според директора на щатското разузнаване Аврил Хейнс и двете страни вярват, че могат постигнат успехи в боя и затова преговорите също не се очертават като реалистична опция.

"Фазата на изтощение, комбинирана с нереалните очаквания на президента Путин, които сериозно се разминават със способностите на руската армия, означава, че в следващите няколко месеца можем да очакваме все по-непредсказуема и ескалираща обстановка", казва той.

Вероятно най-големият проблем за Украйна би бил войната да остане по същите фронтове, които виждаме днес и руските сили да успяват да ги удържат, макар и трудно. Това би нанесло още по-сериозни щети на украинската икономика, която според Световната банка вече се е свила с 45%. В такъв случай Путин вероятно би могъл да изчака и да се опита да завземе още територия. Има и друг опасност – подкрепата на Запада да не се дава с такива бързи темпове както в момента, ако конфликтът замръзне в една точка.

До момента войната в Украйна не оправда руските очаквания. Сега идва времето на важните решения или големите грешки, които могат сериозно да повлияят на изхода. Както е казал китайският стратег Сун Дзъ: "Възможността да се опазим от поражение е единствено в нашите ръце, но възмоността да победим врага се предоставя от самия враг".

mediapool.bg