България излиза и от третата вълна на коронавирусната епидемия, заяви министърът на здравеопазването в оставка проф. Костадин Ангелов на брифинг с Националния оперативен щаб (НОЩ) и Националния ваксинационен щаб.
"Искам да благодаря на всички българи, които се довериха на гласа на науката и не послушаха гласа на популизма. На тези, които вярваха, че е по-добре да си останеш вкъщи, отколкото да отидеш на масово събитие", допълни той.
Ангелов заяви, че мерките трябва да продължат поне още два месеца до постигането на колективен имунитет. По думите му това може да се пстигне най-рано до края на юни, реалистично - края на юли и при песимистичен сценарий - в края на август. Извънредното положение ще бъде удължено с месец, стана още на брифинга.
"Постигнахме много с целенасочена политика, но за да удържим постигнатото има две задължителни условия - да продължим и да запазим темпа на ваксинация. За целта днес в 12 часа ще направим заседание на ваксинационен щаб, за да обсъдим какво правим с ваксината на "Янсен" и можем ли да си позволим да отворим "зелени коридори" и пета фаза, ако оставим възрастните хора и тези с хронични заболявания да се ваксинират от личните лекари. Второто задължително условие е спазването на противоепидемичните мерки. Всичко онова, което трябва да бъде запазено, а не да се водим от радостта от постигнатите резултати", коментира здравният министър в оставка.
Изключително важно е сега по време на предстоящите Великденски празници населението да не се разпусне и да не спазва мерките, защото заболеваемостта ще се повиши, предупреди и главният здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.
Все още няма решение какви ще са ограничителните мерки около Цветница и Великден, заяви Ангелов, като това предстои да се обсъди и да се вземе решение до края на седмицата. В момента се обсъжда какъв да бъде режимът за влизане в страната и до края на седмицата се очаква да има решение.
Втори в ЕС по смъртност
По заболеваемост България е на 14 място в ЕС и Европейското икономическо пространство със 460 души на 100 000 население и на 5 място на Балканите, каза доц. Кунчев.
Въпреки че има лек спад на броя на смъртните случаи, България е на втора позиция по смъртност в ЕС със 26 души на 100 000 души. Преди нас е единствено Унгария с 35.7 души на 100 000 население.
На Балканите по-висока смъртност от нашата има в Босна и Северна Македония, каза доц. Кунчев.
Към момента 61% е заетостта на леглата за неусложнени случаив болниците и 65% на интензивните легла.
Варна и Русе с най много болни
Картината в страната остава различна. Най-висока е заболеваемостта в област Варна със 626 души на 100 000 население. Следват областите Русе и София.
Най-ниска е заболеваемостта от коронавирус в областите Разград и Видин с под 300 души на 100 000 население.
Ваксинация
Нищо не е свършило, бдителността по време на наближаващите Великденски празници трябва да бъде повишена, призова и председателят на НОЩ ген. Венцислав Мутафчийски.
Той предупреди, че летният сезон не е гаранция, че заболеваемостта ще намалее. Надеждата е във ваксината, допълни той.
Здравният министър в оставка каза, че целта е да се постигне по 50 000 души ваксинирани дневно. Сега се ваксинират дневно между 10 000 и 20 000 дневно през работните дни.
Председателят на НОЩ обърна внимание, че следи ситуацията с разпространението на коронавируса в страните Нова Зеландия, Австралия, Сингапур, Тайван, Китай и Виетнам. Причината е, че това са държвите, които не допуснаха разпространение на Covid-19 вътре в страните си и сега имат един почти нормален живот.
Тъй като в България това беше пропуснато, единствената възможност сега е масовата ваксинация на населението, каза ген.Мутафчийски.
Той посочи, че когато в България е имало близо 220 смъртни случая преди дни, във Великобритания са били само четири, а в Израел - нито един починал и новозаразен. И двете страни имат висок процент на ваксинация на населението.
Съдбата на НОЩ
През последната седмица Националният оперативен щаб първо беше закрит от премиера в оставка Бойко Борисов, след това го възстанови, а в сряда проф. Ангелов от парламентарната трибуна писка от депутатите спешно да предложат нови членове на щаба.
Днес прф.Ангелов каза, че е имал разговор по телефона с доктор Александър Симидчиев, депутат от "Демократична България" и председател на здравната комисия в парламента. По-късно днес на заседание на комисията ще стане ясно как ще продължи работата на НОЩ и в какъв състав, както и дали ще има още разхлабвне на мерките.
През последните дни членове на щаба вече се обявиха против отварянето на нощните заведения.
Два пъти повече излекувани от новозаразени за последните 24 часа
Два пъти повече са излекуваните спрямо новозаразените с коронавирус в България за изминалото денонощие, сочат данните на Единния информационен портал.
Намалява броят на положителните проби, както и на настанените в болници. В същото време се увеличават ваксинираните срещу Covid-19.
Общо 2002 са новите случаи на коронавирус за последните 24 часа при направени 14 215 теста. Това означава, че 14 на сто от пробите са положителни.
Така общият брой на потвърдените случаи на Covid-19 от началото на пандемията у нас достигна 392 913, от които активните са 59 087.
Във всяка една област има регистрирани нови случаи, като най-много са в София, Варна, Пловдив и Бургас. Най-малко са в областите Разград, Кюстендил, Смолян и Видин.
Статистиката на новите случаи за денонощието по областие следната:
Благоевград - 80, Бургас - 123, Варна - 188, Велико Търново - 57, Видин - 28, Враца - 62, Габрово - 28, Добрич - 62, Кърджали - 31, Кюстендил - 25, Ловеч - 34, Монтана - 35, Пазарджик - 58, Перник - 48, Плевен - 50, Пловдив - 184, Разград - 16, Русе - 72, Силистра - 29, Сливен - 43, Смолян - 26, София-град - 394, София-област - 83, Стара Загора - 97, Търговище - 43, Хасково - 38, Шумен - 32, Ямбол - 36.
Броят на настанените в болници за лечение от коронавирус намалява и към 22 април е 8435. От тях в интензивни отделения са 786 пациенти.
Излекуваните за последното денонощие са 3935 души.
Смъртните случаи са 100.
Поставените ваксинни са общо 676 501, от които 19 168 са през последните 24 часа.
mediapool.bg