Кламер БГ - Новини: СИРИЗА триумфира на изборите в Гърция

СИРИЗА триумфира на изборите в Гърция

Европа

|
Нед, 25 Ян 2015г. 21:09ч.
СИРИЗА триумфира на изборите в Гърция

Коалицията на левите радикални сили СИРИЗА спечели историческа победа на предсрочните избори в Гърция, която й дава шанс за пълно парламентарно мнозинство, което да спре обслужването на огромния външен дълг и да отмени режима на икономии, поставяйки на под въпрос оставането на страната в еврозоната.

Според резултати от екзитпол, съобщени след приключването на изборния ден в неделя, СИРИЗА получава между 35.5% и 39.5% от гласовете. Това отваря пътя на 40-годишния председател на СИРИЗА Алекис Ципрас да стане най-младият премиер в 150-годишната история на Гърция.

Втора е партията на министър-председателя Андонис Самарас "Нова демокрация", която печели между 23 и 27 процента.

Резултатите показват, че СИРИЗА ще има между 146-158 места в 300-членния парламент. Дали ще се сдобие със самостоятелно мнозинство, зависи до голяма степен от това дали новата лявоцентристка партия на бившия премиер Георгиус Папаандреу ще успее да попадне в новия парламент.

Лявата партия "То Потами" е с 6.5% до 8.5%, а неофашистката "Нова зора" печели между 6% и 8%. Комунистическата партия на Гърция ще има между 4.7-5.7%, а управлявалата досега в коалиция социалистическа ПАСОК с 4.2-5.2% . Следваща е консервативно-православната "Независими гърци" с 3.5-4.5%.

С 2.2-3.2% на ръба да премине 3-процентовата бариера за влизане в парламента е партията на Папаандреу "Движение на демократичните социалисти".

Като тя успее, Алексис Ципрас едва ли ще има пълно мнозинство и ще се наложи да търси коалиционни партньори.

Наблюдатели отбелязват, че високият процент на гласове за СИРИЗА както и фактът, че победителят в изборите получава бонус от 50 депутатски места, може да позволи на Алексис Ципрас да състави правителство без да търси коалиционни партньори.

Действието на програмата, съгласувана от гръцкия финансов министър Гикас Хардувелис с еврогрупата, се прекратява, обяви отговарящият за икономическата политика на СИРИЗА Янис Милиос. В отговор на въпрос какво ще прави Хардувелис на заседанието на еврогрупата в понеделник, Милиос отговори: Предполагам, че Хардувелис ще затвори всички въпроси от технически характер. Що се отнася до до програмата, която бе съгласувана от Хардувелис като представител на Самарас, тя сега е мъртва.

По-рано в неделя Ципрас заяви, че "омагьосаният кръг на икономиите приключи", като обеща да възстанови достойнството на Гърция.

Ципрас каза това, след като гласува в изборите, които могат да доведат до излизане на страната от еврозоната, в която членуват 19 държави от ЕС, използващи общата валута евро.

Ципрас обеща да спре изплащането на огромния дълг на страната и да отмени мерките за икономии.

Сегашният премиер Антонис Самарас обаче заяви, че мерките за икономии дават резултат и страната се съживява. Той призова гърците да не докарват страната си до ръба на катастрофата, но не беше чут.

Гърция преживя серия от бюджетни съкращения, довели до увеличаване на безработицата и намаляване на заплати и пенсии, за да получи кредити от ЕС, МВФ и Европейската централна банка.

"Победата на СИРИЗА ще донесе облекчение на Европа", заяви говорителят на партията Панос Скурлетис след края на изборния ден.

"Това изглежда историческа победа на СИРИЗА. Послание, което не засяга само гръцкия народ. То ще отекне в цяла Европа и носи облекчение", добави той.

Финансовите пазари се тревожат, че победата на СИРИЗА ще предизвика нова финансова криза в страната, но отражението върху еврозоната се очаква да е далеч по-малко в сравнение с предишните избори в Гърция през 2012 г., отбелязва Ройтерс.

Окончателните резултати ще са ясни по-късно в неделя или в ранните часове на понеделник.

Ако Ципрас не получи абсолютно мнозинство, той ще трябва да опита формирането на коалиция с по-малки партии или да постигне споразумение, което да позволи на СИРИЗА да направи правителство на малцинството. Ако нито един от тези варианти не успее, Гърция отива на нови избори.

Ципрас обеща по време на кампанията Гърция да остане в еврозоната и смекчи някои от радикалните си закани. Идването му на власт обаче ще е най-голямото предизвикателство, пред което се изправят правителствата от еврозоната.

По-рано тази седмица Европейската централна банка се реши да инжектира над 1 трилион евро в икономиката на страните от единната валута, но отказът на Гърция да спазва икономиите я поставя в конфликт с останалите държави от еврозоната и основно Германия, която държи споразумението с кредиторите да бъде изпълнявано.

Ципрас обеща да предоговори условията с Европейската комисия, ЕЦБ и МФВ, известни като "тройката" и да отпише по-голямата част от гръцкия дълг, възлизащ на 320 милиарда евро (над 175% от БВП на Гърция).

В същото време той иска отмени много от суровите мерки за икономии, изисквани от "тройката", да увеличи минималната заплата, да понижи енергийните цени за бедните семейства, да намали данъците върху собствеността и да премахне ограниченията за пенсиите и публичния сектор.

Поредният кръг преговори с "тройката" не е приключил, а през март и юни изтичат падежи на държавни облигации за десетки милиарди евро. Гърция не може да си набави финансиране от пазарите заради невероятно високата му цена.

Мнозинството гърци са обезпокоени от предстоящата промяна и това най-вече чувстват банките, от чиито които всеки ден в дните преди изборите се изтеглят милиарди евро влогове.

mediapool.bg