Гръцкият финансов министър Янис Стурнарас увери пред местното радио Скай, че правителството няма да налага нови данъци, като отхвърли твърденията на главната опозиционна партия - радикалната левица СИРИЗА, че кабинетът готви нов меморандум с мерки за икономии след изборите за Европейски парламент.
Нови данъци няма да налагаме, не се задават и мерки след евроизборите, казал министърът в отговор на въпрос за хода на фискалната консолидация на страната.
Той пояснил обаче, че ако бюджетните цели бъдат постигнати, ще има намаление на данъчните ставки, и че извънредният данък сколидарност ще се запази, колкото е нужно, и няма да има промени и в имотния данък.
Финансово Гърция е осигурена до май 2015 г., а също при определени условия и до март 2016 г., годината, след която страната ще има възможност да излезе напълно на пазарите.
Стурнарас добавил, че тройката международни кредитори /ЕС,ЕЦБ МВФ/ е искала мерки в размер на около три милиарда евро за 2014 г., но в крайна сметка след преговори в продължение на осем месеца, кредиторите "приели не само, че "не са нужни нови мерки", но и се съгласили, че има възможности за известни социални бонуси по линия на първичния бюджетен излишък.
Финансовият министър изразил увереност, че разговорите за облекчаване на гръцкия дълг ще започнат след планираното за май заседание на Еврогрупата.
Целта ни е да постигнем макар и леко намаление на лихвите по този дълг, това ще бъде и една малка "подстрижка" за него, казал Стурнарас.
Той добавил, че международните кредитори ще се завърнат в Атина през лятото за нова проверка на гръцката антикризисна програма, като акцентът на разговорите вече щял да бъде върху растежа на икономиката.
Запитан кога Гърция ще се завърне на пазарите, Стурнарас отговорил: "почти сме готови", но пояснил, че вероятно това ще стане след изборите за Европейски парламент, които са през май.
Същевременно гръцки медии съобщават, че правителствената коалиция в Гърция е подложена на кръстосан огън от депутатите на двете партии в нея – Нова демокрация и ПАСОК, които се заканват да не подкрепят внесения в парламента законопроект по споразумението, договорено с тройката международни кредитори миналата седмица, ако в него не бъдат направени някои корекции.
Атина бърза да приеме това споразумение, тъй като очаква то да доведе до деблокиране на 12 млрд. евро от спасителната финансова помощ за страната. Заради разногласия гласуването на законопроекта по това споразумение, което трябваше да се състои тази седмица, е преместено за понеделник. Тройката обаче не желае да има промени в споразумението.
Анализатори в Атина определят като взривоопасна атмосферата сред депутатите. Основните спорове между тях се водели около два въпроса - по регулациите за млякото и за статута на аптеките. Гръцките фармацевти от вчера са в безсрочна стачка, а в страната работят само дежурни и нощни аптеки.
На този фон кабинетът Самарас възнамерява да включи в законопроекта и разпоредба за фотоволтаичните мощности, на която се възпротивиха 57 депутати от двете партии в управляващата коалиция.
Правителството пък си е поставило за цел да прокара без загуби всички мерки, договорени с тройката /ЕС, ЕЦБ МВФ/. Става дума за мерки от структурен характер, а не за икономии, както уверява правителството, а също за рекапитализация на банките и за данъчни регулации.
Двете партии от коалицията - Нова демокрация и ПАСОК разполагат с крехко мнозинство от 153 от общо 300 депутати.
mediapool.bg