Две седмици след началото на масовото изследване на малките ученици за Covid-19 се оказа, че България има сериозен проблем с недостиг на достатъчно тестове.
"Има няколко обществени поръчки за над 3 млн. теста за учениците, но няма фирми, които да могат да доставят такива количества за кратките срокове, които ни трябват. Обективният проблем е, че тестове в България няма, парите са налице. Няма достатъчно тестове от фирмите, които да ги доставят", каза пред БНР министърът на образованието Николай Денков.
Само преди седмица правителството съобщи, че е осигурило допълнително 12.8 млн. лв. от своя бюджет за сметка на пари за ремонти, за да се подсигури финансово тестването на всички ученици от 1 до 12 клас до Коледа. Сега обаче се оказва, че тестове няма.
Комплекти за изследвания за Covid-19, които гарантират присъственото обучение на учениците от 1 до 4 клас в цялата страна, са осигурени само до края на следващата седмица, тоест до 3 декември, обявиха в четвъртък от МОН.
През последните дни регионалните управления на образованието са получили общо 310 200 теста със слюнка. Заедно с новото количество общо разпределените тестове от началото на кампанията до момента стават 1 076 200.
В същото време, за да се възстанови присъственото обучение на всички ученици в цялата страна, са необходими над 1 млн. тестове на седмица. В момента в склада на БЧК в с. Лозен край София са налични 114 300 теста.
"За да пуснем всички ученици, са ни необходими 1.4 млн. теста седмично. Това, което липсва в момента, са тестове в страната, които да бъдат доставени от дистрибуторите. Когато се появят тестове в склада на БЧК в село Лозен, те се разпределят в училищата. Ние получаваме на малки порции по 100 000 - 150 000 теста, които позволяват да поддържаме 1 до 4 клас, но не позволява да пуснем по-големите ученици, защото няма за тях. Междувременно учениците от 5 до 12 клас в почти половината общини минаха на ротация заради спадналата заболеваемост. Има и ученици в присъствено обучение", добави Денков.
МОН уточни, че част от учениците от 5 до 12 клас в 102 общини вече са се върнали на училище, като се редуват по график през седмица. Причината е, че там заболяемостта е между 250 и 500 на 100 000 души. При ротация децата над 5 клас не се изследват за Covid-19, тъй като в училище остават само половината от учениците, за които не са осигурени тестове. Малките ученици не се включват в графика за ротация, а продължават да учат в клас с тестване.
От сряда е възможно също възстановяване на присъственото обучение за по-големите ученици със зелен сертификат, когато те са повече от половината в съответната паралелка. Признават се валидни документи за ваксиниране, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторен тест – антигенен или PCR. Частните училища получиха възможност да закупуват тестове със собствени средства, за да върнат в клас по-големите си ученици, докато чакат доставки на безплатни тестове от държавата.
"Децата не са убийци, но те се заразяват, някои от тях губят живота си. Вчера стана ясно, че 22-ро дете е изгубило живота си от Covid-19 от началото на пандемията. Грижата за това децата да запазят здравето си е изключително важна, затова трябва да бъде слагана в целия баланс, който правим, когато обсъждаме присъственото обучение", коментира министърът.
mediapool.bg