Игри и играчки от древността, гладиаторски шлемове, полет с балон, ретро трамвай, модни дефилета, чавдарчета и пионерчета, Гошко хубавеца, изложби, музика, танци и забавления ще има в Нощта на музеите в събота. В проявата участват десетки държавни и частни музеи в цялата страна. Входът е свободен, а забавленията ще продължат до полунощ.
В столицата врати ще отворят около 50 музея и галерии. Градският транспорт ще работи с удължено работно време до 1 часа през нощта, обещаха от Столична община. От там съветват, ако сте решили да се впуснете в музейния маратон, да си купите срещу четири лева карта за цялата градска мрежа, за да обиколите повече прояви.
Музеи и галерии ще бъдат отворени и в други български градове, сред които Варна, Търговище, Брезник, Исперих. Организатор на проявата е Френският културен институт у нас.
Полет с балон
Една от атракциите се очертава полетът с балон, който ще пренася гостите на Националния военно-исторически музей във времето на балонното отделение на Българската авиация. На земята студентският камерен оркестър от Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" под диригентството на зрител от публиката ще вдига бойния дух с военни маршове.
Авторски интерпретации на гладиаторски шлемове ще може да изпробвате в хотел "Арена ди Сердика". Там на сладка раздумка може да видите и останките на древна София, експонирани в основите на хотела.
Столичани ще могат да се върнат назад във времето и с пътуващия ретро трамвай-музей. Той ще се движи между 16 и 22 час от площад "Възраждане" до площад "Журналист".
От чавдарчета и пионерчета до Алиса
Във времето на социализма с изложба на униформи на чавдарчета и пионерчета ще ни върне Националният исторически музей (НИМ). Посетителите ще могат да разгледат още постоянната експозиция на музея, както и прочулото се в последно време златно съкровище от Дъбене.
"Нека говори публиката" е мотото на новата кампания на НИМ за събиране на разкази на посетители на тема "Аз живях по времето на социализма - моята история". Най-добрите десет разказа ще бъдат наградени.
Ако не искате децата да се връщат в тъмното минало на социализма, то тогава може да ги отведете в светлото европейско бъдеще в представителството на Европейската комисия у нас на ул. "Георги Раковски" 124. Там в 18.30 часа ще започне изпълнение на детска танцова група "Алиса", а час по-късно изпълнение на духов квартет от дървени инструменти от Националното музикално училище "Любомир Пипков". Младите таланти от фондация "Старт" ще се представят от 20.30 часа.
В Дома на Европа ще има и изложба "Акварели" на Дечко Узунов по случай 115 години от рождението на художника, както и творби на художничката Милена Милушева.
Назад във времето
Със забавни игри и играчки от античността ще зарадват малки и големи деца Националният археологически музей.
Безплатно екскурзовод ще превежда посетителите из дербите на времето в подземията на базиликата "Света София". Там са експонирани археологическите останки от три раннохристиянски църкви, както и различни гробни съоръжения.
Работилници за рисуване и танци във външно министерство
Министерството на външните работи също се включва в нощта на музеите. Инициативи са насочени към децата с двете творчески работилници - за рисуване и танци.
"Творците на ХХІ век" започва от 15 часа в парка на галерия "Мисията". Под ръководството на художника Иван Яхнаджиев децата ще рисуват по непоказвани досега картини на големия български творец Златю Бояджиев. Специален гост ще бъде неговата внучка - Цена Бояджиева, която ще разкаже за живота и творчеството му. На финала детските рисунки ще бъдат подредени в изложба в галерия "Мисията" заедно с творби на Яхнаджиев.
От 17 часа в скулптурния парк на външно министерството започва втората работилница – "Първи стъпки". Артисти, преподаватели и студенти от Нов български университет ще въведат децата в танцовото изкуство. Те ще се включат в специално подготвена танцова импровизация, водена от хореографа Росен Михайлов.
Изложби
В нощта на музеите ще може да разгледате и много изложби, защото ще работят и галериите. Националната художествена галерия освен постоянната си експозиция "Живопис и скулптура от XX век", ще представи и изложбата "Графичните ателиета на Хуан Миро", както и портрети на известни българи.
Софийската градска художествена галерия показва изложбата "През пустинята" на Греди Асса и модно дефиле на открито - иновации в хартия. В пространството около галерията ще е концертът на българската кънтри група "Lilly of the West", а в градинката пред Народния театър ще има изложба с най-доброто от хартиения арт фест.
Мостът на влюбените до НДК ще бъде изпълнен с фотопортрети на известни личности, сред които Катя Паскалева, Йордан Радичков, Рангел Вълчанов, Александър Геров, Исак Паси, дело на Симон Варсано. Изложбата е организирана от Столичната община и "Гьоте институт".
Отворени ще са вратите за посетители и на галериите "Райко Алексиев”, "Ракурси", "Париж-Москва", "Уни Арт", "Дечко Узунов", "Алгара", "Астри", "Аросита", "Васка Емануилова", "Нюанси", "Финес", "Средец", "Тера Арт Студио", "Юзина", "Форум" и други.
Къщите музеи на Никола Вапцаров, на Петко и Пенчо Славейкови и Пейо Яворов също ще приемат посетители.
Гошко Хубавеца шества в Исперих и Търговище
Музеи и галерии ще бъдат отворени и в други градове на страната. Историческите музеи в Исперих и в Търговище представят съвместно изложбата с ретро намигване "Аз съм Гошко Хубавеца или мъжката суетност в миналото". Със снимки и предмети се представя бита на градския мъж от края на ХIХ и началото на ХХ век.
Посетителите ще видят Гошко Хубавеца в характерната за него "балканска" среда на общуване - на улицата, в бръснарницата, кафенето, кръчмата, шивашкия салон, фотото. Всеки ще може да се потопи в атмосферата на стария град, в романтиката на онези "мъжки времена", когато да си кавалер е преди всичко въпрос на чест.
В археологическия музей на Търговище ще бъде представен още макет на крепостта "Мисионис" край Търговище дело на художника Теодор Тодоров.
Музеят в Брезник представя най-новата си придобивка легенда, разказана на витошка морена. Каменната скулптура е дело на художника Стоимен Марков. 81-годишният майстор е е разказал върху морената легенда за връх Любаш, който е най-високият в едноименната планина. Как е станало това ще научите, ако посетите Общинския исторически музей в Брезник.
За финал "Многая Лета"
И за финал е предвидено "Многая Лета" в София в чест на 100-годишнината от рождението на великия бас Борис Христов. Точно в полунощ прозорците на бившия царски дворец ще бъдат отворени, за да се чуе навсякъде изпълнението на великия бас.
Европейската нощ на музеите е организирана за първи път през 2005 г. от френското Министерство на културата и за няколко години се разпространява из цяла Европа. Днес в нея участват над 3000 музея. У нас с всяка изминала година все повече градове се включват в инициативата, която е под патронажа на Френския културен институт.
mediapool.bg