Тайните служби на Русия влагат големи финансови и организационни ресурси в дейност, насочена против Германия. Атаките засягат всички сфери, включително политиката и икономиката. Това заявява в годишния си доклад германското контраразузнаване - Федералната служба за защита на конституцията, пише руското издание "РБК".
Русия, Китай и Иран се посочват в документа сред "играчите", шпиониращи Берлин, допълва вестникът.
Докладът определя трите страни като най-големи заплахи за Германия в кибершпионажа, но изтъква активността и на други държави, включително западни, предаде Ройтерс.
Според германското контраразузнаване основните усилия на Русия са насочени към външната политика на Германия, по-специално като членка на НАТО и ЕС. Същевременно Москва използва за пропаганда в Германия социални мрежи, спонсорирани от руската държава фондации и институти, също и руските държавни медии - телевизии, радиа и онлайн издания, се казва в доклада, цитиран от "РБК".
През март на германските държавни служители бе препоръчано да не си вземат смартфоните, ако пътуват за световното по футбол в Русия, защото може да станат обекти на шпионаж, напомнят "Лента" и "Наша версия", цитирани от БТА.
"Русия води в цял свят целенасочена пропаганда и дезинформационна кампания с цел да дестабилизира федералното правителство (на Германия) и да разклати единството по повод разширяване на антируските санкции", цитира "Взгляд" мнение на берлинските контраразузнавачи.
Но допълва, че според същия доклад са излезли неоправдани подозренията за руска намеса в изборите за Бундестаг през 2017 г.
Нараснал е мащабът на руския шпионаж срещу Германия, смята берлинската тайна служба според "Ведомости". Докладът свързва това със захлаждането на отношенията между Русия и Европейския съюз.
"Използването на киберпространството увеличи няколко пъти размера на шпионажа (. . .) В центъра на вниманието са всички сфери от политиката, икономиката, науката и техниката, също и въоръжените сили", цитира всекидневникът документа.
Според "Ведомости" Берлин е убеден, че руските специални служби полагат усилия за дестабилизация на политическата ситуация в Германия с оглед там "да дойдат на власт сили, по-лоялни към политиката на Русия". Контраразузнаването твърди, че Русия "все така осъществява своята стратегия да насърчава разцеплението в Германия и Европа и да делегитимира демократичните институции. Съответно няма основания да отслабим вниманието във връзка с евентуално руско влияние в киберпространството", заключава германската служба.
mediapool.bg