Държавата да придобие 35% дял от проектната компания, която търси нефт и газ в Черно море. Тази идея лансира депутатът от ГЕРБ и бивш енергиен министър Делян Добрев. Според него по този начин България има шансове да се превърне в износител на газ в по-големи мащаби дори от Азербайджан. Той пресметна, че държавата може да спечели около 2.7 млрд. лв. при сегашните цени на природния газ.
"През следващата седмица ще убеждавам колегите от останалите парламентарни групи да приемем Решение на НС, с което да възложим на кабинета да договори участието на България като акционер в този проект", заяви той.
Сондажи
Проучвания в блока "Хан Аспарух" в Черно море се правят от години от две големи компании – "Тотал" и ОМВ. Досега двете фирми са направили три сондажа. Очаква се четвъртото проучване да е решително за наличието на находища.
Миналата седмица компанните са информирали, че очакват в блока да има около 13 млрд. кубични метра газ.
"Консумацията на България в момента е около 2,5 милиарда кубика. Тоест добивът на български газ от българското Черно море ще е 5 пъти по-голям от цялата консумация на страната. Или с други думи, ние ще станем износител на газ за Европа", заяви Добрев.
Още по темата:
"Тотал" и ОМВ влагат още 1.5 млн. евро в търсене на газ в българското море
През миналата пролет в енергийното министерство бе подписано допълнително споразумение с двете компании, по силата на което срокът за проучвания бе удължен до февруари 2024 г. Договорът за проучванията в блока "Хан Аспарух" бе подписан през есента на 2012 г. с намерения за инвестиции от 1 млрд. лв. в следващите пет години, а бюджетът получи в аванс концесионна такса от 40 млн. евро. Тогава партньор на "Тотал" и ОМВ бе испанската "Репсол", но тя се оттегли от проекта през юни 2020 г.
През есента на 2016 г. "Тотал" съобщи за открит нефт при първия сондаж, но очевидно следващите два не се оказаха достатъчни за потвърждаване на количества, които да позволяват търговска експлоатация на потенциалното находище. Въпреки отказа на "Репсол", "Тотал" и ОМВ не се отказват, заради откритото в румънски води наблизо голямо находище, което геоложки предполага, че и възможно да има такова и у нас. Включването на държавата, ако се случи, ще изиграе ролята на трети партньор, какъвто “Tотал“ и ОМВ търсят.
Терени
В момента блокът "Хан Аспарух" е единственият морски терен, който продължава да се изследва за нефт и газ у нас, след като "Шел" се отказа от проучванията в блока край Бургас, първоначално казващ се "Силистар", но после преименуван на "Хан Кубрат". Другият смятан за потенциален източник на енергийни ресурси блок – "Терес", така и не успя да привлече интереса на инвеститорите, въпреки неколкократните процедури за търсене на кандидат да проучва там.
mediapool.bg