С декларация, която не осъжда директно войната на Русия в Украйна, излязоха държавите от Г-20, където в неделя се провежда вторият ден от срещата на техните лидери в Индия. Тя обаче е белязана от отсъствието на руския президент Владимир Путин и китайския Си Дзинпин.
САЩ и Великобритания приветстваха документа, Москва го определи като балансиран, а Украйна изрази разочарованието си от позицията, като обяви, че не е нещо, с което Г-20 може да се гордее.
Най-големите икономики в света приеха консенсусна декларация в Ню Делхи, в която се избягва осъждането на Русия за войната, но се подчертава човешкото страдание, причинено от конфликта, и се призовават всички държави да не използват сила за заграбване на територия.
"Всичко беше отразено в балансирана форма", каза Светлана Лукаш, руският правителствен преговарящ в Г-20, цитирана от руската информационна агенция Интерфакс.
Съветникът по националната сигурност на Белия дом Джейк Съливан каза пред репортери, че декларацията "върши много добра работа като отстоява принципа, че държавите не могат да използват сила, за да търсят териториално придобиване или да нарушават териториалната цялост и суверенитета или политическата независимост на други държави".
Германия и Великобритания също похвалиха резолюцията, но говорителят на външното министерство Олег Николенко каза, че Г-20 "няма с какво да се гордеят", като същевременно благодари на "тези, които се опитаха да включат силни формулировки в текста".
И в публикация във Фейскбук той цитира текст на декларацията, допълнен с корекции в червено. Те включват препратки към Русия - очевидно отсъстващи от текста, договорен в Делхи - и замяна на неутралния термин "война в Украйна" с доста по-острия "война срещу Украйна".
За Киев е трудно да види липсата на каквото и да е споменаване на руската "агресия" (включена в последната декларация, договорена през ноември в Бали) като нещо друго освен знак, че неговите западни поддръжници губят спора си с "глобалния Юг" за това как да характеризират войната, отбелязва ББС.
В седмиците, предшестващи срещата, различните възгледи за войната заплашваха да провалят срещата, като Западът настояваше членовете да осъдят Москва за нахлуването, а Русия каза, че ще блокира всяка резолюция, която не отразява нейната позиция.
В неделя лидерите, включително президентът на САЩ Джо Байдън, германският канцлер Олаф Шолц, британският премиер Риши Сунак, френският президент Еманюел Макрон и японският президент Фумио Кишида, посетиха мемориала на индийския герой за независимост Махатма Ганди.
Сн. ЕПА/БГНЕС
Повечето от лидерите бяха боси, докато вървяха към мястото, където Ганди беше кремиран след убийството му през 1948 г. от индуски екстремист и стояха мълчаливо.
По-късно Байдън замина за Виетнам, като пропусна последната сесия на срещата на върха. Белият дом заяви, че не знае той да е водил разговори с руския външен министър Сергей Лавров или китайския премиер Ли Цян, които ръководеха делегациите на страната им на срещата на върха, отбелязва Ройтерс.
mediapool.bg