Кламер БГ - Новини: Върховният съд на САЩ обяви историческо решение: расата не трябва да определя приема в университетите

Върховният съд на САЩ обяви историческо решение: расата не трябва да определя приема в университетите

Свят

|
Пет, 30 Юни 2023г. 11:56ч.
Върховният съд на САЩ обяви историческо решение: расата не трябва да определя приема в университетите

Активистка на Students for Fair Admissions пред сградата на Върховния съд на САЩ. ЕПА/БГНЕС

Върховният съд на САЩ отмени позитивната дискриминация при приема на студенти в университетите и ги принуди да потърсят други начини за осигуряване на расово многообразие на учащите в тях, предаде Асошиейтед прес, цитирана от БТА.

Решението беше взето по дело, заведено от неправителствена организация на име "Студенти за справедлив прием" (Students for Fair Admissions) срещу Харвард и Универистета на Северна Каролина – съответно най-старите частен и държавен университет в САЩ - заради политиката им на прием на студенти.

Консервативното мнозинство в съда отмени плановете им за прием, с което на практика беше сложен край на утвърдената от дълги години практика на позитивна дискриминация на расов признак в американското висше образование.

Групата "Студенти за справедлив прием" успешно защити аргумента, че университетската политика за прием, съобразена с расата, нарушава Закона за гражданските права от 1964 г., който забранява дискриминацията въз основа на раса, цвят на кожата или национален произход.

В писмено резюме на историческото решение председателят на Върховния съд Джон Робъртс заяви: "Много университети твърде дълго време са стигали до погрешното заключение, че критерият за идентичността на един човек не са преодолените предизвикателства, изградените умения или научените уроци, а цветът на кожата му."

Макар да признава, че политиките на университета са "добронамерени", той пише: "Процесът на прием в Харвард се основава на пагубния стереотип, че "чернокожият студент обикновено може да донесе нещо, което белият човек не може да предложи. Нашата конституционна история не толерира подобен избор."

Съдия Соня Сотомайор застъпи обраното становище, че с решението "се слага край на десетилетна практика и епохален прогрес".

"Това е истинска трагедия за всички нас", коментира гласувалата също против решението Кетанджи Браун Джаксън - първата чернокожа съдийка във Върховния съд на САЩ.

За последните 20 години Върховният съд на САЩ два пъти е потвърждавал позитивната расова дискриминация при приема на студенти в университетите. Последният път, когато направи това, беше през 2016 г.

След това обаче към състава на конституционните съдии се присъединиха още трима, назначени от бившия президент Доналд Тръмп, чрез което консерваторите сред съдиите станаха мнозинство (шест на трима). На дебатите по въпроса в края на октомври и шестимата консервативни съдии изразиха съмнение в основателността на практиката, която е утвърдена с решения на Върховния съд, датиращи още от 1978 г.

Съдилища на по-долна инстанция също утвърдиха програмите на Университета на Северна Каролина и Харвард, с което отхвърлиха твърденията, че двете висши учебни заведения дискриминират белите кандидат-студенти, както и тези от азиатско-американски произход.

Бившият президент Тръмп приветства решението на Върховния съд и го определи като "голям ден за Америка", предаде Ройтерс.

По думите на бившия президент, който се бори за президентската номинация на Републиканската партия за изборите през 2024 г., решението е залог за това, че САЩ ще запазят конкурентноспособността си спрямо останалия свят.

"Това е голям ден за Америка. Хората, които притежават изключителни умения и способности, както и всичко необходимо за успех в живота, най-накрая са възнаградени. Това е решението, което всички чакаха и за което всички се надяваха, а резултатът е прекрасен", посочи Тръмп.

Точно обратна е позицията на президента Джо Байдън. Той заяви, че "категорично, категорично" не е съгласен с решението на Върховния съд и че съдиите са се отказали от "десетилетна съдебна практика". Държавният глава подчерта, че в Америка продължава да съществува дискриминация на расова основа, отбелязва Асошиейтед прес.

Той също така призова колежите да не оставят днешното решение "да бъде последната дума".

"Те не трябва да се отказват от ангажимента си да осигурят студентски колективи с разнообразен произход и опит, които да отразяват цяла Америка", заяви Байдън от Белия дом, като призова колежите да оценяват "преодолените трудности", пред които са били изправени кандидатите.

По-рано в четвъртък Харвардският университет заяви, че ще се съобрази с решението на Върховния съд на САЩ, с което бяха отменени програмите му за прием на студенти, съобразени с расовата принадлежност, по начин, който ще запази ценностите му за разнообразие и възможности във висшето образование, съобщи Ройтерс. "През следващите седмици и месеци, като използваме таланта и опита на нашата общност, ще определим как да запазим нашите ценности, в съответствие с новото решение на съда", добави елитното учебно заведение.

Решението на Върховния съд е сериозен удар по практиката на позитивната дискриминация, която често се използваше за увеличаване на броя на студентите в университетите от чернокожото, латиноамериканското и други малцинства, които са по-слабо представени в американските университети, отбелязва Ройтерс.

Решението на Върховния съд е толкова противоречиво за либерална Америка, колкото и политиката, която то отменя, за консервативна Америка, отбелязва Скай нюз.

Проучванията на общественото мнение показват, че нацията е разделена, но мнозинството не е съгласно с решението на Върховния съд.

P { margin-bottom: 0.08in }

mediapool.bg