Напрежението в Украйна е на път отново да ескалира, след като управляващите и опозицията не успяха да постигнат съгласие по закона за амнистия на участвалите в протестите срещу президента Виктор Янукович.
Върховната Рада прие закона, но той бе отхвърлен от опозицията заради условието протестиращите да опразнят сградите, окупирани от тях, преди той да влезе в сила.
В същото време украинският президент Виктор Янукович обяви, че е в болнични заради остро респираторно заболяване, а в специално изявление обвини опозицията, че продължава да задълбочава кризата в Украйна заради политическите амбиции на някои от лидерите й.
Държавният глава призна, че е допуснал и грешки, но добави, че и властите могат да грешат.
Всички ангажименти, които управляващите поеха при преговорите с опозицията, са изпълнени, заяви Янукович и добави, че ще направи всичко заради мира, спокойствието и нормалния живот в страната.
Опозицията обаче е на противоположното мнение.
"Имам чувството, че този човек се опитва да печели време. Но ние няма да се оставим да ни мамят", заяви по повод заболяването на президента опозиционният лидер и бивш шампион по бокс Виталий Кличко, цитиран от Франс прес.
По-рано той коментира, че законът за амнистията само ще засили напрежението в украинското общество и няма да помогне за излизане от политическата криза. Лидерът на партия "Свобода" Олег Тягнибок пък нарече приетия текст "закон за заложниците", визирайки стотиците активисти, задържани в сблъсъците с полицията.
Очаква се протестите срещу Янукович да продължат, като демонстрантите отказаха да напуснат площад ”Независимост” в Киев.
"Опозицията няма намерение да изпълнява закона за амнистия и да освобождава окупираните административни сгради. Нашата борба трябва да продължи. Исканията на Майдана са изпълнени частично", заяви Тягнибок на площад "Независимост" в Киев.
Депутатът от управляващата в Украйна Партия на регионите Михаил Чечетов, цитиран от ИТАР-ТАСС, заяви от своя страна, че неизпълнението на условията за амнистията, ще "доведе до това стотици хора да бъдат осъдени за извършване на противозаконни действия и това ще тежи на съвестта на лидерите на опозицията".
"Законът предвижда действия както от страна на властта, така и от опозицията. Те освобождават завзетите сгради. Ние освобождаваме участниците в сблъсъците от отговорност. Това е компромисът. Ако те не изпълнят своята част, тогава амнистия няма да има", каза депутатът.
Според данни на правосъдното министерство 234 антиправителствени протестиращи са арестувани в Украйна, откакто през ноември избухнаха масовите протести срещу президента Виктор Янукович. Близо 140 от тях са под гаранция в очакване на делата си, посочва ведомството. Министерството добавя, че четири души са загинали при сблъсъци между протестиращите и милицията, 500 души, включително 250 държавни служители, са ранени.
Въпросът с конституцията също излиза на дневен ред
В опит да намери изход от политическата криза парламентът отмени девет от 12-те репресивни закони, които имаха за цел да ограничат демонстрациите, но ги разпалиха с нова сила преди десет дни. Въпреки отстъпките опозицията обяви, че продължава да настоява за оставка на Янукович и отказа да влезе в новото правителство, след като близкият до Янукович премиер Микола Азаров подаде оставка.
Очаква се следващата седмица парламентът на Украйна да създаде и временна специална комисия, която ще отговаря за въпросите, свързани с внасяне на промени в конституцията.
Задачата на комисията ще бъде да изработи промени на конституцията относно преход към парламентарно-президентска република, заяви украинската министърка на правосъдието Олена Лукаш.
По-рано опозицията настояваше за връщане на конституцията от 2004 г., в която се ограничават пълномощията на президента в полза на парламента.
На 4 февруари украинският парламент ще се събере на нова сесия след зимната си ваканция.
САЩ готови да наложат финансови санкции при насилие
На този фон стана ясно, че администрацията на президента Барак Обама подготвя финансови санкции, които биха могли да бъдат наложени на украински официални лица и протестни лидери, ако насилието ескалира.
Източници на Ройтерс, пожелали анонимност, съобщили, че са обсъждали подготовката със служители на администрацията. Окончателните подробности по санкциите не са изработени, но те можело да бъдат приложени бързо срещу правителствени служители (или лидери на протестното движение) в случай на широко разпространено насилие.
Разтревожен от кризата, Вашингтон отмени визите на някои украински официални представители.
Комисията по външните отношения в Камарата на представителите пък прие резолюция, призоваваща всички страни в конфликта да се въздържат от насилие и да работят за мирно решение.
mediapool.bg