Кламер БГ - Новини: Във Венецуела започна първата и решаваща седмица от "извънредното положение"

Във Венецуела започна първата и решаваща седмица от "извънредното положение"

Свят

|
Пон, 16 Май 2016г. 15:33ч.
Във Венецуела започна първата и решаваща седмица от "извънредното положение"

Венецуела навлиза днес в една съдбоносна седмица - очаква се президентът Николас Мадуро да уточни рамките на извънредното положение, въведено през уикенда, опозицията призовава за демонстрации в сряда с искане за референдум за отстраняване на държавния глава, а за събота е насрочено военно учение, съобщава в понеделник Франс прес.

Страната тъне в мрак и хаос: всеки ден има режим на тока, учрежденията работят само два дни в седмицата, грабят магазините, има протести и линчуване, а през последните две денонощия напрежението видимо нарасна.

В петък срещу събота Николас Мадуро въведе извънредното положение, като се аргументира с "външни заплахи", а в събота разпореди да бъдат конфискувани предприятията, "парализирани от буржоазията", и да бъдат хвърлени в затвора предприемачите, обвинени, че "саботират страната".

Той не съобщи подробности от указа, който се очаква да бъде обнародван днес и да удължи "до края на 2016 и вероятно и за 2017 г." действието на "указа за извънредното икономическо положение", влязло в сила в средата на януари, което изтичаше в събота.

На митинг в събота Мадуро използва случая, за да обвини отново САЩ, че се стремят "да премахнат прогресивните течения в Латинска Америка". Съответно, за да се подготви страната "за всякакви сценарии", той насрочи за идната събота "общонационално военно учение на въоръжените сили, народа и милицията".

Според служители на американските разузнавания, цитирани във "Вашингтон пост", тази година венецуелското правителство може да бъде пометено от народно въстание. "Чува се как ледът се пропуква", отбелязват разузнавачите.

Откакто парламентарните избори в края на 2015 г. бяха спечелени от опозиционна коалиция, богатата на петрол страна е в политическа, икономическа и социална криза, която засилва напреженията.

Схватката между чавистите (последователите на покойния президент Уго Чавес, управлявал от 1999 до 2013 г. - наставник на Николас Мадуро) и античавистите се задълбочи, когато опозицията събра в началото на май 1,8 милиона подписа, необходими за обявяване на референдум с цел отзоваване на президента, какъвто се надява да организира до края на годината.

"Късно се сетиха"

Вицепрезидентът Аристобуло Истурис обаче попари надеждите на опозиционната Коалиция на демократичното единство с мнозинство в парламента - в неделя той отхвърли всяка възможност за референдум.

"(Николас) Мадуро няма да падне от власт с референдум, защото референдум няма да има (. . .) Те (опозиционните водачи) знаят, че няма да има референдум, защото се заловиха с това твърде късно, твърде несръчно и с нарушения", заяви той на събрание в подкрепа на бразилската президентка Дилма Русеф.

Чависткото правителство прави сравнение между Венецуела и Бразилия, чийто парламент отстрани от власт лявата президентка на страната. Кабинетът обвинява опозицията, че подготвя "държавен преврат", за да свали Николас Мадуро.

"Ще трябва да убият всички ни, за да направят парламентарен държавен преврат", добави Аристобуло Истурис.

Изборните власти още не са се произнесли официално дали референдумът е допустим; междувременно един от опозиционните лидери - Енрике Каприлес, призова вчера към нови демонстрации в сряда пред сградите на избирателните органи из цялата страна.

По време на подобна акция миналата сряда силите на реда затвориха ред улици в Каракас и други региони, за да не минават по тях демонстранти.

Също като опозицията аналитиците наблягат върху риска страната "да избухне" - седмина венецуелци от всеки десет не одобряват управлението на своя държавен глава, сочи анкета на "Венебарометро".

През 2015 г. Венецуела отчете инфлация от 180,9 процента - сред най-високите в света, и спад на БВП с 5,7 на сто за втора поредна година.

По БТА

mediapool.bg