Над 120 милиона момичета до 20 годишна възраст или повече от 10% в света са подлагани на изнасилване или други сексуални посегателства, се казва в доклад на ООН, предаде ББС в петък.
По данни на детския фонд УНИЦЕФ към ООН през 2012 г. в Латинска Америка и Карибския басейн са били убити 95 хиляди деца и юноши, се казва в изследването, озаглавено "Скрити от очите : статистически анализ на насилието над деца".
Извън това по света има много деца, които непрекъснато са обект на насилие, включително и психическо.
Докладът е направен на базата на данни от 190 страни.
"Проблемът с насилието засяга всички категории подрастващи, независимо от възрастта, географията, религияга, етническата принадлежност и равнището на доходите", коментира изпълнителният директор на УНИЦЕФ Антъни Лейк.
"Насилието се случва на места, където децата би трябвало да се чувстват в безопасност - в дома, в училище, в своя град или квартал", добави той.
И все повече проблемът се пренася в интернет, където насилие предизвикват членове на семейството, учители, съседи, чужди хора или деца", каза Лейк.
Данните сочат, че найчесто сексуалното насилие се извършва чрез интернет.
Момчетата също признават за извършвано над тях сексуално посегателство, но доста по-рядко, отколкото момичетата.
Сред момичетата и младите жени между 15 и 19 години, които съжителстват с партньор, почти всяка трета преживява емоционално, физическо или сексуално насилие. Подобни явления са най-разпространени в страни като Конго, Зимбабве, Танзания и Уганда.
60% от децата от две до 14 години редовно са подлагани на физически наказания от страна на родителите, настойниците или други лица, които отговарят за отглеждането им.
В последните години започна да се осъзнава отрицателното въздействие на насилието над деца, но както и преди далеч не всички негови проявления се документират.
И в много страни насилието над децата остава социално приемливо и мълчаливо се поощрява, а жертвите обикновено се страхуват да съобщят за издевателствата над тях.
Както отбелязва кореспондентът на ББС в ООН Ник Брайън нито едно изследване не е стъпвало на статистически данни от толкова много страни и изводите от тези данни са твърде неутешителни.
mediapool.bg