Кламер БГ - Новини: Всяка десета българка е преживяла някакво насилие

Всяка десета българка е преживяла някакво насилие

България

|
Пет, 25 Ноем 2022г. 20:25ч.
Всяка десета българка е преживяла някакво насилие

Всяка десета българка е преживяла някакво насилие

Всяка десета жена в България е преживявала поне веднъж някакъв тип насилие, младите по-често съобщават, че са жертва на такова и то от интимния си партньор, а най-често насилието от негова страна е психическо. Това сочат данните от изследване на Националния статистически институт, на правено в периода ноември 2021 - февруари 2022 г. на принципа на доброволното участие и съгласие, което бе обявено в петък. 25 ноември е Международният ден за елиминиране на насилието, основано на пола.

Според данните 11.9% от българките на възраст 18-74 г. са преживели или физическо, или сексуално насилие, без значение кой е извършителят и каква е връзката им с него/нея. Физическото насилие, включително заплахи за такова, е по-разпространено (8.5%) в сравнение със сексуалното (3.4%).

Всяка трета жена на възраст 18-29 г. у нас е била насилвана от настоящ или бивш партньор. Сред жените от 18 до 74 години малко под 12 процента са преживели поне един случай на физическо или сексуално насилие някога през живота си като възрастни.

Данните от изследването сочат, че 20.5% от пълнолетните жени в страната, които в момента имат или някога са имали партньор, са преживели един или повече случаи на насилие от интимен партньор.

Сред жените на възраст 30-44 г. относителният дял на преживелите насилие от партньор е 22.5%.

С нарастване на възрастта делът на жените, които споделят за този тип преживявания намалява до 13.9% в групата 65-74 години.

Данните от изследването показват още, че сексуален тормоз на работа са преживели 12.2% от жените. 28% от българките детството си са преживяли физическо или емоционално насилие от един от двамата родители.

От НСИ отбелязват още, че 91.1% от жените разпознават националния телефон 112 като линия, където да потърсят помощ в случай на насилие. Значително по-малка част от тях (36.4%) са информирани за съществуването на специална линия за подкрепа на пострадали от насилие, като например управляваната от Асоциация "Анимус“. Повече от половината анкетирани жени (55.9% ) са запознати, че в страната съществуват кризисни центрове за жертви на домашно насилие, които предоставят безплатно настаняване и прием на деца. Едва 29.5% от жените на възраст 18 - 74 години са чували за възможността за оказване на безплатна правна помощ за жертви на сексуално насилие в страната

В деня срещу насилието ГЕРБ и БСП направиха заявка за законодателни промени, свързани с мерки срещу него, а "Демократична България" внесе проект за изменения. В декларации от парламентарната трибуна депутатът от левицата Вяра Емилова заяви, че "България все още се държи сякаш насилието, основано на пола, и домашното насилие не са проблеми, изискващи целенасочени действия от институциите". Народният представител от ГЕРБ Екатерина Захариева също от трибуната заяви, че се надява, "колкото и време да работи това Народно събрание, да компенсира недостатъците в българското законодателство". Бившият министър на правосъдието Надежда Йорданова от "Демократична България" написа във Фейсбук, че отново се внасят законови промени, които да "допринесат за осигуряване на бърза, ефективна и адекватна защита и подкрепа на пострадалите от домашно насилие лица или лица в риск, както и упражняване на превантивно и възпиращо действие върху извършителя на насилието".

mediapool.bg