Кламер БГ - Новини: Всеки с войната си. Западът, руснаците и турците настъпват в различни посоки

Всеки с войната си. Западът, руснаците и турците настъпват в различни посоки

Свят

|
Вт, 08 Септ 2015г. 19:05ч.
Всеки с войната си. Западът, руснаците и турците настъпват в различни посоки

Между Дамаск и Алепо има три отделни конфликта и великите държави не намират допирна потчка, пише италианският в. "Стампа".

Техеран и Москва пращат хора и въоръжение, за да подкрепят режима на Башар Асад, сунитските страни усилват натиска по въздух срещу "Ислямска държава" (ИД) с подкрепата на Франция и САЩ, а Турция води безпощадна война срещу кюрдите. В Сирия и Северен Ирак се развиват три различни военни конфликта, и това е отражение на противоположните интереси на въвлечените държави, пише вестникът.

Настъплението на ислямските бунтовници "Джейш ал Фатх" може да разцепи на две 25% от територията на Сирия, която до момента е под контрола на Асад. Бунтовниците могат да отрежат пътя, свързващ Хомс и Латакия, с други думи, да отрежат Дамаск от Латакия на алауитското крайбрежие. За да избегнат това, Москва и Техеран започнаха да действат със сила.

Тактиката беше разработена по време на скорошната визита в Москва на Касем Сюлеймани – генерал на иранските подразделения, действащи зад граница, твърди изданието. По данни на сирийски източници, Техеран насочва подкрепления в Дамаск, докато Москва "трупа военно сътрудничество" и обмисля въпроса за изпращане на войски в Сирия.

За сунитските страни под ръководството на Рияд и Анкара приоритетна задача стана отслабването на ИД, а тя в момента контролира 50% от територията на Сирия. Оттук и засилването на натиска по въздух. Сунитските страни се стремят да установят контрол над 75% от Сирия, тоест над територията, оставена от Асад, където нито руснаците, нито иранците няма да рискуват да отидат, пише изданието.

Западът подкрепя военно-въздушната кампания на сунитите. С тази цел Париж започва разузнавателни полети над Сирия преди началото на авиоатаката. Но военната ескалация в Сирия не намира подкрепа в Рим: Италия, както и ООН, държат на политическо решение на конфликта. Стефан де Мистура, специален посланик на ООН, казва, че конфликтът може да приключи след месец, ако САЩ, Русия, саудитците и иранците намерят диалог.

В това време Турция на Ердоган започна военна кампания срещу кюрдите. Самолетите на Анкара за последните 36 часа са нанесли удари по 23 бази на ПКК в отговор на терористичната атака в Даглика на границата с Ирак, при която загинаха над 30 турски войници. Президентът на Турция подкрепа борбата на сунитите с ИД като тактическо прикритие за собствената си война с кюрдите: той иска не само да предотврати раждането на Кюрдистан, но и да победи в парламентарните избори на 1 ноември. Той обаче рискува: ИД вече отвлече един турски войник, за да обвини Ердоган в "предатество" за предоставянето на бази за самолетите на коалицията, възглавявана от САЩ.

mediapool.bg