Кламер БГ - Новини: Временният президент на Украйна ще връща страната към евроинтеграцията

Временният президент на Украйна ще връща страната към евроинтеграцията

Свят

|
Пон, 24 Фев 2014г. 08:37ч.
Временният президент на Украйна ще връща страната към евроинтеграцията

Докато новите управляващи в Киев се опитват в движение да запълнят властовия вакуум в Украйна и предприемат стъпки за издирване и наказване на виновните за кървавото потъпкване на протестите, включително на президента Виктор Янукович, страната продължава да е на ръба на анархия и гражданска война. Зачестяват сигналите за нарастващо напрежение в източните, проруски ориентирани, провинции на страната. От Москва пък започват да се чуват гласове за руска намеса.

"Не разбираме какво става. Има истинска заплаха за нашите интереси и живота на наши граждани", заяви руският премиер Дмитрий Медведев и оспори легитимността на новите управляващи, които от своя страна обявиха по-рано, че са признати от ООН, САЩ и ЕС.

От Белия дом от своя страна коментираха, че изпращането на руски войски в Украйна би било "огромна" грешка.

В навечерието на предизборната кампания за президентските избори в Украйна, която започва във вторник, новите лидери на страната обявиха, че искат нови равнопоставени отношения с Русия, отразяващи европейския избор на страната. Лидерът на опозиционната партия УДАР Виталий Кличко призова да се направи всичко възможно за запазване на целостта на страната и отхвърли идеите за федерализация.

Бившата министър-председателка Юлия Тимошенко пък засега опровергава информациите, че смята да се включи в политиката. По думите на неин адвокат тя не била казвала, че ще се кандидатира за президент, след като преди ден самата тя помоли да не се разглежда нейна кандидатура за премиер на Украйна.

В понеделник Върховната рада прие постановление за присъждане на звание "Герой на Украйна" на загиналите участници в протестите срещу властта. Хиляди жители на Киев донесоха цветя на площад "Независимост" и съседните улици, които миналата седмица станаха сцена на кървавите сблъсъци между протестиращи и силите на реда, в които загинаха 82 души.

Заповед за арест на бившия държавен глава

Бившият украински президент Виктор Янукович е издирван за масови убийства на цивилни. Вътрешният министър Арсен Аваков съобщи във Фейсбук, че е издадена заповед за арест на бившия държавен глава и че срещу него и други длъжностни лица е започнало дело за извършено углавно престъпление.

Той обясни, че Янукович заедно с шефа на президентската администрация Андрий Клюев с коли са се отправили от Балаклава, в Крим, в неизвестна посока и с тях няма никаква връзка.

На 21 февруари Янукович и Клюев за излетели с хеликоптер от Киев за Харков, поясни министърът. В Харков те трябвало да участват в конференцията на депутатите от Партията на регионите, състояла се на 22 февруари. Двамата са пренощували в държавна резиденция в Харков и после вертолетът е потеглил по посока на летището в Донецк.

Там Янукович и шефът на неговата президентска администрация се опитали да отпътуват с два частни самолета тип Фалкон, но граничните служби са осуетили този опит. После Янукович отседнал в държавната резиденция в Донецк, където останал няколко часа.

На 22 февруари късно вечерта с автомобил Янукович пристигнал в Крим. На 23 февруари той е бил там, като отседнал в един от местните частни санаториуми. Целенасочено е отбягвал държавните резиденции.

Когато научил за решението на парламента да назначи за временен президент на Украйна Олександър Турчинов, Янукович напуснал спешно санаториума и се отправил към летището Белбек. Той така и не стигнал до там, а спрял в частна резиденция в района на Балаклава. Там събрал охранителите си и попитал кои от тях ще го съпровождат оттук нататък и кои ще го изоставят. Част от охранителите му изразили желание да останат и Янукович се сбогувал с тях. На тях той предал и официален отказ от държавна охрана. Онези охранители, които решили все пак да го съпроводят, били лишени от държавното си оръжие.

От Балаклава Янукович заминал в неизвестна посока.

Двама обвинени за отвличания, рокади по върховете на Украйна

В понеделник двама висши държавни служители бяха задържани в Украйна за отвличане на хора.

"Разследва се по-конкретно тяхната роля в отвличането на активистите Игор Луценко и Юрий Вербицки", каза пълномощникът на парламента за генералната прокуратура Олег Махницки.

Очаква се около 50 човека ще бъдат предявени обвинения в участие в убийство във връзка с жертвите при протестите в Киев.

В същото време украинският парламент прие решение за освобождаване на политическите затворници в страната и смени министри и шефове на ключови служби и институции.

Парламентът на Украйна сне от постовете им Леонид Новохатко, и.д министър на културата, и Наталия Королевская, и.д. Министър на социалната политика, предаде ИТАР-ТАСС.

Новохатко оглави културното ведомство през февруари 2013 г., а Королевская е социален министър от декември 2012 г.

Парламентарният шеф Олександър Турчинов каза, че във вторник предстои много работа, главно за консултациите по съставяне на новото правителство.

Преди това Валентин Наливайченко бе назначен за директор на Службата за сигурност на Украйна (ССУ) на мястото на уволнения малко преди това от този пост Олександър Якименко.

За нов генерален прокурор на Украйна бе избран Олех Махницкий.

Парламентът на Украйна уволни и петима съдии от Конституционния съд (КС), избрани за негови членове от парламентарната квота, предаде ИТАР-ТАСС.

Върховната рада се обърна към Генералната прокуратура да подведе по наказателна отговорност уволнените съдии. Законодателите поръчаха на съюза на съдиите в страната да обсъдят на свой извънреден конгрес дали членовете на КС са нарушавали съдийската си клетва.

През 2010 г. украинският Конституционен съд призна за незаконна конституцията от 2004 г., която определяше страната като парламентарно-президентска република.

"Решението на съдиите доведе до узурпация на властта в страната и до гибелта на невинни хора", заяви днес от трибуната на Върховната рада депутатът от Партията на регионите Нестро Шуфрич.

В състава на украинския КС има 15 магистрати, назначавани по квоти от президента, парламента и съюза на съдиите, както и един заместник-председател и председател на съда.

Украинският парламент прие и оставката на централния банкер Игор Соркин, като назначи Степан Кубив на негово място

Единството на Украйна е под въпрос

На този фон ситуацията в източните, в голяма степен проруски настроени области на страната, остава много сложна. Ръководителите на девет областни администрации от западната и централна част на Украйна пък подадоха оставка.

Изпълняващият функциите на вътрешен министър Арсен Аваков и парламентарният представител по контрола върху Службата за сигурност на Украйна (ССУ) Валентин Наливайченко направиха първото си работно посещение в Симферопол, столицата на автономната република Крим, където сепаратистките гласове са най-силни. Този регион е бил руска територия, дадена на Украйна през 1953 г. от тогавашния съветски лидер, украинеца Никита Хрушчов.

"Украйна се връща в руслото на мирния диалог. Много е важно никого да не провокираме. Ситуацията е такава, че сега е важно да не се повтори сцена на противопоставяне, подобна на киевската. Мисля, че ще успеем да успокоим всичко с мирен диалог", заяви Аваков в Симферопол.

Кметът на Севастопол, другият голям град в Крим, където е дислоциран и руският военен черноморски флот, Влодимир Яцуба подаде оставка. Сайтът "Севастополские новости" съобщава, че Яцуба аргументирал решението си с това, че "ръководителите, които са го назначили, ги няма". Той е бил назначен на поста през 2011 г. от тогавашния президент Виктор Янукович. Според друг местен сайт Яцуба е напуснал и Партията на регионите на Янукович.

Вчера в Севастопол обаче се състоя митинг с участието на около 30 000 души. Те обявиха недоверието си към администрацията на града и с общо гласуване избраха за кмет руския предприемач Алексей Чалого. На митинга също така е приета резолюция, че Севастопол не признава последните решения на националния парламент в Киев и смята ставащото в страната за държавен преврат.

От своя страна губернаторът на Харковска област Михаил Добкин заяви пред сградата на областната администрация, че не възнамерява да подава оставка. "Проведох съвещание с всички служби. Градът работи нормално. Оставка няма да има", заяви той през освиркванията и виковете на опозицията, която настоява той да напусне поста.

Губернаторът обаче дори не се опита да влезе в сградата на областната администрация. По думите му той се свързал с Киев и поискал да се свали блокадата на сградата. От Киев обаче му отговорили, че "не контролират протестиращите в Харков". Най-малко хиляда привърженици на Евромайдана все още окупират сградата на областната администрация в североизточния град Харков. Пред централния вход са издигнати барикади и дежурят "постове за самоотбрана", обяснява ИТАР-ТАСС. През нощта обаче бяха дошли няколко хиляди привърженици на действащите местни власти.

Изпълняващият длъжността президент на Украйна Олександър Турчинов в обръщение към народа постави основен акцент върху връщането на страната на пътя на евроинтеграцията и възстановяването на икономиката. По думите му, цитирани от ББС, Украйна и Русия ще поддържат добросъседски отношения в рамките на европейския курс на украинците.

"Задачата на новото правителство е да спре пропадането на страната в пропастта, да стабилизира валутния курс, да гарантира своевременното изплащане на заплати, пенсии, стипендии, да върне доверието на инвеститорите, да способства развитието на предприятията и създаването на работни места", каза Турчинов, заявявайки, че трябва да се даде отпор на всички прояви на сепаратизъм и посегателство върху териториалната цялост на страната.

Русия оспори легитимността на новите управляващи

Руският премиер Дмитрий Медведев коментира, че Русия ще възобнови отношенията с Украйна, когато там се появи власт, основаваща се на законите и конституцията.Москва вече извика за консултации посланика си в Киев.

Медведе коментира, че за Русия е важно да разбере с кого разговаря от украинска страна.

"Ако смятаме за правителство хора с маски, то за нас вероятно ще е трудно да работим с такова правителство", заяви руският премиер.

Според него легитимността на голям брой органи на властта в Украйна "буди големи съмнения". Медведев каза, че лично той не разполага с информация дали бившият украински премиер Микола Азаров е в Русия, но отбеляза, че всеки има право да избира къде да живее.

По-късно Москва обяви, че подкрепеното от Запада мирно споразумение в Украйна се използва като прикритие за завземане на властта, а временните власти използват "терористични методи" за оказване на натиск върху тези, които са несъгласни с тях в различни райони на страната.

"Звучат призиви за едва ли не пълна забрана на руския език, лустрация, ликвидиране на партии и организации, закриване на неугодни медии, премахване на ограниченията върху пропагандата на неонацистка идеология", заявиха от руското външно министерство.

"Възприема се курс на прилагане на диктаторски, а на моменти и терористични методи за потискане на несъгласните в различни райони на Украйна", заяви министерството.

От ведомството посочиха още, че трябва да се вземат предвид притесненията на депутати от Крим и области в Източна и Южна Украйна - райони с рускоезично население, което по традиция подкрепя по-близки връзки с Русия.

Жириновски заговори за пращане на войски

Руският депутат и лидер на Либерално-демократическа партия на Русия (ЛДПР) Владимир Жириновски заяви, че Русия има законно основание в съответствие с международното право да изпрати войски в Украйна за охрана на Черноморския флот по молба на действащия президент на страната, имайки предвид Виктор Янукович, предаде РИА Новости.

"На мястото на Янукович аз бих се договорил с ръководителите на югоизточните райони на Украйна и бих помолил Русия да гарантира сигурността ми и да обяви, че той е действащият президент. Янукович сега напълно може да бъде възстановен на поста. Няма да е президент на цяла Украйна, но може да направи така, че да няма избори на 25 май. Може да се спаси. Може да повика армията ни, тъй като украинската армия сега е недееспособна", заяви депутатът националист на пресконференция в руския парламент.

Според Жириновски председателят на украинския парламент и изпълняващ длъжността президент Олександър Турчинов е самозванец, а Янукович е единственият законен действащ президент.

"Ако използваме военните си сили по молба на Янукович, това напълно ще отговаря на международното право. Имаме правото да изпратим там войски за охрана на нашия Черноморски флот. Янукович е законният президент. Той има правото да поиска помощ, например като сключи договор за подкрепа с Русия", заяви Жириновски. Той също така съобщи, че ЛДПР е готова при необходимост да изпрати доброволчески отряди в Югоизточна Украйна и е готова да им окаже всякаква подкрепа.

Ройтерс: Путин е изправен пред труден избор

Руският президент Владимир Путин е изправен пред решение за Украйна, което вероятно ще оформи политическото му наследство, както и бъдещето на западния съсед на Русия, притиснат в битка между Изтока и Запада с отгласи от Студената война, отбелязва в понеделник агенция Ройтерс.

Свалянето на Янукович лишава Путин от съюзник с жизненоважно значение за надеждите му да задържи люлката на руската цивилизация Украйна в това, което той възприема като орбитата на Русия. Надеждите му да изгради огромен търговски съюз, включващ колкото се може повече бивши съветски републики за балансиране на икономическата мощ на Китай и САЩ, може би рухнаха. Обаче заемането на неотстъпчива позиция за Украйна или въвличането в ново наддаване с ЕС за влияние във финансово затруднената страна би било рисковано, пише по-нататък агенцията.

Москва трудно може да си позволи да увеличи обещания през декември финансов пакет от 15 милиарда долара, но по-крути мерки като поемането на контрола над предимно рускоезичните региони на Източна Украйна биха породили опасност от задействане на по-тежък конфликт.

Засега Путин не прави публични изявления, макар и да е разговарял по телефона с президента на САЩ Барак Обама и германската канцлерка Ангела Меркел. Той особено се постара да запази мълчание до приключването на Зимните олимпийски игри в Сочи.

Путин търси начини да спаси репутацията си в геополитическата борба за Украйна, в която той сякаш имаше превес до миналата седмица. САЩ също заявиха вчера, че изпращането на войски в Украйна би било "сериозна грешка".

Москва изпрати сигнал и на друг фронт, като прати верния на Путин високопоставен депутат Алексей Пушков на среща на регионални лидери на предимно рускоезични райони в Източна Украйна в събота. На срещата в Харков лидерите заявиха, че повече не признават решенията на националния парламент. Това предизвикателство може да е от полза за Москва, ако тя има някакъв план за анексиране на тези райони, пише Ройтерс.

Готви се ново правителство и чистка в полицията

Временният президент на Украйна Олександър Турчинов призова за сформирането в кратък срок на ново правителство и каза, че без нов кабинет работата на парламента е неефективна.

Лидерът на опозиционната партия УДАР Виталий Кличко пък обеща наказания за всички, издали заповеди за нападения и убийства на протестиращите украинци, както и лустрация в органите на реда, съобщава ИТАР-ТАСС.

"Всички, които са участвали в противозаконни действия, ще бъдат наказани. Всички, които са дали престъпни заповеди срещу украинския народ, ще бъдат наказани. А в органите на реда, на първо място, трябва да бъде извършена лустрация. Нито едно правонарушение няма да остане безнаказано. И аз съм уверен, че тези, които доведоха до кръвопролитието, до смъртта на десетки и стотиците ранени, ще бъдат наказани", заявява Кличко, цитиран от пресслужбата на партията му.

Междувременно Партията на регионите реши да излезе в опозиция. "Виждаме, че имате възможностите да съставите правителство и да изградите структурите на властта. Взехме решение да излезем в опозиция", каза лидерът на парламентарната група на Партията на регионите Олександър Ефремов на другите лидери на парламентарни групи.

Берлин призова новите лидери да не вървят към отмъщение

Германският канцлер Ангела Меркел призова Украйна да гарантира запазването на целостта си след смяната на властта в Киев, предаде ДПА. В поредица телефонни разговори с настоящите лидери на Украйна Меркел им казала, че трябва да вземат предвид южните и източните области на страната при съставянето на новото правителство, заяви говорителят на Меркел Щефен Зайберт. Приоритет за украинските лидери трябва да е завръщането към върховенството на закона и стабилизирането на страната, добави той.

Германският външен министър Франк-Валтер Щайнмайер, който имаше активно участие миналата седмица за прекратяване на насилието в Киев и сключване на споразумението, което така и не бе изпълнено в пълния си вид, предупреди бъдещите лидери на Украйна да не се ръководят от жаждата за отмъщение и призова за прекратяване на насилието и за диалог.

Преходното правителство в Украйна трябва да започне работа колкото е възможно по-скоро, каза Щайнмайер в интервю за испанския вестник "Паис", цитирано от ИТАР-ТАСС. Според него ситуацията в Украйна остава критична.

Германският външен министър приветства освобождаването на бившия украински премиер Юлия Тимошенко от затвора и посочи, че "на нея и на другите лидери на опозицията сега принадлежи отговорността за бъдещето на Украйна и единството на страната".

"Европа трябва да направи всичко по силите си, за да попречи на Украйна да се потопи в анархия и гражданска война, както и да й помогне да запази националното си единство", казва в интервюто германският външен министър.

Външният министър на Полша Радослав Шикорски от своя страна съобщи, че споразумението за асоцииране на Украйна с Европейския съюз може да се подпише, когато в страната има ново правителство.

По думите му с пускането на свобода на Юлия Тимошенко Украйна е изпълнила всички условия за сключване на споразумението. Според Шикорски договорът само трябва да бъде подписан и това може да стане, когато в страната се състави стабилно правителство.

Министърът оцени положително факта, че изпълняващият длъжността президент на Украйна, председателят на Върховната рада Олександър Турчинов, е потвърдил намерението на страната да се върне на европейския път, като същевременно запази добри отношения с Русия.

Шикорски изрази надежда, че "Русия ще играе конструктивна роля". Според думите му Москва ще си сътрудничи по-лесно с Киев, ако се чуе потвърждение, че "Украйна е етнически и културно многообразна страна, която като член на Съвета на Европа има задължение да се отнася толерантно към малцинствата".

mediapool.bg