Русия най-вероятно ще бъде принудена да разсъсредоточи и да отдалечи военните си самолети от фронтовата линия, след като Украйна е получила американски ракети с голям обсег ATACMS, пише Институтът за изследване на войната (ISW).
Според анализаторите прехвърлянето на фронтовата авиация в тила временно ще намали отбранителните и настъпателните способности на руската армия. Това се отнася преди всичко за хеликоптерите, които изиграха важна роля в сдържането на украинската офанзива чрез поразяване на вражеска бронирана техника през лятото на 2023 г. Разпръскването на самолети на повече летища също е вероятно да причини по-големи проблеми при координирането на операциите, казва ISW.
"Руската армия последователно демонстрира, че може да се адаптира към новите ударни възможности на Украйна, но само след като претърпи първите сериозни загуби от тези оръжия, за които руското командване всъщност трябваше да е подготвено“, пишат анализаторите.
Освен това, според института, пристигането на ATACMS в Украйна представлява заплаха за руските складове за боеприпаси и най-вероятно ще принуди командването на руските въоръжени сили да избира между укрепване на съществуващите складове или по-нататъшно разпръскване на складове из окупираните територии. През лятото на 2022 г., когато Украйна получи HIMARS, Русия вече трябваше да разпръсне складовете, което в крайна сметка усложни доставката на боеприпаси на фронтовата линия, отбелязват анализатори.
САЩ тайно доставиха ракети ATACMS на Украйна. В нощта на 17 октомври украинските въоръжени сили ги използваха за първи път срещу позициите на руските войски, поразявайки две авиобази в Луганск и Бердянск. Според руските блогъри при атаката са използвани най-малко 40 ракети, които може да са били ATACMS. Ударите са нанесени както по хеликоптери, така и по друга техника, разположена на летищата.
Украинският президент Владимир Зеленски потвърди получаването на ракетите. "Днес специално благодаря на Съединените щати. Нашите споразумения с президента Байдън се изпълняват. Те се изпълняват много точно - ATACMS се показаха", написа той в канала си в Telegram.
Президентът на САЩ Джо Байдън дълго отлага решението за доставка на системи ATACMS поради опасения, че това може да доведе до ескалация на конфликта с Русия. Въпреки това през септември той информира украинския президент Зеленски за съгласието си да ги предостави, но при условие, че украинските въоръжени сили ще получат ракети с ограничен обсег. Версията на ракетите ATACMS, изпратена в Украйна, е оборудвана с касетъчни бойни глави.
mediapool.bg