Кламер БГ - Новини: Русия губи способността си да блокира украинските пристанища

Русия губи способността си да блокира украинските пристанища

Война в Украйна

|
Вт, 26 Септ 2023г. 16:17ч.
Русия губи способността си да блокира украинските пристанища

Поразената сграда на щаба на руския Черноморски флот в Севастопол

Атаките срещу цели на Черноморския флот през последните седмици, включително атаките срещу щабовете на 20 и 22 септември, се превърнаха в най-разрушителните и координирани в цялата война. Това съобщи британското министерство на отбраната във всекидневния доклад на разузнаването, цитиран от The Moscow Times.

В Лондон нанесените щети се смятат за значителни. Флотът вероятно все още ще може да изпълнява основни военни мисии, включително удари с крилати ракети. Въпреки това той е загубил способността си да провежда широкомащабни патрули и да поддържа блокади на украинските пристанища.

В понеделник, 25 септември, украинските сили за специални операции (ССО) съобщиха, че в резултат на удара по щаба на Черноморския флот е загинал неговият командир вицеадмирал Виктор Соколов. Според тях заедно със Соколов са убити 34 офицери, а още 150 души са ранени. Самата сграда на централата не може да бъде възстановена.

Руските кораби продължиха да нанасят удари по Украйна след предполагаемата смърт на Соколов, но тези атаки бяха извършени "по инерция". Това заяви представителят на ВМС на Украйна Дмитрий Плетенчук, сравнявайки действията на руския флот с „тичащо пиле без глава“.

„Това е голяма групировка, която изисква голям брой управляващи, така че всички процеси да работят като един механизъм. Представете си, че ядрото на този механизъм стане неработоспособно“, обясни Плетенчук.

Той отбеляза, че поначало Русия е имала доста ограничен потенциал за използване на кораби. Руските кораби използват основно ракети или далекобойни оръжия и по-малко от 10 единици са в бойна готовност. Всички останали кораби не са били в състояние да изпълняват пълноценно функциите си дори преди началото на атаките на украинските въоръжени сили, убеден е той.

В момента в Черно море има само един ракетоносител, който се оказа празен, и само пет руски кораби, добави говорителят на ВМС. Освен това е налице намаляване на дейността на бреговата охрана и намаляване на броя на корабите, което вероятно се дължи на изчерпване на запасите или преместване в пунктовете за постоянна дислокация. Процесът на възстановяване и реорганизация на Черноморския флот може да отнеме известно време, убеден е той.

Кремъл заяви, че няма информация за смъртта на командващия Черноморския флот

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че не разполага с информация за смъртта на командващия руския Черноморски флот, след като Киев съобщи, че той е бил убит при украински въздушен удар в анексирания Крим, предаде Франс прес.

"Министерството на отбраната няма информация за това", заяви Песков пред медиите.

Днес руското министерство на отбраната разпространи снимка, на която се вижда командващия Черноморския флот адмирал Виктор Соколов да участва във видеоконферентна среща под председателството на министъра на отбраната Сергей Шойгу въпреки твърденията на Украйна, че той е бил убит.

На снимката адмирал Соколов се появява на голям екран заедно с други висши военни служители, които участват в среща, ръководена от Шойгу. В съобщение за медиите се посочва, че срещата се е състояла днес.

Командването на Силите за специални операции (ССО) на Украйна съобщи, че изяснява информацията за Виктор Соколов. "Тъй като руснаците бяха принудени спешно да публикуват отговор с уж жив Соколов, нашите подразделения уточняват информацията. Това се случва в рамките на процедурата по събиране на данни за резултатите от операцията“, съобщиха от ССО. Те подчертаха, че "наличните източници“ твърдят, че Соколов е загинал при нападение в Севастопол и "много от жертвите все още не са идентифицирани“.

Украйна обещала да не атакува руска територия с ракети ATACMS

Украинските въоръжени сили няма да използват американски ракети с голям обсег ATACMS за нанасяне на удари по руска територия, заяви секретарят на Съвета за национална сигурност и отбрана (СНБО) на Украйна Алексей Данилов.

"Няма да ги използваме (ракети ATACMS) за атака на руска територия, имаме споразумения по този въпрос с нашите партньори“, каза Данилов в интервю за испанския вестник ABC.

Според него ракетите ще се използват изключително за защита на Украйна. В същото време ръководителят на Съвета за национална сигурност и отбрана заяви, че задачата на украинските войски е "да нанасят удари по военни цели на Руската федерация със собствено оръжие“, за да пренесат военните действия на територията на противника.

Киев не възнамерява да атакува детски градини и училища, нито да атакува цивилни, подчерта Данилов.

Пример за атаки срещу Русия, за които говори ръководителят на Съвета за национална сигурност и отбрана, може да бъде атаката срещу летището в Псков "Крести" в нощта на 30 август, пише ABC. В резултат на тази атака бяха унищожени най-малко четири военнотранспортни самолета Ил-76.

След това украинският президент Владимир Зеленски обяви, че са поразени успешно цели на разстояние 700 км с далекобойно оръжие. На свой ред Съветът за национална сигурност и отбрана показа кадри от украински ракетни изпитания.

Данилов нарече ракетната програма тайна, но призна, че Русия е нанесла удар по едно от съоръженията за производство на ракети, след което техният монтаж трябваше да бъде преместен извън страната.

Президентът на САЩ Джо Байдън се съгласи да достави на Украйна „малък брой“ ракети ATACMS с голям обсег. Белият дом обаче не съобщи официално това, за да „не предупреди руснаците“, казаха източници на Financial Times. Според Washington Post Киев ще получи вариант на ракети с касетъчни бойни глави вместо конвенционални.

Ракетите ATACMS са способни да поразяват цели на разстояние до 300 км. Киев иска доставката им от Вашингтон от 2022 г. В същото време САЩ не насърчават Украйна да нанася удари по Русия, многократно е подчертавал Белият дом. Вашингтон не възразява срещу нападенията на украинските въоръжени сили срещу Крим, който е украинска територия.

Преди това Украйна получи ракети с голям обсег Storm Shadow от Великобритания и SCALP от Франция. Първите са способни да поразяват цели на разстояние над 250 км, а вторите – до 500 км.

При руски въздушни удари бе поразено пристанището на Измаил

При руски въздушни удари тази нощ бе поразено пристанището на украинския град Измаил, заяви областният управител на Одеска област Олег Кипер, цитиран от Ройтерс.

Измаил е едно от дунавските пристанища на Украйна, които играят важна роля при износа на украинско зърно по маршрути, алтернативни на черноморските.

При руската атака тази нощ, продължила повече от два часа, са ранени двама души и са нанесени щети на пристанищна инфраструктура, складове и на над 30 камиона и автомобила, информира Кипер в комуникационното приложение "Телеграм".

Украинските въоръжени сили заявиха, че са свалили 26 от 38 дрона иранско производство, за които Украйна казва, че са изстреляни от Русия. Москва увеличи интензитета на въздушните си атаки по украински пристанища на река Дунав, сред които Измаил и Рени, след като през юли се оттегли от зърнената сделка, която гарантираше износа на украинско зърно през Черно море, отбелязва Ройтерс.

При руски ракетен удар бе поразено предприятие в южния украински град Кривой Рог, каза кметът на града Олександър Вилкул. За момента няма данни за жертви. Агенция Ройтерс отбелязва, че не е успяла да потвърди информацията от независим източник и че за момента няма изявление от руска страна.

Русия заяви, че е свалила украински дронове над Белгородска и Курска област

Руски подразделения за противовъздушна отбрана късно снощи са отблъснали няколко атаки на украински безпилотни самолети над Белгородска и Курска област, като са унищожили общо най-малко 11 дрона, съобщи руското министерство на отбраната, цитирано от Ройтерс.

В няколко отделни публикации в приложението "Телеграм" министерството съобщи, че седем дрона са били свалени над Белгородска област и четири - над Курска област. Ведомството не предостави информация за евентуални щети или пострадали в резултат на атаките. Москва рядко разкрива подробности, освен ако щетите не са по гражданска или невоенна инфраструктура, отбелязва Ройтерс.

Белгородска и Курска област граничат с Украйна и многократно са ставали обект на нападения с дронове в хода на войната, която Русия започна срещу своята съседка през февруари 2022 година.

Агенция Ройтерс посочва, че не е успяла да потвърди информацията от независими източници и засега не е получила отговор на запитване за коментар от страна на Украйна относно атаките.

Украйна рядко поема отговорност за нападения на територията на Русия или на контролирана от Русия територия в Украйна, но през последните месеци започна да казва, че унищожаването на руската военна инфраструктура помага за контранастъплението на Киев.

mediapool.bg