Италия вероятно ще стане водещ елемент на бойната група на НАТО, която се формира на българска територия, съобщи военният министър Драгомир Заков във вторник.
Промяната е очаквана предвид практиката в НАТО големите армии да компенсират дефицитите в подобни формирования,.
"В основата на групата към момента е български батальон. С развитието на концепцията водещ елемент вероятно ще стане Италия, но ще продължи да има български военнослужещи. Тази бойна група ще продължи да бъде свързана с българска бригада. Това, че сме трансферирали на главнокомандващия силите на НАТО оперативния контрол, не означава, че губим командването на съответната структура. Остава връзка с началника на отбраната и министъра на отбраната, но батальонната група ще еволюира към многонационална. Това е единственият начин да имаме боеспособна бойна група", обясни Заков.
Към момента е ясно, че в многонационалната бойна група ще участват САЩ с рота "Страйкър", британски и албански части. Италия е заявила готовност за изпращането на "доста сериозен контингент, който може би ще бъде в основата на бойната група в бъдеще".
"Става въпрос изцяло за отбранителни и възпиращи функции, целта не е тя да отива някъде и да се бие", припомни Заков и за пореден път коментира, че идеята е да се допълнят липсващите способности.
Според него до 2 месеца да имаме добре комплектована бойна група.
Заради агресията на Русия НАТО реши да разположи бойни групи и в България, Унгария, Словакия и Румъния. Подобни батальони вече има вече има в Литва, Латвия, Естония и Полша.
Заков потвърди, че до момента няма промяна в решението на правителството официално да предоставя военна помощ на Украйна.
"Трябва да сме наясно какво може да предоставим. Българските въоръжени сили изпитват остър недостиг на оборудване и боеприпаси. За да изпатим помощ, трябва да лишим българските въоръжени сили. Може да даваме хуманитарна, информационна помощ, логистична.. Понякога предоставянето на точна информация може да се окаже по ценна от два самолета оръжие", каза той.
Изявлението на Заков идва на фона на дебата в България защо българските служби не са прогнозирали точно развитието на ситуацията в Украйна.
Българските въоръжени сили действително са в тежък дефицит, но при политическо решение България има възможности да окаже помощ за отбраната на Украйна.
Към момента само България и Унгария не оказват военна помощ, като преди ден шестима бивши военни министри призоваха парламента и правителството да прекратят този "неутралитет".
"Не се притеснявам от това, с което България подпомага Украйна. Бих призовал да не се създава хипотезата, че ако България не изпраща оръжия, значи подкрепя Путин. Това е също толкова вредна теза, колкото и тезата, че ако изпратим оръжие, това ще ни вкара във война. И двете тези не ги приемам", каза Заков, който има преди всичко дипломатически опит.
mediapool.bg