Гърция ще поиска от Международния наказателен съд в Хага да разследва предполагаеми военни престъпления в обсадения от руската войска украински град Мариупол, в който има голяма гръцка общност. Това съобщи гръцкият външен министър Никос Дендиас, предаде Ройтерс.
Пристанищният град Мариупол, който се намира близо до отцепилата се Донецка народна република, бе опустошен от руските бомбардировки след началото на войната в Украйна, започнала на 24 февруари. Десетки хиляди хора са в капан, според Генералния щаб на украинските въоръжени сили.
"Гърция има специален интерес към Мариупол заради над 100 000 гърци, които живеят там", каза външният министър Никос Дендиас преди срещата на върха на НАТО в Брюксел в четвъртък.
Той съобщи още, че ще призова колегите си да "дадат всичко от себе си", за да помогнат на Украйна да защити историческото си черноморско пристанище Одеса, "за да може градът да избегне съдбата на Мариупол".
Гръцкият външен министър посети Одеса миналия уикенд. Никос Дендиас предложи официално на руските власти да достави лично хуманитарна помощ за населението в Мариупол, но не получи разрешение от Москва.
В понеделник американският президентът Джо Байдън обвини руския президент Владимир Путин във военни престъпления в Украйна и призова за съдебен процес. Съветникът по националната сигурност Джейк Съливан каза, че САЩ ще настояват за започване на дело в Международния наказателен съд срещу военните престъпления на Русия. САЩ не са членове на съда в Хага.
Русия отрича обвиненията за нападение на мирното население на Украйна. Властите в Москва повтарят, че "специалната военна операция" е да демилитаризира и "денацифицира" Украйна. Киев и западните му съюзници отхвърлят тази теза като фалшив претекст за руската инвазия.
България също има заложени в капан моряци на два български кораба, които не могат да напуснат пристанището в Мариупол. Именно това е причината страната ни да не иска отзоваването на руския посланик у нас Елена Митрофанова.
mediapool.bg