Прокуратурата предаде на съд Филип Златанов, скандалния бивш шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси (КПУКИ), но делото ще се води без да обхване всички случаи от прословуто "тефтерче", съобщиха за Mediapool от държавното обвинение. Златанов е обвинен за престъпление по служба заради избрани случаи от неговите записки. Прокуратурата смята, че той е извършил незаконни действията при проверките срещу президента Росен Плевнелиев, неговата съветничка и бивш зам.-председател на Комисията за финансов надзор Димана Ранкова и бившия главен одитор на Сметната Палата Лилия Бунева.
Прокуратурата смята Филип Златанов за виновен, защото е прикрил от обществото водената проверка срещу Росен Плевнелиев, от което държавния глава е извлякъл облага. Така на президента са му били спестени имиджовите щети, смятат от Софийската градска прокуратура. "Самият Плевнелиев обаче няма никакво отношение към действия на Златанов", допълниха пред Mediapool от прокуратурата.
Преди две седмици Комисията за конфликта на интереси в новия си състав излезе с официално съобщение, че Росен Плевнелиев не е в конфликт на интереси. От публикуваното съобщение се разбира, че прекратяването на проверката е укривано една година.
Обратно на казуса с президента, прокуратурата смята, че на Димана Ранкова и Лилия Бунева са били нанесени вреди заради едноличните действия на Златанов. Ранкова и Бунева са обявени публично за виновни в конфликт на интереси, но не са били уведомени за решенията на комисията и не им е била дадена възможност да се защитят, което е правомощие на председателя на КПУКИ. Така са им нанесени вреди, смятат от прокуратурата.
Тезата на държавното обвинение по отношение на Ранкова и Бунева обаче е странна. При нарушаване на реда по уведомяването и правото на защита Ранкова и Бунева получават идеална възможност да се защитят в съда, атакувайки решенията като компрометирани. Така настоящата депутатка от БСП Светла Бъчварова успя да се защити при очеваден конфликт на интереси, случай , за който Mediapool вече писа. Това фрапиращо нарушение обаче не е част от обвинителния акт. По неофициална информация на Mediapool очаква се Златанов да получи обвинения и за други случаи от "тефтерчето".
В официалното съобщение на прокуратурата за внесеното в съда дело се казва, че Златанов е извършил трите нарушения в периода от 21 септември 2012 година до 9 юни 2013 година. Според обвинителния акт заради действията на Златанов по тези три производства на комисията са настъпили немаловажни вредни последици за ръководената от него институция, чийто авторитет е бил накърнен. В хода на досъдебното производство са разпитани 32 свидетели, изготвени са 5 компютърно-технически и една съдебно-почеркова експертизи.
Макар трите случая, които станаха повод за внасяне на делото в съда, са взети от "тефтерчето" на Филип Златанов, което миналото лято бе специално показано по-рано от прокуратурата като фрапиращ компрометиращ факт, самото тефтерче не е основно доказателство в процеса. Още при изнасянето на скандалното тефтерче, с подбрани страници от него, обаче стана ясно, че прокуратурата държи да направи публично достояние именно казуса с президента.
В записките си Златанов съвсем чинно бе описал инструкциите за употреба на случаите на Плевнелиев и Димана Ранкова: "Винаги да се уведомява И. Ф. за обаждания от първите мъже на държавата, плюс председатели на комисии"; "В 11 ч да се публикува (на сайта на комисията - бел. ред.) решението за Ранкова без президента в заглавието.", "Реш. за прекратяване на Плевнелиев - другата седмица."; "Росен Плевнелиев - сигналът е прекратен, да не се качва в интернет."; Какво да правим с Ранкова и президента?"; "Ранкова не се качва, чака се Дянков, настоява тя да стане от БНБ."
Росен Плевнелиев бе проверяван за конфликт на интереси заради присъствието му в управата на няколко търговски дружества, докато е бил регионален министър в правителството на ГЕРБ. Той се защити, че е подал в срок молба до съда за освобождаването му от позициите и забавянето в производството не е по негова вина. Лилия Бунева бе намерена за виновна, защото е правила одит на Комисията за финансов надзор, а по това време дъщеря й е била назначена на работа в тази институция. Тя не е уведомила ръководството на Сметната палата. Димана Ранкова бе намерена в конфликт на интереси, защото е правила търговска реклама на продажбата на дяловете на трите електроразпределителни дружества и е контролирала продажбата на облигации на Българска банка за развитие в качеството си на член на КФН, въпреки че е бил член и на ръководството на банката.
Прокуратурата да съобщи всичките си изводи
Вкарването на делото срещу Златанов в съда даде повод на президента да излезе с официално съобщение, с което призова прокуратура да направи публични всичките си констатации. Той се опасява, че в обществото може да остане усещане, че "след месеци разследване е повдигнато обвинение само защото не е оповестено решение на комисията, което по същество ощетява президента."
"Президентът по никакъв начин не е облагодетелстван от постановения акт за прекратяване на образуваното производство на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси, нито от неговото забавено оповестяване. Напротив - прекратяването на производството не само, че не облагодетелства, а вреди на репутацията на президента", се казва в позицията на държавния глава.
Той напомня, че прекратяването на производството означава, че във всеки един момент същият сигнал може да бъде разгледан отново, защото комисията не е решила спора по същество.
Провалът на комисията бе тема в доклада на ЕК
Провалът на Комисията за конфликт на интереси бе отбелязан и в януарския мониторингов доклад на Европейската комисия. "Сега функционирането на КПУКИ е още по-трудно, защото председателят й подаде оставка след обвинения за политическо влияние, а един от членовете (Сабрие Сапунджиева от квотата на ДПС -бел.ред.) напусна, за да стане заместник-министър на правосъдието. Тези противоречия имат разрушителни последици за репутацията на комисията, която в момента е обект на парламентарно разследване", пише в доклада на ЕК.
Преди това с доклад излезе и временната анкетна парламентарна комисия, която се занима с КПУКИ. Тя констатира, че Филип Златанов е действал според нарежданията на съпартийката му Искра Фидосова, която след скандала с тефтерчето напусна Народно събрание по искане на Бойко Борисов. Фидосова фигурира в тефтерчето с инициалите си И.Ф., но там също така се мъдрят и Б.Б. и Ц.Ц.
С малки изключения, има почти пълно припокриване на между записките в прословутото тефтерче и последващите действие срещу хората, с които се е занимавала КПУКИ, установиха депутатите.
Особени мнения имат членовете на КПУКИ за 49 от 103-те решения, с които е установен конфликт на интереси. Повечето от тях са издадени, без да са разгледани и одобрени от комисията.
Установени са 146 броя преписки, по които повече от една година не са събрани и все още се събират доказателства от комисията, въпреки законовия двумесечен срок. В доклада се посочва още, че от изнесените данни на прокуратурата относно лицата, присъстващи в личния тефтер на председателя Филип Златанов, заканите "да се оправи", "да се удари", "да се изчака", "бързо" и т.н., записани срещу конкретни имена, отговарят на решенията, които КПУКИ е взимала, с малки изключения.
mediapool.bg