Увеличената заболеваемост от коронавирус у нас се дължи както на неспазването на мерките на дистанция и носене на маски, така и на по-лесно разпространение на вируса. У обществото се наблюдава нежелание да спазва мерките и на този етап властите се въздържат от допълнителното им затягане, защото е трудно да се намери баланс между между медицинския и икономическия аспект на кризата. Това обясни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев в петък пред БНТ.
В ЕС сме на трето място по заболеваемост, но на Балканите навсякъде има ръст
Той посочи, че процентът положителни проби, който намираме е сравнително еднакъв – между 4 и 6%. "Обикновено ползваме не дневни, а седмични данни, тъй като при дневните има доста вариации. Понякога могат да ни заблудят. Ето и днес новооткритите случаи са с близо 50 по-малко от вчера, но това не трябва да ни води до някакви изводи", каза Кунчев. Той посочи, че от гледна точка на ЕС, с който правилно се сравняваме България се стреми към второ-трето място по заболеваемост след Швеция и Португалия, но погледнато на Балканите нещата са малко по-различни. "Навсякъде има значителен ръст, дори в страни като Черна Гора, които почти се бяха справили с епидемията, сега бележат ръст доста по-висок от нашия. Така е и в Албания, Сърбия, Босна, Турция, Румъния. А несравнимо по-тежко е в САЩ, Бразилия, Перу, Индия", каза той.
Активно нежелание за спазване на мерки
"Очевидно е, че има тенденция на нарастване на новооткритите случаи. Доколко това е резултат от неспазване на мерките - до много. То е очевидно за всички. Достатъчно е да се разходите в някой от големите градове – да влезете в някой магазин, заведение, за да видите, че има масово неспазване", каза Кунчев. По думите му има умора у обществото от налаганите мерки и активно нежелание да се спазват. "Психологически това е обяснимо, но е очевидно и в света се потвърди навсякъде, че колкото и да изглеждат обикновени, колкото и да изглеждат познати мерките като дистанция, лична хигиена и като лични предпазни средства за момента са единственото, което имаме. И ако не ги спазваме, следва повишаване на заболеваемостта", коментира той.
Бих затворил дискотеките, но виждам нагласите и ефекта върху икономиката
"Ако ме питате като медицинско лице, бих ви казал още от утре да затворим всички дискотеки и нощни заведения, защото виждам, че го правят вече повечето страни в Европа. Включително Испания затвори дискотеките на Майорка, където е пикът на сезона. Обаче аз живея в това общество и виждам какво става. Виждам доколко е готово да приеме такива мерки. Виждам и доколко това започва да се отразява на икономическото състояние на хората. Така че никак не е лесно постигането на баланс между медицинската страна на въпроса и отраженията върху икономиката и как да избегнем още по-тежка криза", каза Кунчев.
Той коментира и протестите в столицата като отбеляза, че ако протестиращите са разумни и спазват дистанция рискът от заразяване от коронавирус е по-малък, но всяко събиране на хора, включително на открито, носи риск и всичко зависи от нашето поведение.
По-лесно предаване на вируса, заразяване на повече млади
По думите му обаче не може всичко да се обясни със спазването или неспазването на мерките.
"Вероятно в характеристиките на самия вирус се появяват качества, които му дават възможност да се разпространява още по-лесно. Ние също го отбелязваме. Ако трябва две неща да се изведат като тенденция, без да можем да го докажем научно, защото трябва много време и наблюдения за това, според мен има по-лесно предаване има и смъкване на възрастта на новоустановените положителни и тези, които подлежат на лечение. Близо 30% от случаите в България вече са на лица под 50 години и това е очевидно", каза Кунчев.
Поставяме си за цел да няма взривоопасен ръст и да пазим най-рисковите
При непознатта инфекция, на която все още не знаем основни характеристики не могат да се слагат граници относно при какъв брой новозаразени на ден, трябва да се въведат определени мерки. Според него трябва да се реагира според ситуацията, според района в който се намираш. "Ние сме напълно наясно от самото начало на пандемията, че не можем да спрем разпространението, това е невъзможно при въздушно-капкова инфекция. И това, което си поставяме за цел са две-три простички неща: да няма взривообразно заразяване, както се получи в някои страни, което да притисне до такава степен здравната система, че тя да не може да се справи, второ да пазим най-рисковите групи", каза Кунчев. Той допълни, че преди десет дни властите са започнали повторно тестване във всички социални домове, и това ще се прави на всеки месец-два, за да няма тежки последствия.
Кунчев каза, че тактиката на лечение е променена и от болниците са били изнесени всички леки и средно тежки форми на протичане на вируса. "Но така или иначе най-тежките случаи попадат в интензивни отделения",, обясни той.
Не знам какво да направим, за да издържим на още една вълна
Прогнозата на Кунчев за есента: "Много е сложен въпросът, когато се смесят няколко респираторни инфекции. Това допълнително ще натовари системата, ще се правят допълнително изследвания за да знаят лекарите какво лекуват, а и сега структурите на общественото здраве са изтощени, те работят в неимоверни условия вече 6-ти-7-ми месец, така че не знам какво трябва да направим, за да издържим на още една такава вълна".
Надявам се да вдигнем броя на възрастните, които ще бъдат обхванати във финансираната от държавата ваксинационна противогрипна програма, посочи той. Властите са дали предварителни заявки за ваксини към двете фирми, които внасят у нас да бъдат внесени колкото се може повече. Надявам се към края на септември да имаме налична ваксина и веднага ще започнем предоставянето й, допълни той.
"Трябва да има готовност за лабораторно изследване на вирусите и здравната система да поеме по-голямо натоварване, но колко по-голямо да е, не знам, защото то и сега никак не е малко", заяви Кунчев.
Кунчев каза, че се водят разговори с образователното министерство за това как да бъдат предпазни децата за новата учебна година и да не ползват междучасията по едно и също време, да не обикалят по различни кабинети и как да се дезинфекцира въздухът.
mediapool.bg