Кламер БГ - Новини: Вирусът ебола завзема територия: Либерия обяви извънредно положение, паниката достигна до Турция

Вирусът ебола завзема територия: Либерия обяви извънредно положение, паниката достигна до Турция

Свят

|
Четв, 07 Авг 2014г. 18:00ч.
Вирусът ебола завзема територия: Либерия обяви извънредно положение, паниката достигна до Турция

Вирусът ебола се разпространява все по-бързо в Африка и вече стотици са заразени, а паниката от смъртносната болест вече достигна до Балканите. Здравни експерти и учени от цял свят се борят да установят медикаментите, които могат да окажат най-положително влияние, като са подложени на все по-голям натиск да обявят конкретни резултати от проучванията си.

Президентът на Либерия Елън Джонсън Сърлийф обяви извънредно положение заради разпространението на вируса и заяви, че мащабите на епидемията са заплаха за националната сигурност, съобщи Ройтерс.

"Правителството и хората на Либерия настояват за извънредни мерки за оцеляването на нашата държава и за опазването на живота на нашия народ. В резултат на това аз обявявам

извънредно положение на цялата територия на Република Либерия за период от 90 дни", посочи тя.

Армията издига блокади, които да спрат движението на хора от западните региони на страната, които са най-силно засегнати от вируса.

В Сиере Леоне са предприети аналогични мерки.

Тази година вирусът уби повече от 930 души в Западна Африка. Ебола е вирусна хеморагична треска и една от най-смъртоносните болести, познати на света. Вирусът й се разпространява чрез контакт с телесни течности на заразени.

Санитарните власти в Съединените щати обявиха тревога първа степен, за да отговорят по-добре на епидемията от Ебола, съобщи Франс прес.

"Това ни позволява да мобилизираме ресурсите в цялата агенция, за да отвърнем на кризата", обясни Том Скинър, говорител на американските Центрове за контрол и превенция на

болести.

"За пръв път от 2009 г. се обявява най-високата степен на тревога. Тогава тя бе обявена заради пандемията от грипния вирусH1N1", уточни той.

Световната здравна организация (СЗО) ще проведе извънредно заседание в Женева, за да обсъди епидемията и евентуални мерки.

От организацията заявиха, че следващата седмица ще обсъдят етиката около използване на лекарства срещу Ебола, чиято хуманна употреба не е докрай изяснена. Специалисти призоваха да бъдат използвани експерименталните лекарства.

Смтърността от болестта е между 50 и 60%.

Американският президент Барак Обама заяви, че липсва достатъчна информация, за да се даде зелена светлина на обещаващо лекарство срещу смъртоносната Ебола и че първоначалният отговор трябва да бъде насочен към мерки в публичното здравеопазване за сдържане на вируса.

"Трябва да оставим на науката да ни води и не мисля, че е налична цялата информация дали това лекарство помага", заяви Обама на пресконференция.

"Знаем обаче, че вирусът Ебола може да бъде спрян, ако разполагате със стабилно публично здравеопазване", каза Обама и допълни, че засегнатите страни трябва да признаят, че техните здравни системи са били изпреварени, тъй като не са били в състояние да идентифицират болестта и да изолират достатъчно бързо пациентите.

Двама американци - един лекар и една мисионерка прихванаха вируса в Либерия, където водеха борба с Ебола като пратеници на неправителствена организация, и бяха репатрирани със самолет и настанени в специализирани болници в Атланта.

Военен самолет пък превози до Мадрид 75-годишния испански мисионер, заразил се в Либерия с вируса на Ебола, съобщи министерството на отбраната на Испания, цитирано

от Франс прес.

Паниката от смъртоносната болест достигна и до Турция. Турското министерство на здравеопазването официално съобщи, че в страната няма регистриран случай на заболяване. Но вирусът се разпространява много бързо в страните от Западна Африка и това налага вземане на повишени мерки за безопасност. Засега Световната здравна организация не е налагала забрана за пътуване, се отбелязва още в съобщението.

Турция търгува с африканските държави и на тази база поддържа активни контакти. В страната пребивават много африкански граждани и това повишава степента на риска, отбелязват специалистите. По нареждане на здравното министерство всички пристигащи от западноафриканските страни туристи и турски граждани вече ще бъдат подлагани на наблюдение в продължение на три седмици.

Провеждат се и курсове със здравните работници за запознаване с признаците на заразяването от вируса на ебола, съобщи БНР.

mediapool.bg