Кламер БГ - Новини: Коронавирусът в Европа: Франция затяга правилата за ограничаване на коронавируса

Коронавирусът в Европа: Франция затяга правилата за ограничаване на коронавируса

Коронавирус

|
Пет, 23 Юли 2021г. 16:47ч.
Коронавирусът в Европа: Франция затяга правилата за ограничаване на коронавируса

Коронавирусът в Европа: Франция затяга правилата за ограничаване на коронавируса

Националното събрание, долната камара на френския парламент, одобри инициативата на правителството за затягане на правилата за ограничаване на разпространението на новия коронавирус, предаде Франс прес. Законопроектът, гласуван след ожесточени дебати, предвижда предизвикващи полемика мерки като удължаване на действието на т. нар. здравен пропуск и задължителна ваксинация на медицинските работници. Този 9-и по ред антиковиден закон във Франция от март 2020 г. беше одобрен от Националното събрание със 117 гласа "за" при 86 "против".

Сега текстът отива в Сената за окончателно утвърждаване, което изпълнителната власт иска да стане факт до края на седмицата, на фона на стремителния ръст на новите случаи на коронавирус в резултат на разпространението на варианта Делта. Силно критикуван от част от обществеността, законопроектът отразява обявените от президента Еманюел Макрон на 12 юли мерки.

Ако има почти пълен консенсус за задължителната ваксинация на медицинските работници, пожарникарите и дори специалистите, работещи с възрастни хора, то такъв не е налице за удължаване действието на здравния пропуск, получаван при пълна ваксинация или направен наскоро отрицателен тест за коронавирус. Предвижда се от другия месец той да стане задължителен за достъп до кафенета, барове, ресторанти, молове и влакове, пътуващи на дълги разстояния. Здравният пропуск е силно критикуван от лявата и от крайнодясната опозиция.

На фона на епидемичния взрив във Франция президентът Макрон неотдавна обяви затягане на действащите в страната антиковидни правила. От сряда, например, се изисква здравен пропуск за достъп до кина и музеи.

Италианското правителство, което се опитва се справи с увеличението на случаите на зараза с коронавируса, обяви, че от следващия месец хората трябва да представят зелен пропуск, за да получат достъп до редица услуги и дейности. От 6 август в Италия ще се изисква хората да представят зеления пропуск, за да имат достъп до спортни зали, плувни басейни, стадиони, музеи, спа центрове, казина, кина, театри и до закритите части на ресторантите и баровете. Зеленият пропуск удостоверява, че притежателят му е получил поне една доза ваксина срещу вируса, има отрицателен тест, не по-стар от 48 часа, или е преболедувал.

"Зеленият пропуск е средство, което ще позволи на италианците да продължат своите дейности при гаранцията, че няма да се озоват сред заразени хора", каза пред репортери министър-председателят Марио Драги.

Разногласията в правителството обаче означават, че засега няма да се приемат предложенията зеленият пропуск да бъде изискване за достъп до влаковете, обществения транспорт и вътрешните полети. Правителството обаче се съгласи дискотеките да останат затворени, дори за притежателите на зелен пропуск.

Италия регистрира в последно време по хиляди новозаразени за 24 часа. Тенденцията е към увеличаване. Днес бяха регистрирани 5057 новозаразени. Така за първи път от 21 май насам беше превишен прага от 5000 новозаразени за денонощие.

"Вариантът Делта на вируса представлява заплаха, защото той се разпространява по-бързо от другите варианти", предупреди Драги. "Приканвам всички италианци да се ваксинират и да го направят незабавно", допълни той, като същевременно изрази задоволство, че над половината от италианците са напълно ваксинирани срещу коронавируса.

Президентът на италианската модна къща Брунело Кучинели обяви, че всеки негов служител, който отказва да се ваксинира срещу коронавируса, ще си остане вкъщи, но въпреки това ще получава заплата през идните шест месеца, пише в. "Стампа". През този период служителят ще има възможност да размисли по въпроса за ваксинацията.

Според предприемача Кучинели, чиято модна къща носи неговото име, ваксинирането срещу вируса е морален дълг. Той разкава, че досега във фирмата му е имало само 26 заразени от 1200 работници. Причината за този малък брой на заразените е, че от миналия април компанията е наела трима лекари, които следят състоянието на персонала и редовно му правят тестове за вируса. При най-леката кашлица, служителят си остава у дома и единият от тримата лекари отива да го прегледа, разказва Кучинели.

Британците, които работят в ключови за страната отрасли, ще бъдат тествани всекидневно на работните места, в случай че са се оказали контактни лица на заразени с коронавируса хора, предаде Ройтерс. Ако тестът им е отрицателен, те ще продължат работата си, вместо да трябва да се самоизолират, както е досега, обяви британското правителство.

Супермаркети, транспорта и дори полицията . . . Епидемията от контактни случаи на заразени с новия коронавирус заплашва да парализира обществения живот във Великобритания, след вдигането на почти всички ограничения в самия разгар на нов епидемичен взрив в страната, а натискът върху правителството за облекчаване на карантинните правила се засилва, предава Франс прес.

Това е епидемия в пандемията, наречена "пингдемия" - игра на думи между "пинг" (получаване на известие от приложението за проследяване) и "епидемия". Докато броят на положителните случаи нараства от няколко седмици, задържайки се на равнище около 50 000 нови случая на денонощие, стотици хиляди контактни на заразени са принудени да се изолират за десет дни, което вреди на икономиката.

Само през седмицата до 14 юли са били изпратени над 600 000 уведомления за задължителна изолация. Премиерът Борис Джонсън и лидерът на лейбъристката опозиция Киър Стармър едновременно са под карантина.

На първа страница на почти целия печат вчера имаше снимки на празни рафтове в супермаркетите. В събота линия на лондонското метро трябваше да бъде спряна поради липса на достатъчно персонал. Някои полицейски звена предупредиха, че реагират по-бавно. С наближаването на лятната ваканция над един милион деца също са принудени да се самоизолират и съответно родителите им също трябва да си останат вкъщи.

Въпреки тази нова вълна, в понеделник правителството отмени почти всички здравни ограничения в Англия, като се отказа дори от социалната дистанция и задължителното носене на маски, опирайки се на напредъка на ваксинационната кампания, която позволява поне засега да се ограничи броят на хоспитализациите и смъртните случаи.

Правителството вече е поставено под натиск да действа бързо, за да попречи на тази "пингдемия" да прерасне в хаос. Британският консорциум за търговия на дребно (British Retail Consortium) - дистрибуторска федерация, - призова за смекчаване на правилата, свързани с контактните лица, като осъди "нетърпимата ситуация" с магазини, принудени да затворят или да намалят работното си време, или пък да се мъчат да запълнят своите рафтове.

Транспортните компании, които играят ключова роля в доставките за магазините, също казаха, че се сблъскват с недостиг на работна ръка, което задълбочава хроничния дефицит, приписван отчасти на Брекзит. Същите проблеми изпитват и месопреработвателите.

Призовавайки за спазване на правилата, правителството обеща да направи изключение за работещите в някои ключови сектори. Това вече е факт от понеделник за ваксинирани служители на службата за обществено здравеопазване (NHS) "при изключителни обстоятелства", при условие че са дали отрицателен тест за коронавирус.

Тези предпазни мерки срещат още по-малко разбиране, доколкото от 16 август задължението за самоизолация за напълно ваксинирани хора трябва да отпадне.

Според последните социологически проучвания на института ЮГав (YouGov) близо половината от британците не биха се самоизолирали, ако дадат отрицателен тест за коронавирус след контакт с положителен случай, а 10 процента от анкетираните казват, че вече са премахнали приложението за проследяване от телефона си.

mediapool.bg