Кламер БГ - Новини: Валентин Радев: Връщането на наборната служба е невъзможно

Валентин Радев: Връщането на наборната служба е невъзможно

Интервюта

|
Вт, 01 Март 2016г. 16:59ч.
Валентин Радев: Връщането на наборната служба е невъзможно

Няма как да има наборна служба. Министерството на отбраната трябва да представя точни, експертни обяснения иначе започват спекулации и някои хора дори се притесняват, казва заместник-председателят на комисията по отбрана в НС и бивш заместник-военен министър Валентин Радев (ГЕРБ).

Според него професионалната армия е безалтернативна и дебатът за връщането на казармата е изцяло популистки.

Валентин Радев, който бе избран за председател на комисията за намесата на Турция и Русия, коментира, че дори и тя да не заработи вече е постигнала необходимия ефект.

"Самият дебат и решението за създаването на комисията постигнаха много. Ние дадохме политически знак от най-високо ниво. След като Народното събрание избира такава комисия, очевидно има някакво притеснение", каза той.

Радев посочи и конкретни обществени поръчки на Министерството на отбраната, около които има съмнения.

Г-н Радев, като председател на комисията за намеса на Русия и Турция в България, очаквате ли тя да заработи, след изявлението на премиера, че от нея няма да излезе нищо добро?

Засега комисията работи, подготвяме правилник за работата й, изчистваме организационни въпроси. Първото й заседание е планирано за след празниците. Да, има мнения, че не трябва да заработи. Слушах изявлението на премиера, обсъдихме въпроса и с г-н Цветанов. Всичко зависи обаче от това какво ще решат вносителите на предложението за създаването на временната комисия.

Самият дебат и решението за създаването на комисията постигнаха много. Ние дадохме политически знак от най-високо ниво. След като Народното събрание избира такава комисия, очевидно има някакво притеснение. Значи голяма част от депутатите са повярвали донякъде на тези твърдения (бел. ред. - за намеса на Турция и Русия) и създаването на комисията е знак към нашите партньори в НАТО, каквато е Турция, и към съседна Русия.

Със създаването на комисията ние казваме: "Уважаеми партньори, колеги, моля ви и да има такова нещо и ако няма, бъдете внимателни, ние пазим суверенитета си и настойчиво се обръщаме към вас да не се случват подобни неща". Само това да е станало, създаването на комисията е постигнало нещо значимо?

Смятате ли, че е възможно връщането на задължителната казарма?

Тази идея е в полето на популизма. С общи усилия на експертите и медиите това трябва да стане ясно и да се успокои общественото мнение.

Няма как да има наборна служба.

Може да има някаква доброволна форма за подготовка на младежите и този въпрос предстои да бъде обсъден и в Народното събрание при разглеждането на предстоящите промени в Закона за отбраната, Закона за резерва и Закона за военна полиция. Това обучение обаче би било възможно само като доброволно.

Твърдо настояхме и за отпадане на идеята всички български граждани между 18 и 32 години да се водят на военен отчет.

Министерството на отбраната трябва да представя точни, експертни обяснения иначе започват спекулации и някои хора дори се притесняват.

Младежите, които биха подлежали на военна служба, са повече отколкото се нуждае армията в момента.

Очевидно е, че наборната служба е по-скъпа от професионалната армия.

В професионалната армия се служи 5, 10, 15 и повече години и през цялото време използват придобитите си квалификации, знания и опит. Докато наборните войници през половината от службата им ще бъдат обучавани и реално ще бъдат използвани много кратко време, а военното обучение е много скъпо.

Освен това с въвеждането на професионалната армия престанаха инцидентите с техника и друго оборудване, които преди са се дължали на незнание. Вече не се срещат и куп други нарушения, защото военните вече са професионалисти и това им е работното място.

Това обаче не се вижда и остава само една носталгия по това, че в армията се ставало мъж и други подобни.

Сега, като че ли говорещите по темата искат това, което е пропуснато в семейството, в училището, да се наваксва в казармата. Това няма как да стане.

Виждате ли комуникационен проблем във военното министерство?

Ние постоянно се опитваме да дообясняваме идеите на министерството. МО обаче трябва да бъде извинено донякъде, тъй като то се е съсредоточило към изключително важни въпроси като изпълнението на съюзните ни задължения по охрана на въздушното пространство, плановете за придобиване на нов тип многоцелеви изтребител, натискът по границите....

В първото правителство на ГЕРБ (бел. ред. - Валентин Радев бе зам.-военен министър) всеки месец давахме пресконференции и се отчитахме ясно по всички журналистически въпроси точно по тази причини – да не позволяваме двусмислие.

В момента и ние депутатите понякога си задаваме въпроси за някои решения, но се опитваме всекидневно да подобрим комуникацията с МО.

Вие къде виждате основните проблеми на професионалните войници?

Наборната служба е изцяло в полето на популизма и трябва да се съсредоточим изцяло върху професионалната армия.

Армията има добрият пример и стандарти на НАТО за разлика от други системи в държавата.

В момента обаче в армията има некомплект (бел. ред. - незаети длъжности). Това означава, че нещо не е наред щом не може да наберем необходимите хора. Същото е и положението в резерва - трябва да имаме 3000 души, но сме събрали едва 10 или 20% от тях.

В последните години обаче Министерството на отбраната умишлено не обявява конкурси за войници, за да може да издържи на ниския бюджет за отбрана. Когато имаше конкурси, кандидатите бяха много повече от местата.

Тази година МО получи допълнителни средства и за капиталови разходи и няма смисъл от подобни мерки. Възможно е и да се е случвало нещо подобно, но по време на първото правителство на ГЕРБ нямаше такива неща.

Според експерти на МО наистина има достатъчно кандидати, но много от тях не отговарят на изискванията. Основно става въпрос за здравословните и физическите изисквания.

Пак ви казвам няма как да чакаме армията да прави от момчетата мъже, къде е семейството, училището... Защо не се спортува, не поддържат добра физическа форма?

Средствата за личния състав обаче наистина са най-голямото перо в бюджета за отбрана.

Оставаха само 6-7% за капиталови разходи.

Според мен по отношение на мотивация на военнослужещите минахме някаква червена линия в коментарите за т.нар. компенсации. Не трябва непрекъснато да притесняваме ангажираните в сектор "Сигурност".

Другата причина е заплащането. Трябва дебат дали то е адекватно.

В последните 10-15 години сме длъжници на армията и по отношение на техниката и останалото оборудване. Купуваме неща, които след време се оказва, че май не е трябвало точно тях да купуваме. И обратно. Например, бяха закупени вертолети и транспортни самолети, а сега всички говорим за необходимостта от нов тип многоцелеви изтребител.

Защо Сухопътни войски не подменят въоръжението си и т.н.

Вие следите в качеството ви на зам. -председател на парламентарната военна комисия обществените поръчки на Министерството на отбраната и предстоящите големи договори от модернизацията на армията, около които традиционно витаят силни съмнения. Има ли поръчки, които ви притесняват?

Притесняват ме доста неща. Беше приета "Програма 2020" и План за развитието на въоръжените сили. В момента чувам, че се правят обществени поръчки за техника, която не е предвидена в тези документи. Например, поръчката за купуване на бронирани машини за Военна полиция. Даже колега зададе въпрос на министъра Николай Ненчев. Кой си позволява и как така става, че някои неща стават приоритет изведнъж.

Давам само един пример, сигурно има и други.

И за конкурса за утилизация се притеснявам. В него например не участва държавният холдинг ТЕРЕМ. Как МО е направило тази обществена поръчка, спецификацията, че да не може да кандидатства ТЕРЕМ? Да отговори МО защо не участва ТЕРЕМ, където са най-добрите специалисти.

Казах на ръководството на холдинга да се свърже с министъра на отбраната и да си изложи аргументите, а и аз мога да подготвя парламентарно питане.

Какво мислите за приоритетното закупуване на нов многоцелеви патрулен кораб?

Този проект е заложен в приетата програма. Не съм експерт в областта, но слушам други експерти, които говорят, че първо трябва да се ремонтират фрегатите, които имаме, и след това да се закупуват кораби.

Доколкото знам, поне ние докато бяхме в правителството, исканията бяха първо да се ремонтират фрегатите. Не две да вървят, а от третата да се взимат резервни части.

Това все пак си е решение на Военноморските сили и на политическото ръководство на МО.

Смятате ли, че Министерството на отбраната противодейства успешно на т.нар. хибридна война?

Да се надяваме, че реагират успешно поне на неща на нивото на популизма. Винаги сме съветвали Министерството на отбраната да бъде максимално открито.

Прозрачността и честността са най-силното оръжие.

mediapool.bg