Педиатричната ваксина срещу коронавирус за деца между 5 и 11 години ще се поставя в 69 пункта у нас, обявиха здравните власти във вторник. Преди ден в страната пристигнаха 42 000 дози от специалния препарат за деца на Pfizer/BioNTech. Педиатричната ваксина е във флакони от по 10 дози всеки. За отварянето на флакон трябва предварително да се осигурят 10 желаещи за имунизация, за да не бъдат изхвърляни дози, обясни главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев.
Това прави организацията по-сложна и затова детските ваксини са разпределени в по-малко на брой ваксинационни пунктове. Кунчев препоръча на родителите да запазват час предварително в пунктовете, но уточни, че ако отидат директно на място никой няма да ги върне.
За да се ваксинира детето, е достатъчно съгласието на единия родител.
Преди ваксинирането родителите ще бъдат разпитани за общото състояние на детето, след което то ще бъде прегледано и от педиатър.
Педиатричната ваксина се различава от тази за възрастни, която се прилага за хора над 12 години, по съдържанието на антиген. Детската ваксина съдържа три пъти по-малко микрограма в доза от активното вещество, обясни доц. Кунчев.
Изследвания в Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) са установили, че при трикратно по малко съдържание на активното вещество, тя дава същия и сравним ефект както ваксината при възрастни, допълни Кунчев.
При приложението на самата ваксина няма разлика – инжектира се в ръката. Като странични реакции е възможно да се наблюдават болка и зачервяване на мястото, главоболие или втрисане след имунизацията.
Когато вече е отворен флаконът, трябва да се използва до 12 часа, а съхранението в хладилни условия преди отваряне е 10 седмици.
Директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) Богдан Кирилов обясни, че педитатричната ваксина е разрешена от ЕК по централизиран а процедура след като са изпълнени всички условия, които европейското законодателство изисква. Той съобщи, че данните от проучванията показват ефикасност на педиатричната ваксина от 91%. Кирилов посочи, че са сравнени случаите на симптоматичен Covid при групата, на която е приложена ваксината и плацебо група. В групата, на която е приложен продукта, от близо 1300 деца има само 3 случая, на симтпоматичен Covid, докато в плацебо групата от 700 участници има 16 случая, което прави ефикасност от 91%. Данните за безопасност са сравними с останалите групи, заяви Кирилов и допълни, че при педиатричната ваксина не са идентифицирани допълнителни рискове.
В София имунизация с педиатричната ваксина ще се извършва в болниците "Пирогов", "Св.Анна", Специализираната болница за активно лечение по детски болести "Проф.Иван Митев" и в диагностично-консултативния център на болница "Софиямед" в ж.к. "Люлин". Пунктове за поставяне на педиатрични ваксини ще има във всички областни градове, а извън тях ще бъдат разкрити в: Петрич, Гоце Делчев, Севлиево, Трявна, Балчик, Ардино, Троян, Луковит, Тетевен, Лом, Велинград, Трън, Исперих, Кубрат, Дулово, Нова Загора, Неделино, Девин, Казанлък, Елхово. Списъци с пунктовете за имунизация ще бъдат оповестени на сайтовете на регионалните здравни инспекции.
mediapool.bg