Кламер БГ - Новини: Ваксинацията срещу Covid-19 бележи рекорден минимум

Ваксинацията срещу Covid-19 бележи рекорден минимум

Коронавирус

|
Пон, 18 Апр 2022г. 15:41ч.
Ваксинацията срещу Covid-19 бележи рекорден минимум

Ваксинацията срещу Covid-19 бележи рекорден минимум

Ваксинацията срещу Covid-19 у нас през последния месец бележи най-ниските си нива от началото й, което беше поставено на 27 декември 2020 година. Тенденцията за спад във ваксинацията е още от края на януари, но от началото на март насам нивата на ваксинация достигнаха символичните 1500-2000 поставени дози на денонощие. Отливът от ваксинация съвпада с обявените намерения и последващото поетапно премахване на зеления сертификат като вход за редица обекти. Спадът на ваксинацията в последните дни продължава да се задълбочава като за последната седмица се поставят средно по около 1200 дози. През почивните дни традиционно интересът клони към нула и през вчерашния неделен ден са поставени едва 95 дози.

По-ниски стойности са отчитани само в първите няколко дни при старта на ваксинацията в края на декември 2020 година, когато все още имаше ограничени доставки на ваксини. Оттогава насам имунизацията срещу Covid-19, която като цяло се случва с бавни темпове, има своите периоди на пикове и спадове, но никога интересът към ваксините не е бил по-нисък. Най-много поставени дози ваксини досега са отчитани през май 2021 година (над 38 000 за денонощие) и през януари тази година (над 35 000 за денонощие).

Зеленият сертификат влияе на интереса към ваксините

Като цяло през летните месеци интересът към ваксините спада и през лятото на 2021 г. бяха отчитани по 11 000-12 000 поставени дози за денонощие. През септември и октомври миналата година те спаднаха дори до 7000-8000 дози за денонощие преди служебното правителство да въведе изискването за зелен сертификат като вход за редица обекти и по този начин "съживи" имунизацията срещу Covid-19. Това показва, че мярката "зелен сертификат" има сериозно влияние върху темповете на ваксинация у нас. В момента се наблюдава обратната тенденция: от края на февруари, когато бе съобщено, че зеленият сертификат ще отпадне поетапно, интересът към имунизацията драстично спада.

Източник: Страница за отворени данни за Covid-19 в България: https://covid19bg.github.io/

Намалелият интерес към имунизацията доведе до съкращаване на работното време на много ваксинационни пунктове в страната, тъй като е неоправдано поддържането на медицински екипи до късно вечер и през почивните дни. Това е свързано и с унищожаването на все повече дози ваксини. През миналата година заради изтекъл срок на годност и други причини България бракува 229 167 дози ваксини срещу Covid-19 и успя да дари 802 550 ваксини на общо 4 държави.

Рекордният отлив от ваксинация се случва на фона на започналата на 21 март информационна кампания на Министерството на здравеопазването за ползите от ваксините и ваксинацията срещу Covid-19., от която засега няма признаци за раздвижване в нагласите.

Все по-изоставаща

Така България остава държавата с най-слабо имунизационно покритие в ЕС. По последни данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) у нас 30% от населението е с една доза, със завършен ваксинационен курс са 29.6%, а с бустерна доза са 10.5%. За сравнение средно за ЕС 75.3% от хората са с поне една доза, със завършен курс са 72.5%, а с бустерна доза – 52.9%.

Така макар повечето поставяни напоследък дози у нас да са бустерни, страната ни изостава от ЕС и по този показател. България е и с най-ниското покритие сред възрастното население над 60 години. У нас със завършен имунизационен курс са 38% от хората над 60 години, докато средно в ЕС над 90% са с първичен имунизационен курс и над 83% са с поставена бустерна доза.

Резултатите от национално представително проучване на "Галъп" показаха наскоро, че основните причини, поради които хората отказват да се ваксинират, е защото са преболедували вируса и смятат, че са защитени; поради липсата на достатъчно достоверна информация за ваксините, както и поради наличие на хронични заболявания, които не са противопоказание, а дори са индикация за имунизация, но не са широко препоръчвани на пациентите от техните лекари.

Същевременно статистиката недвусмислено доказва ползите от ваксинацията срещу Covid-19: от 1 януари 2021 г. до 30 март 2022 г. 92.7% от хоспитализираните пациенти с коронавирус са неваксинирани. За същия период неваксинираните болни от Covid, приети в интензивни болнични структури, са малко над 97%.

mediapool.bg