Визия за нисковъглеродна икономика, основана на възобновяеми енергийни източници (ВЕИ), със средни цени на тока до 170 лв./Мвтч, намалени разходи на предпирятията за електроенергия с 2 млрд. лв. и привлечени близо 16 млрд. инвестиции до 2030 г., представиха във вторник Българската фотоволтаична асоциация (БФА), Българската ветроенергийна асоциация (БГВЕА) и Асоциацията за производство, съхранение и търговия с електроенергия (АПСТЕ). Визията е разработвана в продължение на година от експерти на инвестиционния фонд "ПостКритпум", който има редица действащи големи ВЕИ централи в различни страни на света и работи по реализацията на нови проекти, но основният му екип е в София. Анализът е направен на база данни за производството на ток в региона, цените и пазарите, както и климатичните криви и прогнози.
Амбицията на трите организации от ВЕИ сектора е тази визия, която съответства на европейските екологични цели и Зелената сделка, да бъде съгласувана със синдикалните и бизнес организациите и да се представи на новото правителство. Според тях тя може да се използва в разработването на зелените и енергийните политики и за новата енергийна стратегия, която да замени старата, изтекла през 2020 г., която по думите на съоснователя на "ПостКриптум" Димитър Енчев е "носене по течението".
По-дръзки зелени планове
Според него сега обявените планове за зелени реформи в редица документи, включително в Плана за възстановяване и устойчивост, не са достатъчни, за да подобрят състоянието на енергетиката. Със сегашните проекти през 2030 г. българската икономика отново ще е последна в ЕС и няма да е атрактивна за инвеститорите. По думите му трябват смели мерки, извеждане на въглищата в най-скоро време и залагане основно на ВЕИ и на малки газови централи под 20 МВ, които не участват в схемата с парниковите газове и могат да се използват за покриване на пиково потребление, за да може българската икономика да стане наистина конкурентоспособна.
"Въпросът тук не е ТЕЦ-ове срещу слънчеви панели, а че имаме най-натоварената въглеродно икономика, докато в момента вятър и слънце са по-евтини от енергията от ТЕЦ и газ. Реално тяхната цена е 80-100 лв./МВтч – колкото струват само парниковите квоти за въглищните централи", коментира Енчев.
По думите му хората масово не разбират или са подвеждани, че Зелената сделка не повишава цените на тока и не закрива работни места. Енчев и председателите на трите организации Меглена Русинова на БФА, Миглена Стоилова на БГВЕА и Никола Газдов на АПСТЕ обясниха пред журналисти, че в България могат да се изградят огромни ВЕИ мощности на пазарен принцип, без проблем да бъде балансирано производството им и доставките им в преносната система, да поддържат устойчиви цени на свободния пазар и дори да се изнася зелен ток.
Трите сценария
Ако се спазват сегашните намерения за частично запазване на ТЕЦ и след 2030 г., с малък ръст на ВЕИ и изграждане на газова централа, токът след девет години ще струва 230 лв./МВтч. Това означава разходи за българската икономика от 8.63 млрд. лв., привлечени инвестиции за 5.54 млрд. лв. и въглероден интензитет от 112 кг СО2 при произведен мегаватчас. Ако се заложи на природния газ като преходно гориво и малко повече ВЕИ, това ще означава цена на тока от 222 лв./МВтч, въглероден интензитет от 54 кг СО2, разходи за икономиката от 8.5 млрд. лв. и инвестиции за 11.3 млрд. лв. Ако обаче се инсталират 7 ГВ нови ВЕИ с батерии за съхранение и малки газови централи за пикови нужди, цената на тока ще е около 170 лв./МВтч, въглеродните емисии ще са едва 4.3 кг на един мегаватчас, разходите за електроенергията на всички потребители ще са 6.5 млрд. лв., а привлечените вложения ще са близо 16 млрд. лв., сочат разчетите на създателите на Визия 2030.
"Това ще превърне България в една от най-атрактивните инвестиционни дестинации с най-евтин и зелен ток", отбеляза Енчев и припомни, че все повече глобални компании са си поставили екологични цели, които прехвърлят към доставчиците си и ако тяхната стока не е произведена от зелен ток, нямат шанс да оцелеят на пазара.
Той отбеляза, че при едно ударно внедряване на ВЕИ у нас ще се открият 20 хил. директни нови работни места и още толкова съпътстващи, които могат да поемат хората, излизащи от въглищната индустрия.
Пазарът не спи, а си търси място
"Пазарът не спи и ще има проекти, но без целенасочена държавна политика за улесняване на инвеститорите, има опасност тези проекти да отидат в съседни държави. Това е състезание, което без държавната подкрепа, ще загубим", коментира Енчев. Той побърза да отбележи, че като говори за държавна помощ, няма предвид финансиране, а политики и отпадане на сегашни административни тежести. Като една от тях в хода на дискусията бе посочена изискваната смяна на предназначението на земята за слагане на фотоволтаици, което след това пречи тя да се използва за земеделие, каквато практика има при много слънчеви проекти – засаждане на различни култури между панелите или отглеждане на животни, които да пасат тревата около панелите, което пести огромни разходи за косене и носи допълнителни приходи.
"Идеята е да поканим новото правителство, енергийния регулатор, синдикати и бизнес организации, за да поставим този анализ на стрес тест", каза Никола Газдов. "Преди десет години ВЕИ беше скъпа технология, днес нейните предимства не подлежат на съмнение. Високият капиталов разход намалява с годините, всъщност инвестицията е само в технологията, после оперативните разходи не са големи", обясни той.
Потенциал има, но и административни тежести
Миглена Стоилова пък посочи, че днешните вятърни турбини са два до три пъти по-мощни от инсталираните преди години. "Само ако ги заменим, ще добавим 2 ГВ мощност, тъй като те са и по-ефикасни, улавят и по-нисък вятър, което означава, че могат да се разполагат на места, където доскоро не е можело", допълни председателката на БГВЕА. Тя цитира анализи, според които в България само в 41 часа през цялата година няма нито слънце, нито вятър и това не може да доведе до проблеми с изключване на такива централи, недостиг на електроенергия и скъпи цени. "Потенциал има, но има и административни тежести", отбеляза Стоилова.
Но нейните думи и тези на Газдов използването на вятъра в морето за производство на ток – т.нар. офшорни проекти, е нещо, което може да започне да се развива едва след десет години. Средно 13 години отнема реализацията на подобен проект – от анализа за потенциала до пускането в експлоатация, коментира председателят на АПСТЕ. Освен това у нас няма законодателство за изграждането на офшорни платформи, припомни той. "Това е по-дългосрочен вариант", каза Стоилова.
На ВЕИ не им трябват субсидии, а ясни процедури и дигитални мрежи
Енчев коментира, че не са необходими субсидии за изграждането на нови ВЕИ, а трябват предвидими и прозрачни процедури и интегрирането им в преносната мрежа.
Меглена Русинова припомни за плана за дигитализация на мрежата високо напрежение на държавния "Електроенергиен системен оператор" (ЕСО) за 611 млн. лв., 370 млн. лв. от които се очакват от европейския фонд за възстановяване и устойчивост. Тя обаче разкритикува непредвидените от българското правителство подобни субсидии за дигитализацията и на електроразпределителните мрежи, към които се присъединяват голяма част от ВЕИ проектите.
Според нея батериите за съхранение на електроенергия от ВЕИ, които ще бъдат субсидирани от плана за възстановяване за изграждане към възобновяемите паркове, трябва да се управляват от ЕСО за балансиране на системата, а не от собствениците на централите само в тяхна полза за печалба. Русинова смята, че субсидирането на батерии за съхранение на ВЕИ енергия трябва да е обвързано с ангажимент тя да се управлява от ЕСО, за да може преносният оператор да използва тези запаси в полза на системата и на потребителите.
"Марица Изток" – зелен хъб на Балканите
При представянето на визията стана дума и за бъдещето на енергийния комплекс "Марица Изток". Според Енчев той може да бъде преобразуван в зелен хъб за нуждите на Балканите. "240 кв. км в този регион са увредени, но може да се рекултивират и там да се изградят 10 ГВ слънчеви мощности с огромна батерия за съхранение на ток, която да балансира този парк и останалите ВЕИ. Защо пък да не привлечем "Тесла" за следващата гигафабрика?", коментира предприемачът. Според него подобни слънчеви мощности могат да се използват и за производство на зелен водород, но за индустриални нужди на място.
Енчев разкритикува плана за газова мощност и газопроводи до "Марица Изток" с евентуална трансформация за производство и пренос на водород. "Водородът е за съхранение на енергия. От 100 МВтч възобновяема енергия се произвеждат 70 МВтч зелен водород, който след пренос по тръбопроводи и използване отново за производство на електроенергия носи 30 МВтч. Няма икономическа логика да се използва по този начин", коментира той. По думите му цената на енергията от ВЕИ бие цените и на зеления водород, и на атомните централи.
"Комплексът "Марица Изток" не е едно цяло, там проблемите и трансформацията трябва да се решат от гледна точна на собствеността", посочи Меглена Русенова. "Там има големи частни инвеститори, чийто потенциал трябва да се използва и те да декарбонизират своите мощности. Тези инвеститори имат финансовите възможности и опит за такава трансформация", коментира председателката на БФА.
mediapool.bg