Бившата АЕЦ "Чернобил" в северна Украйна бе завзета от руските сили още в първия ден на инвазията. На 24 февруари те обкръжиха централата с танкове и бронетранспортьори, навлизайки в Украйна от Беларус, който е само на 16 км разстояние.
Около 170 човека от Украинската национална гвардия, които са пазили обекта, са били отведени в подземието и задържани там. След това руските военни са претърсили навсякъде за оръжие и експлозиви.
Сега, когато АЕЦ "Чернобил" е обратно под контрола на украинците, екип на "Би Би Си" е бил допуснат там и излъчи разкази на служители за случилото се по времето, когато централата е окупирана от руснаците.
На инженерите и останалия технически персонал е било позволено да продължат да работят. През следващите два дни там са пристигнали екипи на руската ядрена корпорация "Росатом". По-рано това бе потвърдено и от "Росатом".
Украинските служители са искали да продължат да контролират нещата. Това не е работеща ядрена централа, но на мястото са складирани радиоактивните отпадъци от най-страшната ядрена катастрофа в света. След тежката авария през април 1986 г., бяха изхарчени милиарди долари за почистване, обезопасяване и предотвратяване на по-нататъшно разпространение на радиоактивни вещества. Рискът това да се случи е сериозен, ако процесите в централата не се контролират правилно.
"Те искаха да знаят как се управлява съоръжението. Искаха информация за всички процедури, документи и операции. Аз бях уплашен, защото разпитите бяха постоянни, понякога с употреба на сила", казва пред "Би Би Си" Олександър Лобада, началник на отдела по радиационна сигурност в централата.
"На нас ни се налагаше постоянно да водим преговори с тях и по всякакъв начин се стараехме да не ги обидим, за да допускат нашия персонал до управлението", разказва инж. Валерий Семьонов.
Когато електроснабдяването на АЕЦ "Чернобил" е прекъснато за три дни, правихме всичко възможно да намерим гориво за работата на генератора, разказва Валерий и признава, че дори са крадяли гориво от руските военни.
"Ако нямаше електрозахранване, можеше да възникне катастрофа", пояснява Лобада и допълва: "Можеше да възникне изхвърляне на радиоактивни вещества. Можете да си представите мащабите на това. Аз не се страхувах за своя живот. Страхувах се за това, което може да стане, ако не конролирам нещата. Страхувах се, че може да възникне трагедия за човечеството".
"Успяхме да обезпечим сигурността на обекта", казва Семьонов, но споделя за тревогата си за съдбата на 169-те украински военни от охраната на централата, които са пленени от руснаците. Не е известно къде се намират те сега, може би са ги откарали в Русия, смятат служителите в централата.
За да се укриват в случай на атака, руските войници са струпали чували с пясък непосредствено около саркофазите, изградени да пазят повредените ядрени реактори.
Семьонов недоумява как на някого може да му мине през ума, че украински военни ще стрелят по ядрен реактор.
Стаите за персонала в подземието на основната сграда, обзаведени в стил общежитие, са напълно разграбени. Подът е осеян с разпръснати торби, дрехи, парцали, матраци и лични вещи на украинските военни, които са били държани там в плен.
Руснаците плячкосаха всичко, което можеха, когато се оттегляха и взеха със себе си и пленниците от Националната гвардия на Украйна, твърдят местните власти в Чернобил.
mediapool.bg