Спасяването на европейските фондове напомпаха бюджета на Столична община за тази година до рекордните 2.555 милиарда лева. За сравнение за 2022 г. бюджетът на София беше с половин милиард по-малък.
За това неслучайно кметът Йорданка Фандъкова отбеляза, че първият бюджет, който е подготвила през 2010 г. е бил 1.2 млрд. лв., а сега оставя бюджет, който е два пъти по-голям.
По думите й това "на първо място това се дължи на увеличените собствени приходи на общината и по-голямата събираемост, без увеличение на основни данъци и такси".
Над 830 млн. лв. от бюджета са за капиталови разходи, като една значителна част от тях идва по линия на еврофондовете. Те ще отидат за разширяването на метрото и покупката на нов подвижен състав за него, както и за изграждането на 100 километра канализация. Този проект се финансира от оперативна програма "Околна среда" и закъсня драматично, като най-вероятно изпълнението му ще бъде продължено и през настоящия програмен период.
Другият голям инфраструктурен проект е изграждането на т. нар. трети градски ринг, включващ булевардите "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков". Той се реализира чрез заем.
Какво има в закъснелия бюджет?
В проектобюджета за 2023 г. са заложени приходи от около 930 000 000 лева, каза кметът. Тя припомни, че голяма част от стратегическите за града проекти са реализирани благодарение на безвъзмездни европейски средства. За последните 14 години те са били в размер на близо 4 млрд. лева.
"Средствата за инвестиции в настоящия бюджет са малко над 670 000 000 лева. От тях 323 000 000 лева, или около 48%, са от собствените приходи на общината. Около 44%, или 295 600 000 лева са средствата, защитени по европейски програми за конкретни обекти. Около 8% са целевите средства от държавния бюджет за инвестиции в София", обясни Йорданка Фандъкова.
Изграждане и ремонт на пътна инфраструктура
"Най-голям дял са средствата за основен ремонт и изграждане на улици и булеварди. Около 200 000 000 лева са предвидени за изграждане на 16 нови улици и булеварди, както и за основен ремонт на 36 улици, булеварди и мостове в различни райони на града", обяви кметът.
Най-големият стратегически заложен обект е изграждането на т. нар. трети градски ринг, включващ булевардите "Филип Кутев" и "Тодор Каблешков".
Сред другите приоритети са продължаващото изграждане на "Ломско шосе", връзката на града със Северната скоростна тангента, както и пробивът на бул. "Рожен", посочи Фандъкова. Тя припомни, че част от обектите вече са завършени, сред които тунелът в квартал “Люлин”.
До 15 септември се очаква да бъде отворен за автомобили участъкът през “Княжево”, където се реконструира трамвайната линия, а през есента да приключи и самата реконструкция на трамвайното трасе по бул. “Цар Борис III”.
Ще се изгражда 100 километра канализация в 12 квартала
Изграждането на близо 100 километра канализация в 12 квартала са вторият по обем инвестиции, които възлизат на 104 500 000 лева, каза Йорданка Фандъкова. По думите ѝ 69 000 000 лева от тях са безвъзмездни средства по Оперативна програма „Околна среда“.
3 километра метро до “Левски Г”, но трябва да се договорят индексации
"Общо 79 500 000 лева са средствата, които инвестираме за изграждането на три километра ново метро - от квартал „Хаджи Димитър“ до „Левски Г“. За съжаление, в момента коментираме темата за индексациите на този обект. Той се финансира по Плана за възстановяване и устойчивост, където не са заложени средства за индексации", уточни Фандъкова. По въпроса предстои и среща с финансовия министър Асен Василев, за да не се стигне до загуба на средства.
Метрото през Слатина се оказва на трупчета заради заведено съдебно дело.
"Имаме готовност да започнем изграждане на шест километра ново метро през "Слатина", веднага след решение на съда. Там няколко граждани обжалват плана, надявам се след решението на съда да започнем, защото имаме избран изпълнител”, допълни Фандъкова.
Болният проблем с недостига на детски градини
Столичният кмет коментира и “болният проблем” с недостигащите 10 000 места в детските градини. Решение за него не се очертава скоро, затова Фандъкова реши да посочи какво е инвестирано предимно със средства на общината.
"В строителството на детски градини и училища инвестираме близо 60 000 000 лева. Това почти изцяло са собствени средства на общината, с които финансираме строителството на 45 нови сгради на детски градини и детски ясли, както и на едно ново училище в "Манастирски ливади", обяви кметът. По думите ѝ още около 20 000 000 лева ще бъдат отделени за ремонти на детски градини и училища, финансирани по Оперативна програма „Региони в растеж“.
Малко над 5 000 000 лева са предвидени за изграждане и ремонт на детски площадки.
mediapool.bg