С блокада на българо.-турската граница в понеделник от 8 часа заплашиха, ако администрациите на двете държави не решат проблема със спрените и от София, и от Анкара разрешителни за транзитно преминаване на товарни камиони през територията на другата страна. Това заплашиха в петък от Българската асоциация на сдруженията в автомобилния транспорт (БАСАТ), от Съюза на международните превозвачи (СМП) и Националното сдружение на българските превозвачи (НСБП).
В същото време Асоциацията на българските предприятия за международни превози АЕБТРИ изпрати писмо до турската асоциация на превозвачите UND с искане за среща, на която да се търси разрешаване на проблема, а от Международния съюз за автомобилен транспорт ИРУ предложиха да са арбитър в спора. Организацията предлага, ако не се намери компромис до края на февруари, проблемът да се разгледа на годишната сесия на Комитета за вътрешен транспорт на ИКЕ на ООН, която ще се проведе от 25 до 27 февруари в Женева.
"Камионите са натоварени, разрешителни - няма, малки фирми фалират. Чакаме турската страна, дали сме срок", заяви Петко Ангелов, заместник-председател на БАСАТ, цитиран от агенция "Фокус". "Надяваме се, че ще има среща с турската страна, защото и турските превозвачи страдат в момента. Ако те кажат, че скоро ще се направи среща, никой няма да блокира границата. Проблемът е, че турската страна се държи така все едно, че те са хората, които определят правилата в България”, коментира браншовикът.
Трите готови на протести организации посочват, че напрежението от създалата се ситуация поставя българските превозвач в неравноправно положение.
Новата транспортна война между България и Турция се разпали, след като на 30 януари стана ясно, че турската страна едностранно е обявила за невалидни всички еднократни разрешителни за автомобилен превоз на българските превозвачи. Анкара ултимативно настоява за увеличаване на сегашните 15 000 разрешителни, издадени от българската страна, на 125 000 броя за 2014 година. В същото време Анкара е предоставила на българските превозвачи само 5000 еднократни разрешителни за превоз.
Действията на турската страна доведоха до реципрочни мерки то страна на София. Така превозвачите и на двете страни търпят загуби. По оценка на турските власти само за последните 5 дни местният бизнес е претърпял загуби за над 5 млрд. долара заради спряното транзитно преминаване през българска територия, предаде БНР. Затова в петък турски тираджии са блокирали граничния пункт Капъкуле.
mediapool.bg