Кламер БГ - Новини: Честито Рождество Христово!

Честито Рождество Христово!

България

|
Ср, 25 Дек 2019г. 16:21ч.
Честито Рождество Христово!

Християнският свят празнува един от най-големите църковни празници – Рождество Христово или Коледа, на който се чества рождението на Божия Син Исус Христос.

Според eвангелието раждането на Христос станало в град Витлеем, в римската провинция Юдея.

В мига на Рождеството в небето пламнала чудна светлина, явил се ангел, който съобщил на намиращите се наблизо пастири, че на света е дошъл Спасителят.

С Рождеството си Христос донася частица от светостта на небесния мир. С неговото идване на земята се отбелязва началото на новата ера.

В народния календар Коледа започва още от полунощ след Бъдни вечер - с обичая Коледуване. Според българските традиции участниците в него са само млади мъже – ергени, годеници, скоро женени.

На този ден постите свършват. Вярващите ходят на църква, където има празнична служба.

Навръх Рождество Христово имен ден празнуват повече от 137 хиляди българи.Още един повод за радост имат хората, носещи имената Христо, Христина, Божидар, Божидара, Божин, Кристиян, Младен, Радомир, Радостин.

Според данните на националната статистика у нас 57 809 мъже носят името Христо.

Патриарх Неофит поздрави и благослови всички българи - в Родината, и извън нея

На тържествената Света литургия в катедралата "Св. Александър Невски" българският патриарх и Софийски митрополит Неофит прочете патриаршеското и синодално послание за празника.

"Отечески приветстваме и поздравяваме с Христовото Рождество всички верни чеда на Светата ни Православна църква, в Родината и далеч от нея, като на всички всесърдечно благопожелаваме душевно и телесно здраве, апостолски дух и богоблагословени успехи във всяко богоугодно и доброполезно начинание", каза той, прочитайки обръщението на БПЦ към българите, които са в Родината, и извън нея.

Благодатта и мирът на раждащия се днес Богомладенец, и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас, отправи благослов българският патриарх.

В посланието се припомнят евангелските събития от Светата нощ във Витлеем, през която се ражда Божият син - Исус Христос. Посрещайки днес Богомладенеца, Който идва, за да ни помири с небесата, ние също ликуваме, заедно с небесното войнство, и казваме: "Слава във висините Богу, и на земята мир, между човеците благоволение!" (Лука. 2:14). Със светлата радост и с удивлението на витлеемските пастири, ние също притихваме пред нечуваната вест за Неговото раждане (Лука. 2:8-20) и подражавайки на мъдреците от Изтока, ние също Му се покланяме (Мат. 2:1-12), защото днес се изпълнява древното пророчество за спасението на човешкия род. Славим Го и изповядваме Светото Му име, защото с Неговото Рождество за изстрадалия и потънал в грехове свят, на нашите праотци, започва нова епоха - епоха на светлината и на надеждата, епоха на Божието присъствие сред човеците, в която ние вече не сме сами, защото "с нас е Бог" (Ис. 8:10), се казва в посланието, прочетено от патриарх Неофит.

Той отбеляза, че в тази епоха живеем и ние днес, и затова от нас Исус Христос очаква да бъдем верни Негови изповедници и свидетели в нашия свят, съвременни Негови апостоли и носители на тази божествена светлина, която със Своето въплъщение Той донесе за всички: на светлината, която божественият евангелист свидетелства, че "в мрака свети, и мракът я не обзе" (Йоан.1:5). А не я обзе и не може да я обземе затова, защото тази светлина извира не от ръкотворен източник, а от Самия Извор на живота, Който от Син Божи днес става и Син Човешки, Богочовек. "Бог става човек, за да може човекът да стане бог" - както казва през четвъртото столетие дивният отец на Църквата свети Атанасий Велики.

"Нека в нощта на Рождеството всички ние, които сме Христови, сторим място на раждащия се заради нас и за нашето спасение божествен Младенец, като отворим за Него нашите домове и нашите сърца. Нека не само със слово, но и с дела на милосърдие да покажем принадлежността си към Неговата Света Църква, като според силите и възможностите си се погрижим сред нас да няма вече страдащи и нуждаещи се, гладни и жадни, не само за храна или питие, а и за топла дума, за най-елементарно човешко внимание. Към това ни призовава не само в тази свята нощ, но и във всички дни от живота ни, християнската ни съвест, това очаква от нас раждащият се днес Господ и Спасител наш Исус Христос", се казва в посланието на патриарх Неофит и на архиереите от Светия синод на БПЦ.

На тържествената литургия присъства президентът Румен Радев.

Пожеланията на президента и премиера

Президентът и премиерът честитиха на българите Рождество Христово от страниците си във фейсфук.

Държавният глава пожелава здраве и радост във всяко българско семейство. Нека бъдем по-добри и даряваме с топлина и усмивка хората около нас, пише президентът Румен Радев.

"Днес е време да бъдем заедно с нашите близки. Нека всички да сме здрави, щастливи и с добри сърца", пишеминистър-председателят Бойко Борисов в профила си.

Среднощната литургия във Витлеем

Среднощна литургия беше отслужена в църквата "Рождество Христово" във Витлеем на Западния бряг на река Йордан, където християните вярват, че се е родил Исус.

Присъстваха архиепископ Пиербатиста Пицабала, апостолическият администратор на Латинската патриаршия на Ерусалим, и палестинският президент Махмуд Абас, предаде ДПА.

В проповедта си архиепископ Пицабала отправи послание за мир и опрощение.Той направи сравнение между времето, когато е бил роден Исус, и сегашния живот на населението, "което очевидно не е в състояние да се справя систематично с огромните социални и икономически проблеми на нашия регион".

"Нека помним, че времето на Исус не е било по-добро от нашето. Имало е римска окупация, имало е цар Ирод, имало е различни центрове на власт. Общо взето, изглежда хората не са се променили много оттогава насам", каза архиепископът.

Той изтъкна, че раждането на Исус не е заличило никой от политическите, социалните и икономическите проблеми на онова време".

"Исус не дойде, за да революционизира социалните структури на своето време; той не искаше да получи власт, а сърцата на хората. По този начин светът се промени", каза Пицабала и отбеляза, че "Христос беше роден заради сърцата на хората, не заради власт".

При започването на литургията кметът на Витлеем Антон Салман каза пред журналисти, че посланието на града е за надежда за по-добро бъдеще. Той добави "нашето послание е радост и мир за всеки".

Вярващи от цял свят се събраха на централния площад във Витлеем, където хорове пееха коледни песни, а богомолците си разменяха благопожелания и си правеха снимки, преди да се наредят на опашка, за да влязат в изкуствената пещера, където се смята, че е роден Исус.

Тази година чужденците, стекли се за Бъдни вечер във Витлеем, за който туризмът и поклонниците са един от главните източници на приходи, са забележимо повече, отколкото в предишни години.

Най-ранното споменаване на 25-и декември като Рождество Христово е в римски календар от 354 година след Христа.Наименованието Коледа, което на английски език е Christmas (Кристмас), произлиза от староанглийския израз Христова меса, споменат за първи път през 1123 г.

Папата: Вярващите да правят добро, без да чакат да го получат от други

В снощното си коледно послание към вярващите по време на тържествената литургия в базиликата Св. Петър папа Франциск възхвали безкористната християнска щедрост.

Тази религиозна служба, посветена на раждането на Исус Христос, е сред най-важните церемонии в католическата църква. Хиляди богомолци изпълниха базиликата и площад Св. Петър, за да присъстват.

"Нека не чакаме нашите съседи да бъдат добри с нас, преди ние да им направим добро, да не чакаме църквата да стане съвършена, преди да я заобичаме, да не чакаме други да ни зачитат, преди ние да им служим", каза светият отец в проповедта си.

Да водиш живот, който е дар за другите е "най-добрият начин да промениш света", каза папата и благодари на Бог за начина, по който той обича всеки, дори "най-лошите от нас".

За Франциск, избран през 2013 г., това е седмото честване на Рождество. При влизането в базиликата той носеше ферула - метален жезъл увенчан с кръст, а преди него се движеше процесия от облечени в златни мантии кардинали.

Преди да започне литургията, Франциск махна покривалото на нова статуя на младенеца, а 12 деца от Италия, Япония, Венецуела, Кения, Уганда, Филипините и Ирак положиха цветя пред нея.

Днес 83-годишният папа произнесе традиционното си обедно послание Урби ет орби (Към града и към света) от централния балкон на базиликата Св. Петър.

Папа Франциск призова света да позволи на коледната светлина да проникне в "тъмнината на човешките сърца", довела до религиозни преследвания, социална несправедливост, въоръжени конфликти и страх от мигрантите, за мир в Светите земи, Сирия, Ливан, Йемен, Ирак, Венецуела, Украйна и няколко африкански държави, обхванати от конфликти.

Червената нишка в посланието му към десетките хиляди на площад "Свети Петър" в Рим и към милионите, които го слушат или гледат по целия свят, бе, че промяната започва в сърцето на отделния човек.

В дните до Нова година папата ще има обедни молитви, ще участва в бдение в новогодишната нощ и ще служи литургия на 1 януари.

mediapool.bg