Кламер БГ - Новини: Циркът с конституцията вече си има комисия - съставена само от управляващите

Циркът с конституцията вече си има комисия - съставена само от управляващите

България

|
Пет, 02 Окт 2020г. 14:58ч.
Циркът с конституцията вече си има комисия - съставена само от управляващите

Абсурдите около проектоконституцията на ГЕРБ продължават с формирането на нарочната комисия за обсъждането й. Комисията е уникална с това, че в нея ще участват само управляващите ГЕРБ и "Обединени патриоти" плюс присъдружната им "Воля". БСП и ДПС отказаха участие, защото са против новата конституция и отдавна обявиха, че няма да подкрепят свикването на Велико народно събрание за гласуването й. Това прави безпредметно самото обсъждане на проекта, тъй като няма да има 160 гласа за свикване на ВНС, но управляващите упорито продължават театъра в опит да легитимират оставането си на власт до редовните избори идната пролет.

За по-голяма достоверност ще се искат становища от широк кръг експерти, извънпарламентарни партии и дори Венецианската комисия към Съвета на Европа.

Временната комисия бе направена в петък, след провала на първия опит в четвъртък. ГЕРБ предложи тя да е на паритетен принцип, с 18 члена, по трима от всяка парламентарна група и трима независими. В крайна сметка съставът й ще е от 10 депутати, колкото да има кворум за заседанията си. От тях по-малко от половината са юристи.

Председател на комисията ще е Десислава Атанасова от ГЕРБ, а за неин заместник – Искрен Веселинов от "Обединени патриоти". Другите двама членове от ГЕРБ са Красимир Ципов и Тома Биков, от ОП - Борис Ячев, Христиан Митев, а тримата представители на "Воля" са Симеон Найденов, Пламен Христов и Елена Пешева.

Депутатите, нечленуващи в парламентарни групи, нямаха предварителна договорка кого да излъчат в комисията. Техният брой през последната седмица се увеличи с шестимата напуснали групата на БСП, които обаче декларираха, че остават опозиция и няма да подкрепят управляващите.

След като никой от независимите депутати не излезе на трибуната да предложи кандидати, това направи Станислав Иванов от ГЕРБ, номинирайки изгонения от БСП Спас Панчев.

Така на практика ГЕРБ излъчи свой четвърти член в комисията.

"Може ли секретарят на ПГ на ГЕРБ да предлага независимия Спас Панчев? Що за цирк е това? Независимите депутати са 15 души, няма вие да определяте кой от тях да е в комисията за нов проект на конституцията", възмути се Филип Попов от БСП.

После той се обърна към управляващите с думите:"Пожелаваме ви успех в това начинание, което е абсолютно безумно". "Не очакваме оценка от вас", отвърна му председателят на Народното събрание Цвета Караянчева.

В проведения преди ден дебат, прераснал в скандал, социалистите обвиниха управляващите, единствената им цел с обсъждането на проектоконституция е да не подадат оставката, за която призовават продължаващите три месеца антикорупционни протести. ГЕРБ обаче отговориха, че протестиращите искали ВНС и управляващите затова се заели със задачата.

Новоизбраният шеф на комисията Десислава Атанасова съобщи пред медиите, че възнамерява да създаде експертен съвет, в който да участват "всички професионални организации на юристите и представители на академичната общност".

До момента няма авторитетен юрист, който да е подкрепил идеите на ГЕРБ за нова конституция. Според повечето мнения, на първо място няма нужна от нов основен закон, а второ – предложените текстове са калпави.

Атанасова каза, че смята да покани за обсъжданията на промените в съдебната система "всички НПО, извънпарламентарните партии и сдружения". Тя съобщи, че е получено писмо от Джани Букикио, председател на Комисията за демокрация чрез право към Съвета на Европа, по-известна като Венецианската комисия. В него се казва, че в отговор на молба на българския парламент нейните експерти ще изготвят спешно становище до средата на ноември по конституционните промени, засягащи съдебната система.

Както е известно, Венецианската комисия от години препоръчва да се гарантира възможност за независими разследвания срещу главния прокурор. Недосегаемостта на шефа на държавното обвинение бе в центъра на критиките и на последния доклад на Европейската комисия за върховенството на закона в България. В четвъртък премиерът Бойко Борисов обеща българските власти да се вслушат в препоръките на Венецианската комисия – нещо, което изглежда крайно съмнително на фона на устойчивите откази да направи това досега.

mediapool.bg