Кламер БГ - Новини: Христо Иванов от ТЕЦ-а на Доган: Когато каскетът Гешев се прави на идиот, разчитаме на чешката прокуратура

Христо Иванов от ТЕЦ-а на Доган: Когато каскетът Гешев се прави на идиот, разчитаме на чешката прокуратура

България

|
Съб, 30 Ян 2021г. 17:58ч.
Христо Иванов от ТЕЦ-а на Доган: Когато каскетът Гешев се прави на идиот, разчитаме на чешката прокуратура

“Демократична България“ ще сезира чешката прокуратура, която започна разследване около ТЕЦ "Варна", и ще й представи материали около казуса, съобщи съпредседателят на коалицията Христо Иванов.

Той публикува видео на живо от ТЕЦ-а на Ахмед Доган, в което припомня историята на случая и как той стига до почетния лидер на ДПС.

“Когато каскетът Гешев се прави на, как беше казал в онзи запис - на идиот, ние ще разчитаме на чешката прокуратура. Търсим чешката прокуратура, ще търсим възможност с чешките политици, които вдигнаха шум по казуса, заедно да направим постъпки пред Европейската комисия. Ние няма да се откажем да шумим по тази тема”, каза Иванов.

Чешката прокуратура и полиция започнаха да разследват енергийната група ЧЕЗ за продажбата на ТЕЦ "Варна" на бившия транспортен министър Данаил Папазов, от когото впоследствие я придобива почетният председател на ДПС Ахмед Доган.

Христо Иванов даде заявка, че коалицията му ще се опита да “отвоюва“ всички държавни регулатори.

“Когато ние започнахме да шумим, замразиха студения резерв, премахнаха тази схема, но всички регулаторни институции, които сигнализирахме, не направиха нищо. (...) Пълно мълчание. Институциите в България - регулаторите, прокуратурата, изпълнителната власт, са само обслужващ персонал на корупционните далавери”, каза Иванов.

Той посочи, че на фона на протестите през лятото тихомълком е бил удължен мандатът на близкия до Христо Ковачки и ДПС Владко Владимировски като член на КЕВР.

Според Христо Иванов така е станало възможно ДПС и приближените на Доган сега да имат блокираща квота в енергийния регулатор.

“В парламента ще започнем постепенно отвоюване на всички регулатори. Защото без да свършим и тази работа, ние никога няма да можем цялата тази корупционна класа да я лишим от възможността да задушава страната ни, да краде нашето собствено бъдеще”, каза съпредседателят на “Демократична България”.

“В следващите дни някоя поцинкована кофа от ГЕРБ ще се появи и ще каже, че има само усещане за корупция“, коментира Иванов, припомняйки, че България остава най-корумпираната и бедна държава в Европейския съюз.

“На изборите трябва да си вземем държавата обратно“.

Сделката на ЧЕЗ със "Сигда" на бившия транспортен министър от кабинета "Орешарски" Данаил Папазов бе обявена в края на 2017 г. Постигнатата цена бе 48.5 млн. евро, при положение, че ЧЕЗ купи от държавата въглищната електроцентрала край Варна за над 206 млн. евро през 2006 т. Чехите смятаха да я екологизират за 100 млн. евро, но сметките им не излязоха, българската държава отказа да ползва мощността като студен резерв и ЧЕЗ затвори ТЕЦ-а през 2015 г.

През септември 2018 г., няколко месеца след като "Сигда" придоби ТЕЦ "Варна", Ахмед Доган купи 70 процента от "Сигда". Папазов обясни по-късно, че Доган платил около 1.5 млн. лв. за този дял, с който реално придобива контрол над ТЕЦ "Варна" и прилежащото ѝ пристанище "Езерово".

По думите на Папазов сделката с ЧЕЗ била платена с 28 млн. лв. кредит, а чрез остатъка "Сигда" влязла в дълг на самата ЧЕЗ към нейната електроцентрала. Първа инвестиционна банка отпусна 24.255 млн. евро заем на новия собственик срещу залог на търговското предприятие.

Месеци преди влизането на Доган в сделката ТЕЦ "Варна", централата ударно си осигури първия договор за 2.8 млн. лв., след като държавната ТЕЦ "Марица Изток 2" изненадващо се отказа от свой договор за студен резерв.

В следващите две години варненската ТЕЦ, част от чиито котли се твърдеше, че скоростно са преобразувани да работят на газ, си осигури още 54 млн. лв., за да държи в готовност блоковете си и да ги включи при нужда. Това обаче се е случило само пет пъти за този период.

В разгара на антиправителствените протести миналото лято, фокусирали вниманието върху олигархичния модел и успешните бизнес удари на политици от ДПС с благословията на държавата, управляващите решиха да отнемат студения резерв от Доган. Това стана чрез законова поправка, съгласно която студеният резерв да се покрива само от държавната ТЕЦ.

Редица сигнали на Антикорупционния фонд (АКФ) до различни институции за множество тревожни обстоятелства по казуса "ТЕЦ Варна" досега са без резултат.

Държавната агенция "Национална сигурност", Министерството на енергетиката и Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) бяха сезирани заради съмнения за техническата изправност на преминалата на природен газ ТЕЦ "Варна" да осигурява студения резерв. НАП пък бе алармирана заради подозрения за избягване на данъци при придобиването на ТЕЦ-а от "Сигда" и по-късно при продажбата на "Сигда" на почетния председател на ДПС Ахмед Доган.

mediapool.bg