България има системен проблем с руското влияние. (А и с други влияния.) И точно заради сериозността на този проблем, всяко действие, насочено към неговото ограничаване заслужава позитивна оценка. В същото време обаче анонсирането на този казус (шпионската афера – бел.ред.) носи всички белези на пропагандно мероприятие и личен PR и цели пълна атлантическа индулгенция на Бойко Борисов, ГЕРБ и Иван Гешев.
Така съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов коментира шпионската афера с българско участие, в рамките на която бяха изгонени още двама руски дипломати от България.
"Институциите и конкретните служители, които са си свършили работата в наскоро обявения казус с разкрити руски агенти, трябва да знаят, че имат обществена и политическа подкрепа за този курс на действие. Предателите трябва да си получат заслуженото по закон! Съобщението за обявяването на двама руски дипломати за персона нон грата във връзка с разкритията добавя към сериозността на институционалната реакция и също трябва да бъде приветствано", посочва той.
"Но и точно заради сериозността на положението, ние никак не можем да не кажем и друго. Анонсирането на този казус носи всички белези на пропагандно мероприятие. Неприемливо е подобен случай да се превръща в платформа за координирани кампании от страна на Гешев и Борисов", смята Христо Иванов.
По думите му има изобилен опит с много подобни казуси, които първо се използват за фойерверки, а после се разпадат зрелищно или угасват в тиха забрава, но във всички случаи ние плащаме сметката по неизбежните осъдителни присъди в Страсбург.
"Изводът е нерадостен, но еднозначен: личните PR цели на премиера и главния прокурор напълно подменят съдържанието и фокуса на институционалните усилия и по тази причина те са обречени на провал".
"Не е никак трудно да се сетим, защо случай, който е бил в полезрението на властите ни от месеци, се реализира кампанийно точно сега: след звучните шамари от страна на ръководството на сенатската комисия по международни отношения за политическото статукво у нас и от страна на Кьовеши за Гешев, след изострянето на тона на Белия дом към Москва и неизбежните последици за Борисов, който има дълга история на обслужване на стратегическите интереси на Кремъл, на премиера и на главния прокурор спешно им е дотрябвала гръмка акция по освежаване на атлантическия им имидж. И то точно в средата на кампанията", посочва той.
Според него ако не ставаше дума за моментен личен PR, а се преследваха някакви сериозни и трайни цели, вместо поредните фидел-кастровски излияния на Гешев и дребни заяждания от страна на Борисов с политическите му конкуренти, щяхме да видим най-малкото:
- Сериозен разговор за политическата отговорност на досегашното ръководство в министерството на отбраната за продължаващата деморализация на личния състав;
- Политически ангажимент за лустрация поне в службите (но как да стане това, когато основен авторитет на ГЕРБ, канен в листите им персонално от Борисов, е агент Николай, който лично блокира възможността за реална лустрация!?);
- Вместо неясни подмятания за ролята на Военна полиция, щеше да има оставка на Каракачанов;
- Вместо молби към Путин да спре да ни шпионира, щяхме да видим цялостна политика за възстановяване на националния суверенитет...
"Ето защо, по никой начин не може да бъде споделен задъхания ентусиазъм, с който на някои им се иска бързо да дадат пълна атлантическа индулгенция на Борисов, ГЕРБ и Гешев заради този случай. Ние знаем, че проникването на кремълското влияние се разпространява в цялата система на националната сигурност, както и в други стратегически сфери като енергетиката, цели сектори от индустрията и, не на последно място, културата и ключови елементи от националната самоидентификация. Това проникване има дълга история и днес продължава да укрепва заради широко разпространения манталитет на волнонаемна провинциална клиентела на имперска Москва сред цели сегменти на политическия "елит". Хранителната среда за това проникване е ендемичната корупция", смята той.
По думите му държава, в която кой ли не може да заснеме премиерската спалня и да запише разговорите на премиера (а службите и прокуратурата покриват случая), в която по собствените признания на Борисов има цял черен пазар за компромати, никога не може да възстанови суверенитета си, докато не се избави от разложението на корупцията.
"Държава, в която има "почетна" фигура като Доган, който продължава да бъде централен носител на нерегламентирано влияние, не подлежи на разследване и отговорност за корупция, бива третиран като елемент на националната сигурност и, едновременно с това, получава медал от Путин, а Ердоган бабува на следващата му сделка с Борисов, никога няма да има напълно еманципиран национален елит. Държава, която не може да излъчи десет минимално пригодни европейски прокурори, но може да не разследва ефективно КТБ и ЦУМ-гейт сучастието на руския генерален консул Гергов, да замита множество подплатени с косвени данни твърдения за корупция по най-високите етажи на властта, да погребе темата с вероятната употреба на "Новичок" срещу свой гражданин, никога няма да наложи своите правила на своя земя".
"Държава, в която десният премиер финансира с 3 милиарда народна пара енергийните прищевки на Кремъл и Белград без да може да обясни каква е нашата изгода от това и вече 10 години не се отказва да реализира "големия шлем" на Гоце, никога няма да може да утвърди своята икономическа и енергийна самостоятелност. Държава, в която превъоръжаването се разглежда като поредица от гешефти, с които по най-примитивен начин да се "купи" нечие благоволение във Вашингтон, вместо да е част от цялостна стратегия за модернизация на армията и полагане на отбранителния сектор като база за рестартиране на научните изследвания, иновациите и ред индустриални сектори, никога няма да заеме полагащото й се равноправно място в атлантическото семейство".
"Държава, в които службите продължават да не са прочистени от ченгета, ДСари и КГБейски чираци, в която милиционерщината заменя върховенството на правото, винаги ще бъде обречена на ниво на (не)доверие, при което с нейните служби се споделя информация, чиято стойност в очите дори на руснаците не надвишава 3-4 хиляди лева. Държава, в която по отношение на руското проникване се прави нещо единствено под натиск отвън и за PR цели винаги ще си остане заден двор на Кремъл и на който друг иска да си разиграе коня...", посочва Христо Иванов.
По думите за това "Демократична България" се явява на тези избори със разработена програма, която да гарантира системното премахване на изброените фактори и така да ограничи нежеланите чужди влияния, включително чрез дълбока реформа на прокуратурата, МВР и службите, изчистване на регулаторите и администрацията от корупционни калинки, ефективна лустрация и други.
mediapool.bg