Кламер БГ - Новини: "Фолксваген" започва преговори с България и Турция за новия си завод

"Фолксваген" започва преговори с България и Турция за новия си завод

България

|
Вт, 14 Май 2019г. 12:55ч.
"Фолксваген" започва преговори с България и Турция за новия си завод

Управителният съвет и Бордът на "Фолксваген" взеха важни, основополагащи решения за бъдещето на концерна, се посочва в съобщение на автомобилния гигант, цитирано във вторник от Дойче веле. Съобщението е публикувано след заседание, на което бе взето и решението да се започнат конкретни преговори за планирания в Европа нов завод на Фолксваген. Преговорите ще се водят с онези потенциални дестинации, които са останали в селекцията, съобщават от концерна, а агенция Ройтерс цитира вътрешни източници, според които тези дестинации са България и Турция.

Същевременно от съобщението става ясно, че германският автомобилостроител няма да вземе скоро окончателно решение за местоположението на своя нов завод в Източна Европа. Първоначално се очакваше решението да бъде взето през май, но това вероятно ще стане при следващото заседание на Борда, планирано за октомври.

"Беше решено да се пристъпи към конкретни преговори за планирания нов завод за множество марки в Европа с останалите потенциални кандидати", се посочва в официално прессъобщение.

България има (поне) едно ключово предимство

Още преди месец агенция ДПА съобщи, че в надпреварата за огромната инвестиция на Фолксваген явно са останали само две страни - България и Турция, припомня Дойче веле. Засега няма ясен фаворит, знае се само, че става дума за инвестиция в размер на над 1 милиард евро, написа тогава ДПА и припомни, че плановете на Фолксваген за изграждане на нова фабрика в чужбина вече предизвикаха смут в Съвета на работниците и служителите на концерна. Синдикалистите смятат, че вместо да се строи нов завод, трябва просто да се преоборудват вече налични мощности.

Българското правителство предпочита да не коментира темата, тъй като преговорите с инвеститора изисквали тишина. През почивните дни обаче президентът Радев коментира преговорите по привличането на немския автомобилостроител. Казаното от него пък предизвика критика от страна предшественика му на поста - Росен Плевнелиев.

По време на визитата си у нас германският президент Франк-Валтер Щайнмайер изрази принципна подкрепа за изграждането на завод на "Фолксваген".

"С този сигнал искаме да изпратим посланието, че Германия има голям интерес политическите, културните и икономическите отношения между нашите две страни да продължат и да станат още по-тесни", каза Щайнмайер.

И докато България и Турция все още могат да таят надежди, Сърбия явно ще трябва да се примири с мисълта, че е отпаднала от надпреварата. Само преди две седмици германският ФАЦ цитира сръбския президент Вучич: "Нашата оферта е по-добра от тази на България. (...) Готови сме да предложим двойно по-високи субсидии и облекчения в сравнение с България. Имаме добре квалифицирани кадри, директно на границата с ЕС. А преди три години въведохме и дуалната образователна система по германски образец". Вучич обаче признава, че България има едно ключово предимство: членството в ЕС.

Плюсовете на Турция

Турция също смята, че има добри шансове да привлече инвестицията. Според хамбургския социолог Ясар Айдън, цитиран от "Аугсбургер Алгемайне", турският вътрешен пазар е голям, производствените разходи - ниски, а кадрите - добре квалифицирани. Освен това поради ръста на безработицата в Турция на тамошния трудов пазар могат да се намерят достатъчно добре обучени хора.

Но предимствата на Турция не се изчерпват само с това, казва Айдън и изброява: Турция има свободен достъп до вътрешния пазар на ЕС, предимство е и близостта с Азия, с Близкия Изток и със сферата на руско влияние. А освен това турската държава насърчава с много пари изследователската и развойната дейност в автомобилостроенето.

Планът на "Фолксваген"

Още в средата на ноември Фолксваген обяви, че през следващите пет години ще увеличи инвестициите си в електромобилност, автономно шофиране и дигитализиране до почти 44 милиарда евро, като 30 милиарда ще бъдат вложени само в електромобилност. Обявено бе също така, че производството на Skoda Karoq и Seat Ateca ще бъде преместено в нова производствена мощност, за която се търси място в Източна Европа. Замислено е новият завод да облекчи производството на Skoda. Още миналата година директорът на дъщерната фирма Бернард Майер заяви, че капацитетите на заводите на Skoda в Европа са изцяло запълнени.

mediapool.bg