При всеки по-обилен дъжд в последните пет години, къщи в най-ниската част на град Средец са залети с фекални води. Институциите обаче не се трогват от това и не виждат нередност в изпълнението на проект за канализация, преди което хората не са имали такива проблеми.
Те започват още на 20-тия ден след полагането на новите тръби и приключването през 2015 г. на проект за 11 млн. лева, финансиран от Оперативната програма "Околна среда" за доизграждане на канализацията в града, разкрива БНР в свой репортаж.
Преди това дъждовните води по улица "Петко Д. Петков" са се изливали в съседното дере, но шахтата за това е запечатана след включването на къщите в канализацията.
В резултат, при обилни дъждове, от шахтите на самата улица извират фекални води, които влизат в мазетата на къщите, а след това хората почистват и дезинфекцират шахтите.
Според жителите проблемът е в това, че главният колектор е останал със същия диаметър след реализацията на проекта, макар че с 47 на сто са се увеличили присъединените към канализацията.
"Трябва да има две тръби – за дъждовни и отпадни води, а по проект има само една", посочва жител на улицата пред радиото. "Със старата канализация такъв проблем нямаше. Тръбата е малка и не може да поеме дъждовната вода. Институциите да си свършат работата и тръбата да се смени с по-голяма", призовават хората, които пета година пишат жалби до пет институции
Кметът на Средец Иван Жабов смята, че отговорните за "ефекта" от проекта са екоинспекцията, ресорното министерство и ВиК дружеството. От водното дружество обаче заявяват пред БНР, че ако получат кола с дефектен двигател, това не е техен проблем.
От МОСВ пък определили жалбите на хората като неправилни, необосновани и некореспондиращи с реалните факти.
mediapool.bg