Управляващите искат да отменят машинното гласуване за местни и парламентарни избори. Според действащия закон наесен трябва да има устройства в 6000 секции, но ГЕРБ и "Обединени патриоти" искат това да не стане. Обясняват намеренито си с това, че така ще гарантират честни и прозрачни избори.
Законопроектът за отмяна на машинното гласуване вече е внесен в деловодството на Народното събрание и е подписано от депутати от ГЕРБ, "Обединени патриоти" и "Воля". От извънредна пресконференция на ГЕРБ се разбра, че всички партии в парламента, без БСП, предварително са дали заявка, че ще подкрепят отменянето на машинното гласуване.
"Ако на местните избори останат сега заложените в законодателството машини, рискуваме да провалим местните избори, защото сигурността на вота е изключително застрашена, по отношение на сертифицирането, придвижването, зареждането на софтуера отново за втори тур", каза председателят на правната комисия и депутат от ГЕРБ Анна Александрова.
Мотивът за тези поправки е анализът на ЦИК, който беше особено критичен към машинното гласуване на отминалия евровот. През май машини имаше в 3000 секции, а в протоколите на над 1000 от тях бяха отчетени грешки.
От партията на Бойко Борисов изтъкнаха много от изводите на избирателната комисия. Местните и парламентарните избори са по-сложни от отминалите евровота. На места ще има 4-5 вида вот и много кандидати, за които може да се гласува преференциално. Очакването на ЦИК било, че това може забави и затрудни отчитането на машинния вот.
Освен това устройствата излизали скъпо, а не били особено предпочитани от избирателите. "Този вот е скъп. Анализът на ЦИК сочи, че 27 % са гласували всички имащи право да гласуват с машини на европейските избори през 2019 г., което икономически – 60 лв. струва 1 вот на един избирател с машинно гласуване", подчерта Александрова.
"Машините се оказаха скъпо струващи играчки, които не допринесоха нито за по-честни, нито за по-лесни избори - напротив, правят процеса по-сложен", настоя Ненков. По думите му вече трудно се намирали членове за секционни комисии и причината били именно машините. "Те не искат да участват вече, не можем да ги попълним. Във всяка комисия, в която има машини, имаше и грешки, и то огромни, но не членовете на комисиите са виновни за това, изтъкна", каза той.
От ГЕРБ обясниха, че нямало да се пипа "основното тяло" на закона, защото то е "кутията на пандора". Щели да се променят само преходните и заключителните разпоредби.
Очаквайте подробности
mediapool.bg