Кламер БГ - Новини: Уволнени служители на МУ съзряха апетит за овладяване на 85 млн. лева

Уволнени служители на МУ съзряха апетит за овладяване на 85 млн. лева

България

|
Пет, 30 Септ 2016г. 17:32ч.
Уволнени служители на МУ съзряха апетит за овладяване на 85 млн. лева

Служителите, които бяха уволнени преди ден за възпрепятстване на проверките в Медицинския университет в София, отхвърлиха в петък обвиненията към тях и казаха, че са отстранени от работа незаконно. Според тях изнесените в одита на образователното министерство нарушения са тенденциозни, а зад тях и зад последвалата битка за ректорския пост стои борба за овладяването на 85 млн. лева по сметките на висшето училище.

Одитът на образователното министерство засече множество нередности в Медицинския университет при управлението на бившия ректор проф. Ваньо Митев, сред които раздут прием на студенти без полагането на необходимите изпити, нарушения в работата на изнесените центрове на висшето училище зад граница, разточителни разходи за заплати, хонорари и командировки до екзотични дестинации за ректора и “избрани служители“, комисионни за фирми и студенти за набирането на учащи и др. Тези разкрития бяха дадени на прокуратурата и ДАНС, а преди ден източници от обвинението съобщиха, че трима служители на университета са уволнени за възпрепятстване на проверката там.

Става въпрос за проф. Красимира Маркова – главен счетоводител и ръководител на отдел "Финансови ресурси”, Марта Генсузова – ръководител на отдел „Обществени поръчки” и Симона Манолова – ръководител на отдел "Капитално строителство”. В петък трите служителки отхвърлиха на пресконференция тези обвинения, обявиха отстраняването си за незаконно и казаха, че ще го оспорват.

Не сме отказали да съдействаме

Маркова обясни, че не става въпрос за отказ да се съдейства на компетентните органи, а за отказ да предостави накуп и по устно разпореждане изискани документи, без да се съставят необходимите протоколи за това, както изисква законът. Тя уточни, че след като е било изяснено каква информация желаят разследващите, тя е била предоставена по надлежния ред с протоколи. Маркова заяви, че върху нея и другите служители е бил оказван натиск от страна на главния секретар на министерството, а с уволнението им се цели саморазправа и осуетяване на предстоящото Общо събрание на университета, на който ще се обсъжда въпроса за смяна на ректора.

След излизането на предварителните констатации в одита бившият ректор и близки до него преподаватели са предприели атака срещу настоящия ректор проф. Вихра Миланова, на която е възложено да преустанови порочните практики.

Настоящият ректор се ползвал от същите привилегии

Според уволнените служители обаче Миланова се ползвала от същите привилегии, каквито са описани в одита на образователното министерство – вози се на същия скъп джип Рейндж роувър за 177 000 лева, подписва се под заплатата от близо 9000 лева и дори е раздула още повече щата за шофьори.

Уволнени сме незаконно, защото Миланова се опитва да обезкости администрацията и да саботира Общото събрание за нейната смяна.

Уволнените служители се оплакват от психически тормоз от страна на Миланова, като по думите им след встъпването й начело на университета е започнала голяма промяна – не зачитала мнението им, упражнявала диктат, тормоз и саморазправа.

По повод обвиненията към Миланова от Медицинския университет заявиха, че няма да коментират абсурдни твърдения до произнасянето на компетентните органи и очакват извършваната в университета проверка да даде отговори на всички въпроси.

Борба за овладяване на 85 млн. лева

Маркова и колежките й са убедени, че оттук нататък тече битка за надмощие и контрол върху наличните по сметки на университета 85 млн. лева. “Тези 85 млн. лева са сериозен интерес за партии или групировки, но този натиск не е случаен и борбата е за това как ще бъдат изразходени“, заяви Маркова. По думите й ябълката на раздора в битката за следващ ректор ще е във финансовото поле.

Тя заяви, че при влизането на Ваньо Митев като ректор първи мандат през 2007/2008 година университетът е разполагал със 7 млн. лева по сметката си, като всяка година оттам нататък е увеличавал наличността си с 12-16 млн. лева. По думите й това се дължи на добър мениджмънт.

Парите се трупат, тъй като университетът не могъл да преодолее административните пречки, за да инвестира в собствена база. Иначе има инвестиционна програма за построяване на общежитие, на ректорат и реновирането на няколко блока. Кой да разпределя и усвои парите от тези дейности също било обект на апетити.

Уволнените служители смятат, че от прекратяването на договорите за изнесените центрове за граница без оглед на икономически и правни последици, както изисква одитът, могат да настъпят тежки финансови последици за университета и наличната сума да бъде прахосана за неустойки и санкции, ако записаните чужди студенти потърсят правата си.

Трите служителки отхвърлиха и обвиненията в одита относно раздадените хонорари на някои служители, като посочиха, че допълнителните пари идват от работа по проекти и към общо обявените суми били включени такива, които те предстои да получат в началото на 2017 година. Така получените от тях хонорари били надписани с по 15 000 – 20 000 лева.

Обвиненията за незаконното разрушаване на стола на университета също били неоснователни, тъй като столът въобще не бил разрушен и ставало въпрос за междуинституционален спор между НАП и областната управа.

mediapool.bg