Кламер БГ - Новини: Тежък гаф при гласуването на референдума против еврото

Тежък гаф при гласуването на референдума против еврото

България

|
Вт, 11 Юли 2023г. 16:34ч.
Тежък гаф при гласуването на референдума против еврото

Росица Кирова, Снимка: БГНЕС

Народното събрание е допуснало тежък юридически гаф, който може да опорочи допълнително и без това спорния казус за съдбата на референдума срещу еврото. Основната вина за грешката е на зам.-председателя на парламента и собственичка на пристанище с 11 кораба Росица Кирова от ГЕРБ, която водеше заседанието в петък. Тя е подложила на гласуване погрешно и неясно проекторешение, като до момента нито е поела отговорност, нито депутатите са поправили гафа, установи проверка на Mediapool.

Все още не е ясно кое точно проекторешение са гласували депутатите в петък. Дали това е внесеният на 4 юли от трима депутати от "Възраждане" проект на решение за произвеждане на национален референдум, друго проекторешение, внесено на 7 юли от правната комисия, за отхвърляне на референдума или нещо трето.

При обявяване на гласуването Кирова заявява: "Да поясня за всички. Гласуваме предложението на "Възраждане", на организаторите на референдума, което е неподкрепено от комисия. Тоест който гласува "за", ще гласува "за" провеждане на референдума. Който гласува "против", ще бъде против провеждане на референдума".

От тези думи на Кирова не става ясно изобщо какво се гласува.

Единственото предложение на "Възраждане" е проекторешението, внесено от трима депутати от партията на 4 юли (сигнатура 49-354-02-65), което предлага да се одобри провеждането на референдум с въпрос: "Съгласни ли сте българският лев да бъде единствена официална валута в България до 2043 г?". Въпросното проекторешение, внесено като обикновено решение по реда на правилника за дейността на НС (ПОДНС), обаче изобщо не фигурираше в дневния ред на депутатите за 7 юли и няма нищо общо с реда в закона за референдумите.

Кирова може да е имала предвид изначалното предложение за свикване на референдума, внесено в НС през април, но то е на инициативен комитет от граждани и де юре не е на "Възраждане".

Третият и най-вероятен вариант е Кирова да е имала предвид включеното в дневния ред за 7 юли проекторешение на правната комисия за отхвърляне на референдума (сигнатура 49-353-03-24), но тогава който гласува "за" проекторешението, би следвало да е бил "против" провеждане на референдума. Именно този документ отговаря изцяло на реда в закона за референдумите. В него изрично е записано, че водещата парламентарна комисия (в случая правната) трябва да предложи проект на решение на НС, който одобрява предложението на инициативния комитет за произвеждане на референдум или мотивирано го отхвърля.

В крайна сметка, подведени от указанието на Кирова, мнозинството депутати отхвърлиха по нейната логика провеждането на самия референдум. "Против" гласуваха 98 депутати от ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС. Повечето народни представители от ГЕРБ се въздържаха, защото принципно подкрепяли вслушването в гласа на народа, но не и конкретното искане, насочено срещу единната европейска валута. "За" допитването бяха 68 депутати от "Възраждане", БСП, ИТН, независимият Радостин Василев и дори двама парламентаристи от ПП-ДБ.

Общо 46 депутати (45 от ГЕРБ-СДС и един от ПП-ДБ) се въздържаха.

Окончателните резултати за референдума след прегласуването в петък

Абсурдното развитие на ситуацията доведе до още по-абсурдното изявление на "Възраждане", че отхвърляйки проекторешението за отхвърляне на референдума, депутатите на практика са одобрили допитването, от което следвало, че президентът можел да насрочи дата за провеждането му. Депутатите от партията на Костадин Костадинов разбрали за гафа, още докато се случвал, и затова "тихо и кротко" гласували "за" отхвърлянето на референдума, за да подведат противниците си. Дори поискали прегласуване, за да няма недоразбрали.

"Проект за решение" по чл. 85 от ПОДНС (което е понятие, аналогично на "законопроект" или "предложение", "инициатива") е смислово и съдържателно различно понятие от "проект за решение" (на водещата комисия) по чл. 13, ал. 5 и 7 от Закона за референдумите", разясни пред Mediapool адв. Юлиан Дацев, който сигнализира за гафа.

До момента приетото от НС решение за референдума не е обнародвано, а депутатите мълчат за тежкото недоразумение.

mediapool.bg