Съюзът на съдиите в България призова президентът да наложи вето върху последните поправки в съдебния закон. През миналата година парламентът въведе щедри кариерни и финансови бонуси за членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) и съдебните инспектори.
Ако съдебният кадровик/инспектор е бил магистрат на апелативно ниво преди да влезе в съвета, след края на мандата си той ще стане съдия или прокурор на върховно ниво без конкурс.
Назначаването на по-високата позиция в системата ще става по избор на самия бивш член на ВСС. Той ще подава молба къде иска да бъде назначен, а съдебният съвет ще гласува без право на преценка.
Парламентът въведе и значителни финансови бонуси за членовете на ВСС и съдебните инспектори. След освобождаването им от длъжност те ще получат допълнително 40 000 лева парично обезщетение, изчислено на база по-високите им заплати като членове на ВСС.
Промените в закона бяха внесени преди членовете на съвета да гласуват кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор. В крайна сметка ВСС два пъти одобри Гешев с огромно мнозинство, а след това парламентът гласува бонусите.
Съдийската организация казва, че приетите от парламента поправки противоречат на конституцията и на основните принципи на устройствения акт на съдебната власт, създават предпоставки за неравно третиране и сериозна опасност от политическо накърняване на независимостта на съдебната власт.
Според ССБ липсва обществена необходимост от кадровия бонус за членовете на ВСС след края на техния мандат. "Напротив – създава се впечатление за неприемливо политическо удостояване на членовете на кадровия орган на съдебната власт като форма на властова корупция", коментира организацията.
Съюзът напомня, че по конституция изключително правомощие на ВСС е назначаването, повишаването, преместването и освобождаването на магистратите. След поправките обаче ВСС е лишен от правото на преценка. Съдийският съюз се обявява и срещу финансовия стимул за бившите членове на ВСС и бившите съдебни инспектори.
"Създаването на специален и свърхпривилегирован статус на членовете на ВСС накърнява и принципа на правовата държава, и независимостта на съдебната власт, тъй като създава зависимост на членовете на висшия административен орган на съдебната власт от другите власти, доколкото 11 от членовете на ВСС се избират от Народното събрание", се казва в позицията на съдийския съюз.
Организацията напомня, че процесът по номиниране и избор на членове на ВСС остава основателно съмнение за договорки, нелегитимни обвързаности и зависимости.
"Затова въведените с обсъжданите изменения на ЗСВ привилегии в края на мандата на членовете на ВСС само затвърждават впечатлението за противоконституционна обвързаност между политическите партии и членовете на ВСС, които са ги излъчили, а това разрушава доверието в съдебната власт и нейната независимост", се казва в позицията на организацията.
mediapool.bg