Бургаският административен съд не даде ход на делото за строежа на ваканционното селище на Алепу заради нередовно призоваване на адвокатът на инвеститорите. Той е представил е пред магистратите и болничен лист. Следващото заседание по делото ще бъде на 21 септември.
Делото бе образувано, след като прокуратурата оспори като нищожно разрешението за строежа, което временно спря строителството. Институцията твърди, че строежът трябва да е единствено за укрепване на свлачището, а не за хотел. Напомня се, че няма и екооценка, а единствено оценка за съвместимост със защитената територия, в която се намира.
Според Върховна административна прокуратура (ВАП) разрешителното е нищожно, защото малко след като е влязло в сила то е било променено, допълнено и е вписан нов възложител, което също го прави нищожно.
В началото на юни прокуратурата възложи на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) незабавна проверка за законността на строежа между нос "Свети Тома" и т. нар. Шофьорски плаж.
Инспекцията е установи, че главният архитект на община Созопол е издал разрешение за строеж на 26 февруари 2018 г. за "укрепване на свлачище" в местността "Алепу", землище на гр. Созопол, на името на "Алепу вилидж".
С нотариално заверена декларация от 28 август 2018 г. възложителят декларирал, че няма да използва това разрешително, както и че за укрепване на свлачището в имота ще се използва укрепително съоръжение, което ще е интегрирано в конструкцията на бъдещото застрояване.
Така главният архитект на Созопол издал ново разрешение за строеж на 10 септември 2018 г. на същото дружество за курортен комплекс "Алепу вилидж". То е за етапно строителство - първи етап - "укрепване на свлачище" "Алепу вилидж", и втори етап - "курортен комплекс" – подземна и надземна част, в местността "Алепу". Строежът е определен като първа категория.
В разрешителното от 10 септември 2018 г. обаче са били допуснати изменения в инвестиционния проект, както и допълване на новото строително разрешение. Вписан бил и нов възложител, който не фигурира като такъв в двете строителни разрешения. В доклада на ДНСК имало и други констатации, изясняващи действителното положение по случая.
Така през юни след анализ на всички получени материали, от ВАП, съобразявайки, че разрешението за строеж е индивидуален административен акт, а влязлото в сила разрешително за строеж не подлежи на отмяна, заключават, че всяко следващо разрешително, засягащо същия поземлен имот и участници в административното, е нищожно.
mediapool.bg