Стотици граждани се събраха в петък вечерта пред Съдебната палата в София, за да протестират срещу подмяната на Иван Гешев като главен прокурор със заместника му Борислав Сарафов. На организираната от "Правосъдие за всеки" демонстрация те настояха за за конституционни промени, а не за поредната имитация на съдебна реформа.
Пред протестиращите говори съпредседателят на "Продължаваме промяната-Демократична България Кирил Петков, който обясни, че е там не само като политик, но и като гражданин, защото все повече осъзнава, че гаранцията за промяна са хората, които застават зад нея, а не политиците.
"Политиците трябва да са тяхното изражение. Вие – хората, гарантирате, че ще има промяна“, посочи той.
Според него подмяната на Гешев със Сарафов е разочарование за целите, които си бяха поставили демократичните сили.
"Гешев беше удобен за задкулисието, но вкараната съдебна реформа в плана за възстановяване и устойчивост стана причина тя да стане основен приоритет заради 12-те милиарда лева в плана. Много скъпо излиза някой да е неконтролируем, като става въпрос за 12 млрд. лв.", заяви Кирил Петков.
"Това разместване може да не е това, на което се надявахме, но заедно систематично променихме някои неща. Сарафов влиза в позицията си, знаейки, че може да бъде разследван. Това не е същото като само Господ да е над главата ти", каза още бившият премиер.
Той коментира и днешното решение на парламентарната група на ПП-ДБ да постави седем условия на ГЕРБ, за да остане на власт кабинетът.
"Няма да стоим като параван на задкулисие, което иска да си нареди органите. Останалите парламентарни групи трябва да решат дали да се съобразяват с нашите червени линии или ги преминават и ще ни тестват дали правителството ще се подаде оставката. Но хората в правителството са с кауза, не са там за кариера или за власт и са готови да подадат оставка за да покажем, че или България върви напред, или никой няма да се крие зад реформаторските сили и те няма да могат да използват нашата енергия, за да продължат съществуващата система", заяви още Кирил Петков.
"Дойдох заради това безобразие, което се случва във ВСС и заради тяхното незаконосъобразно решение само от прокурорската квота да изберат и.д главен прокурор Борислав Сарафов. В крайна сметка смениха Гешев, за да сложат нов Гешев, който се казва Сарафов, коментира пред БГНЕС Румяна Христова, която е сред протестиращите за съдебна реформа.
Протести като този вече се правят десета поредна година, заяви пред протеста депутатът от ПП-ДБ Ивайло Мирчев.
"Изборът на Сарафов по никакъв начин не е някаква промяна, а потвърждава политиката, която се случва в последните години - ВСС инсталиран от определени политически олигархични кръгове да си избира следващия главен прокурор. Ние се противопоставяме на това и искаме да направим такива промени в Конституцията, които да не позволяват политически олигархични кръгове да си избират главен прокурор", заяви Мирчев.
Той подкрепя тезата, че новият ВСС трябва да избере следващия главен прокурор.
По-късно демонстрантите тръгнаха на шествие до Народното събрание.
mediapool.bg