Столичният общински съвет реши местната власт да поиска от държавата да махне Паметника на съветската армия от центъра на София. Монументът е държавна собственост и общината не може сама да го премести. Действия от страна на правителството обаче едва ли ще има скоро. Премиерът Гълъб Донев на практика обезсмисли решението на съветниците с призив политиците да оставят темата за след изборите.
"В този момент, в разгара на предизборната кампания, политиците не трябва да противопоставят хората едни на други, а да търсят съвместни решения, така че по най-добрия начин историята да бъде предмет, който изучаваме, който помни нашето минало, нашите събития и герои, от които да се учим", каза министър-председателят в Кюстендил. Той коментира, че според него политиците трябва да оставят тази тема за след изборите, за да може в спокойна обстановка да се вземе най-правилното решение.
Въпреки това общинският съвет подкрепи предложението на "Демократична България" от преди три години и допълнено от ГЕРБ-СДС преди няколко дни. Решението беше подкрепено от ГЕРБ-СДС, "Демократична България" и "Патриоти за София". Против гласуваха съветниците от БСП, които определиха решението като "евтин предизборен фарс". Димитър Антов от "Патриоти за София се въздържа от гласуване. Според него паметникът трябва да остане в центъра на София като символ на срама от комунистическия режим.
Предложението за преместване на паметника на Съветската армия е на ГЕРБ и "Демократична България". Именно техните съветници го подкрепиха при разглеждането му в комисиите по култура и образование и по устройство на територията, архитектура и жилищна политика, преди да бъде внесено в Столичния общински съвет (СОС). Формално докладът беше внесен още преди 3 години, но стигна до гласуване едва сега, след като лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заръча на съветниците от партията да го подкрепят.Според решението кметът Йорданка Фандъкова трябва да поиска от областния управител на София-град да премести паметника в Музея на социалистическото изкуство. Тя и общината обаче не могат сами да направят това, тъй като монументът е държавна собственост.
Местната власт ще промени плана за застрояване и регулация на Княжеската градина, в която се намира паметникът, така че да се предложи друго решение на негово място. Подобни изменения обаче отнемат доста време. Единственото краткосрочно действие от приемането на доклада би било поставянето на табели около монумента, които да оказват, че той символизира чужда сила, обявила война на България и окупирала страната. Точният надпис трябва да бъде уточнен след консултации с историци от Софийския университет и Българската академия на науките, а табелите да бъдат поставени до един месец след взимането на решението.
Политически акт
"Актът е преди всичко политически. Паметникът е държавна собственост. Общинският съвет не може да арежда на държавата, но може да взима решения за градоустройството", коментира председателят на общинския съвет Георги Георгиев. Допълни, че "изискваме от областния управител да изпълни нашето решение".
"Който иска да се кланя на терора, може да го прави извън центъра на София", коментира Марта Георгиева от "Демократична България". Според нея държавата в лицето на областния управител е поставена в доста неудобно положение, тъй като трябва или да изпълни молбата на общинския съвет да махне паметника, или да се отделят държавни средства за ремонт на монумента, който е опасен. Третият възможен ход бил прехвърлянето на паметника на общината, която пък да го махне.
"Това решение няма правна стойност. Паметникът не е общински. Това е просто един политически пиар", каза Иван Таков от БСП.
"Паметникът на Съветската армия трябва да бъде премахнат, защото няма как национална държава да търпи паметник на чужда държава", каза Карлос Контрера от ВМРО.
Борис Бонев от "Спаси София" пък поиска международен конкурс за предложение какво да се направи на мястото на спорния монумент.
Яйца, боя и руски знамена
И въпреки че едва ли скоро спрямо паметника ще бъдат предприети някакви действия, обсъждането на съдбата му предизвика два протеста на защитници на монумента. И двата бяха организирани от политически формации. Пред сградата на общината на "Московска" 33 се събраха симпатизанти на новата формация "Левицата", на "Възраждане" и МИР. Сред протестиращите беше забелязан и лидерът на "Атака" Волен Сидеров.
Те развяваха български, съветски и руски знамена, хвърляха яйца и червена боя по фасадата на Столична община. В същото време един от организаторите на този протест - Мая Манолова, преди време направи акция срещу "златните яйца" по магазините заради сериозното поскъпване на този продукт.
Освен, че хвърляха яйца и боя по общината, недоволните освиркваха общинарите и скандираха "Фашисти", "Оставка" и "Искаме мир" под звуците на български военни маршове и възрожденска музика.
Протестиращите носеха плакати с надписи "Съветската армия победи нацизма", "В Берлин има съветски военен мемориал" и "Смърт на фашизма".
Според Мая Манолова общината е имала 4 години, за да направи допитване какво да се прави с паметника. Монументът е държавна собственост и е абсолютно незаконно кметът и СОС да вземат решение за съдбата му, каза Манолова.
Вторият протест започна пред самия паметник в Княжеската градина. Там привърженици на БСП направиха символична жива верига около монумента. Основната теза на социалистите, е че с евентуалното премахване на паметника се възражда "кафявата чума" фашизма.
"Да не допуснем войната да влезе в България. Да не допуснем да се изтрие паметта. Затова няма да допуснем разрушаването на този паметник", заяви пред демонстрантите Борислав Гуцанов. "Да не би в Берлин или във Виена паметниците да се разрушават?", попита той.
"Вие възкресявате фашизма под маската на неонацизма. Тези две партии се борят за реставрация на фашизма", заяви Велизар Енчев по адрес на общинските съветници от ГЕРБ и ДБ.
Социалистите се хванаха за ръце в жива верига около монумента и обявиха, че тръгват на "поход за мир" към сградата на Столична община, за да попречат на решението на столичните общинари за премахването на паметника.
Шествието скандираше "Не на войната, да на мира", а по пътя към него се присъедини и лидерката на БСП Корнелия Нинова, която не беше забелязана пред паметника.
mediapool.bg