Кламер БГ - Новини: Спецпрокуратурата обяви, че митничарите са й слабост

Спецпрокуратурата обяви, че митничарите са й слабост

България

|
Пет, 07 Фев 2020г. 16:54ч.
Спецпрокуратурата обяви, че митничарите са й слабост

Митничарите са слабост на спецпрокуратурата. Това обяви шефът й Димитър Петров, ден след като съвместно с МВР и КПКОНПИ разследващите нахлуха на граничния пункт "Калотина" и арестуваха 30 души – граничари и митничари. На 20 от тях ще бъдат повдигнати обвинения за участие в престъпна група, вземала подкупи. Според разследващите, корупцията на "Калотина" е била толкова голяма, че единственият начин да минеш без да платиш, бил да прелетиш.

Зависи от разума на човека

"Може да се направи извод от нашите действия, че митничарите са слабостта на специализираната прокуратура", заяви Петров.

Въпреки тази слабост на спецпрокуратурата й отне точно три години, за да вкара в съда обвинителен акт срещу петима служители на митница "Варна-Запад". На въпрос дали това е разумен срок Петров отговори:

"Тези хора използваха всякакви процесуални способи да шиканират процеса – смяна на адвокати, болнични, което забави разследването. Поради структурни промени в ГДБОП-Варна се наложи преразпределянето на това дело на друг разследващ, който не беше в течение на нещата, но бързо успя да влезе в подробностите и успя да приключи делото. Дали е разумен срокът, зависи от разума на човека".

Дай за почерпка

На пункта "Калотина" е имало стройна пирамидална схема за взимане на подкупи, в която са участвали митничари и служители на "Гранична полиция", обявиха от прокуратурата и МВР. В нея е участвал и началникът на митническата смяна. Ежедневно всеки служител му е отчитал по 50 евро, независимо колко е "изкарал" през деня. Служителите са били безпардонни, прибирали са и монети, връщали са дори ресто. Според прокуратурата от всяка смяна са прибирани между 800 и 1000 евро. Таксата била наричана "за почерпка".

"Това се е събирало на смяна като зависи от канала – дали е за леки автомобили, дали е за товарни", заяви говорителят на главния прокурор Сийка Милева.

Според шефа на дирекция "Вътрешна сигурност" в МВР Стефан Банков ролята на граничарите била да "създават проблеми, без да има основание".

"В резултат на което ги препращат към митническите инспектори и така се осъществява престъпната схема", обясни той.

Само ако прелетиш

По традиция най-много сигнали за корумпираните митничари са идвали от турски граждани. Тенденцията е такава от години – сигнализират предимно шофьорите на тирове.

"Част от тях заявиха, че на територията на ГКПП "Калотина" не е възможно да се премине без да се плати. Единственият начин е да прелетят, повтарям – да прелетят. Установихме, че няма случай, в който пострадало лице да мине, без да даде подкуп. Както граничните полицейски служители, така и митнически инспектори не дават никакъв шанс и възможност на пътуващите да преминат, без да платят този подкуп. Арогантни са в поведението си, развалят пари, дори им вземат и монети", заяви Банков.

Цяла година

Престъпната група е действала поне година. За такъв период прокуратурата е успяла да събере доказателства. Предстои съдът да се произнесе колко от арестуваните ще бъдат задържани под стража.

mediapool.bg