Кламер БГ - Новини: Спа центровете отново отварят врати, падна и карантината за връщащите се от Африка

Спа центровете отново отварят врати, падна и карантината за връщащите се от Африка

България

|
Ср, 31 Март 2021г. 22:21ч.
Спа центровете отново отварят врати, падна и карантината за връщащите се от Африка

Спа центровете отварят врати от 1 април. Пада и задължителната карантина за връщащите се от повечето страни от Африка. Това предвижда поредната заповед на здравния министър проф. Костадин Ангелов, издадена в сряда, ден след заповедта за разхлабване на мерките от 1 април.

Допълнителното разхлабване на мерките идва в деня, в който бе отбелязан рекорд по брой заболели за денонощие - 5176 и след призив на хотелиери, да им разрешат ресторантите и спа центровете да работят.

Според новата заповед на здравния министър ресторантите в хотелите ще да могат да работят, но само откритите им части с работно време от 6 до 23 часа.

По настояване на туроператорите отпада и задължителната карантина от 10 дни за пристигащите от Африка. Тя беше въведена след първите случаи на заразени с коронавирус, които се върнаха от Занзибар. Сега връщащите се от редица африкански страни няма да са задължително изолирани, ако покажат отрицателен PCR тест, направен до три дни преди влизане в България.

Разхлабването на мерките се отнася за следните държави: Египет, Алжир, Тунис, Мароко, Мали, Нигер, Чад, Судан, Еритрея, Етиопия, Сомалия, Централноафриканска република, Габон, Конго, Нигерия, Бенин, Того, Кот д'Ивоар, Либерия, Сиера Леоне, Гамбия, Сенегал, Буркина Фасо, Южен Судан, Гвинея, Гвинея-Бисау и Мадагаскар.

В същото време остава забраната за работа на учебните центрове през целия месец април.

"Нещо, което не може да се каже нито за държавните училища, нито за фитнеси, ресторанти, нито за СПА, уелнес и таласотерапевтични центрове, нито за центровете за подкрепа за личностно развитие, които развиват сходна на нашата дейност", посочват от Асоциацията на езиковите центрове у нас. Те са изпратили писмо до омбудсмана с молба за съдействие, след като държавата по никакъв начин не подкрепя учащите се.

В същото време на голяма част от децата им предстоят матури и изпити. Учениците от горните класове не са посещавали училище от края на октомври, което го няма в нито една развита европейска страна. На образователните центрове въобще им е забранено да има присъствени занятия почти от началото на учебната година.

От асоциацията напомнят и за негативните за здравето на децата след продължително висене пред компютри и електронни устройства - главоболие, проблеми с очите, липса на концентрация и намалена мотивация за учене.

Обучителните центрове настояват да бъде разрешено присъственото обучение на учениците.

"За пореден път, по неясни критерии и причини, нашият сектор е отделен от този на регулираното от държавата образование по отношение на прилаганите мерки, въпреки многократно по-ниския риск, който носи обучението в нашите центрове, предвид малките групи и учебни занятия два пъти седмично по два часа.

В същото време груповите дейности и занимания както в държавните училища, така и например в центровете за подкрепа за личностно развитие се преустановяват само до 11април 2021 г. Смятаме, че в случая напълно обосновано може да се говори за дискриминационно отношение към частните образователни центрове, тъй като не виждаме никакви обективни обстоятелства, предполагащи различно отношение към образователните заведения в зависимост от това дали са част от предучилищното и училищно образование или са част от неформалното образование", пишат от Асоциацията на езиковите центрове у нас.

"За пореден път грубо се нарушават правата ни на граждани на България и явно се демонстрира различно отношение към образователни институции единствено по признак дали са регулирани от държавата или не", се казва още в писмото им до омбудсмана.

mediapool.bg