Кметът на Генерал Тошево Валентин Димитров, който беше задържан в сряда по дело за измама, е освободен срещу парична гаранция от 10 000 лв.
Рано сутринта привърженици на БСП от общината протестираха срещу ареста на кмета на Генерал Тошево пред полицията в Добрич.
Той беше задържан по искане на Европейската прокуратура във връзка с разследване за измами със субсидии, свързани с проект за увеличаване на енергийната ефективност на социални жилища.
Според съобщението на прокуратурата, ръковедана от Лаура Кьовеши, са извършени обиски на сгради на общината и в канцелариите на длъжностни лица, заподозрени за съучастие в престъпленията, за които се води разследването.
Председателят на Общинския съвет на Генерал Тошево д-р Яна Бонева, която също е от БСП, каза пред Нова телевизия, че не е имало обиски в общината.
Заместник-кметът на Генерал Тошево Румен Мунтянов заяви, че според него става дума за атака срещу Валентин Димитров заради предстоящите местни избори. В петък е трябвало Валентин Димитров да бъде номиниран за трети мандат като кандидат на БСП за кмет.
От Общинския съвет на Генерал Тошево заявиха, че изцяло подкрепят работата на кмета.
Преди 10 часа кметът Валентин Димитров излезе от Първо Районно управление на полицията в Добрич и отиде при протестиращите. Той бе посрещнат с бурни аплодисменти и викове "Свобода!" и "Браво, Вальо!", предаде БТА.
След това се отправи в следствената служба. След излизането от там адвокатът му Милен Янков съобщи, че му е повдигнато обвинение и му е наложена мярка за неотклонение парична гаранция от 10 000 лв.
Валентин Димитров отказа коментар пред медиите.
"Заради всички тези хора тук си заслужава да се борим", каза кметът. Уточни, че спи спокойно.
Според съобщението на европейската прокуратура фактитте по делото са от 2017 - 2019 г. Става въпрос за грант, получен от община Генерал Тошево по проект за увеличаване на енергийната ефективност на многофамилни жилищни сгради, финансиран от Европейския съюз, на стойност 169 000 евро (около 330 000 лева). За изпълнението на проекта е привлечен частен подизпълнител. Към момента няма информация кой е той.
Според събраните доказателства длъжностни лица, участващи в изпълнението на проекта, включително кметът, са представили невярна информация за извършената работа по него, която не е била завършена до крайния му срок, се казва в съобщението на европрокуратурата.
През последните месеци прокуратурата на Лаура Кьовеши проведе няколко знакови акции в България, като една от тях беше свързана с ремонта на жълтите павета в София.
През март т.г. Европейската прокуратура излезе с отчет за работата си в България през последните повече от две години. От него се разбра, че се водят 143 разследвания у нас, като нанесените вреди се изчисляват на общо 492 млн. евро.
До този момент Европейската прокуратура е постигнала само една осъдителна присъда в България след сключено споразумение по дело срещу бивш служител на Държавен фонд "Земеделие". Тя е условна със срок от 1 година.
В същото време няколко евпрокурори напуснаха институцията, а Лаура Кьовеши разпореди да бъде направен одит в България заради проблемите. Резултатът от него досега публично не е оповестяван.
mediapool.bg