Над 60 дка в столичния кв. "Овча купел", втора част, ще станат общинска собственост след приемането на подробния устройствен план на района. Той беше гласуван от общинския съвет преди седмица.
С него се "изместват" 56 частни имота, предимно в междублокови пространства, към периферията на квартала. Целта е да се спре презастрояването, което води до конфликти между хората от квартала и собствениците на терени за застрояване.
"Там можеха да бъдат построени десетки жилищни блокове с обща площ над 150 хил. кв. метра, но вместо това Столичната община успява да запази тези пространства да останат зелени площи", обясни в четвъртък председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев.
Вместо нови блокове - детски градини и училище
На част от имотите се предвижда застрояване, но то ще е на обществени сгради – четири детски градини, училище, културен дом, спортна зала.
Предвиждат се още паркинги, спортни и детски площадки. За осъществяването на тези намерения обаче предстои започване на процедури като проектиране, избор на изпълнители, разрешение за строеж и др. Трябва да се осигурят и средства от общинския бюджет за самото изграждане.
Частно срещу общинско
Собствениците на частните имоти получават като обезщетение общински терени по "периферията на квартала", обясниха Георгиев и главният архитект Здравко Здравков. Според тях сградите, които ще изникнат там, няма да са близо до съществуващи здания и няма да има недоволство заради новото строителство.
Двамата не отговориха на въпроса каква би била максималната разгърната площ на бъдещите строежи. Според Георгиев ще е по-малко от обявените от него 150 000 кв. метра, които можело да се застроят в междублоковите пространства на "Овча купел" 2, тъй като според закона при подобна замяна на имоти се допуска намаление на площта на терена, който частният собственик получава, с до 25%. От документите по плана обаче се вижда, че максималното редуциране на площта е 14 на сто, за някои терени е 6%, а за други няма такова.
Още конфликтни точки
Подобни решения на конфликтите между инвеститори и живеещи в кварталите се търсят в момента и за 15 имота за застрояване в "Младост". Преди години общината замени след дълги преговори няколко частни имота в този район, предвидени за застрояване, с общински терени в същия квартал, които обаче са далеч от съществуващи блокове. Подобно решение се търси и за отреден за застрояване терен в "Дианабад", собственост на главния редактор на "Труд" Петьо Блъсков, припомни арх. Здравков.
Намеренията за застрояване на всички тези частни терени предизвикват протести от страна на живеещите наоколо хора, които не искат градинките край блоковете им да се застрояват.
Според Здравков подобни потенциални конфликти зреят основно в кварталите с комплексно застрояване като "Младост", "Овча купел", "Дружба".
Възможност за решение
"Става въпрос за комплексите, построени след 70-те години на миналия век, при които след реституция на имоти се появяват два типа противоречия. Едните - от собствениците, които живеят трайно в квартала, и другите - на собствениците на възстановени имоти. Подходът, който предлагаме днес, е мащабен и предлага нов тип решение на проблема", каза Здравков.
"Даваме възможност ситуацията да бъде трайно подобрена – хората да нямат вече частни имоти пред блоковете, а те да се изместят в периферията на квартала. Това е единственият възможен начин казусите, свързани с протестите с презастрояване, да бъдат решени", добави той.
Здравков коментира, че устройственият план на "Овча купел" вероятно ще бъде обнародван в Държавен вестник до месец и ще влезе в сила. След това кметът на район "Овча купел" предстои да издаде заповеди за индивидиуализиране на новите имоти.
mediapool.bg