Кламер БГ - Новини: "Toва е класическо изнудване". Скопие се оплака от липса на ясна българска позиция

"Toва е класическо изнудване". Скопие се оплака от липса на ясна българска позиция

България

|
Ср, 18 Май 2022г. 17:01ч.
"Toва е класическо изнудване". Скопие се оплака от липса на ясна българска позиция

Сн. ЕПА/БГНЕС

Представители на правителствата в Скопие и София влезнаха в поредна разправия на фона на очакванията на Северна Македония, че България ще вдигне "ветото" върху началото на преговорите й за ЕС.

Външният министър Буяр Османи се оплака, че България няма единна позиция, а българската му колежка Теодора Генчовска му отговори, че има национален консенсус и България няма да промени позицията си през юни, както настояват Скопие, ЕК, САЩ и някои европейски страни.

"България няма едийна позиция"

Очакваме България да изработи единна позиция на правителството по отношение на по-нататъшния преговорен процес между София и Скопие. Въпреки че има комуникация, няма как да се водят конкретни разговори, докато не чуем тази единна позиция, коментира външният министър на Северна Македония Буяр Османи.

Той каза, че страната му е представила конкретно предложение на българското изискване - да промени македонската конституция и в нея да бъдат вписани българите наравно с останалите народности. България настоява това да стане преди да одобри преговорната рамка на страната за членство в Европейския съюз, а Скопие – преди самото присъединяване.

"Мисля, че те също знаят, че процесът не може да бъде обвързан толкова директно, т.е. за да се поставят условия за началото на преговорите, ако се направят конституционни промени. Смятам, че на масата е сложено едно добро предложение, което е компромис между тяхното искане да приключи преди и нашите искане да стане непосредствено преди членството. Мисля, че Република България е наясно с това, мисля, че по-скоро става въпрос за липсата на консолидирана позиция там, която да бъде съобщена на нашето външно министерство", каза Османи.

България на моменти действително дава противоречиви сигнали. Премиерът Кирил Петков и представители на "Продължаваме промяната" обявяват напредък в преговорния процес и амбиция за бързо решаване на проблемите, докато БСП, "Има такъв народ" и президентът Румен Радев периодично предупреждават, че не може да има промяна на българската позиция.

Коментирайки изявлението на българския президент Румен Радев, че "няма да позволи македонизмът да влезе в ЕС", Османи посочи, че в България има лица, които се опитват чрез провокации и блокади "да ни накарат да допуснем грешка в последните седмици от цикъла".

"Такива хора не само че искат блокадата да продължи, но по възможност за пред света вината да е наша и затова има опити за блокада и провокации", посочи министърът, цитиран от БГНЕС.

Генчовска: Българската позиция няма да се промени

В отговор българската външна министърка каза, че българската позиция за започването на преговори на Република Северна Македония с ЕС е ясна и няма как да се промени на предстоящия Съвет по Общи въпроси.

"Външният министър на Република Северна Македония Буяр Османи много често излиза по медиите и непрекъснато говори. Това не е тенис мач или футболен мач, за да говорим топката в кой отбор е или в кое поле. Нашата позиция е изключително ясна, имаме национален консенсус по темата. Не знам по какъв по-ясен начин да му го обясня на г-н Османи", заяви министър Генчовска.

"Трябва конкретика, загубихме пет месеца в говорене, в интервюта - просто чакаме да започнат изпълнение на договора".

"Министър Османи каза, че е предупредил своите колеги от Европейския съюз (ЕС) за икономическите и политическите последици от този конфликт в региона, както и за необходимостта точно сега да бъде спасено доверието в ЕС чрез деблокиране на преговорния процес със Северна Македония. За македонската страна на ход е България, Северна Македония е изпълнила всичко, което се иска от нея".

"Не съм чула г-н Буяр Османи какво е казал, но той много често излиза по медиите, непрекъснато говори, това не е тенис или футболен мач да кажеш топката в кой отбор е или в кое поле. Не знам по какъв начин по-ясно да му обясня на г-н Османи вече", добави тя.

"Това е изнудване"

Премиерът Димитър Ковачевски коментира от своя страна, че "европейската интеграция на Северна Македония и Албания е заложник на България".

"Нашата европейска интеграция е сведена до разговори за история, което на практика всички държави от ЕС оправдават. Според мен това е неправилно, защото когато се говори за история, не се обещава нищо, а само се говори за неща, случили се преди 100-150 години. Това е класическо изнудване и не може да бъде от полза за никого. Затова смятам, че са много важни темите, които засягат бъдещето на държавата и всички разговори трябва да се водят на тази база", посочи той.

Според българската страна, обаче, Северна Македония не е изпълнила договора за добросъседство от 2017. Управляващите в Скопие, които са под силен натиск от опозицията, избягват провокациите към София, но не показват и готовност да се съобразят с българските изисквания по чувствителни въпроси като историята, например.

"Република Северна Македония няма нито една забележка от когото и да било относно процеса на присъединяване, всички, включително 26-те на масата миналата вечер, твърдят, че топката е в България", заяви Османи.

Той подчерта, че целта на Скопие е да изгради коректни отношения с България, "така че ще продължим да бъдем конструктивни и в бъдеще, а подобни провокации отхвърляме и осъждаме".

България е под силен натиск да одобри преговорната рамка на Северна Македония за ЕС през юни. Премиерът Кирил Петков на няколко пъти каза, че позицията на страната по този въпрос ще влезе в парламента и всички решения ще се взимат там.

ЕК, САЩ и някои европейски страни настояват Скопие да започне преговори до седмици, като аргументите им се засилват все повече с руската агресия срещу Украйна.

Тази седмица на посещение в България е помощник-държавният секретар на САЩ по европейските и евразийските въпроси Карън Донфрид и се очаква темата отново да се обсъди.

mediapool.bg