Държавният департамент на САЩ насърчава диалога за формиране на правителство, заяви говорителят му Нед Прайс.
"Съставянето на правителство очевидно е вътрешнополитически въпрос, но ние винаги сме за диалога", каза той в сряда пред БНР.
"През следващите месеци България ще трябва да продължи да се справя с редица предизвикателства, които стават все по-големи заради войната на Русия в Украйна", добави той.
Прайс изброи областите, които са във фокуса на внимание и на Вашингтон: законодателната рамка за Плана на ЕС за възстановяване и устойчивост, плановете за присъединяване към еврозоната, модернизацията на въоръжените сили, енергийната сигурност и по-нататъшното укрепване на върховенството на закона в България.
"Надяваме се, че всички страни ще продължат да полагат максимални усилия, знаейки колко важно е това за бъдещия растеж, просперитет и сигурност на България", каза говорителят на американското дипломатическо ведомство.
Изявлението идва в момент, когато "Продължаваме промяната" върна първия проучвателен мандат за съставяне на кабинет, утре се очаква това да направят и ГЕРБ. Така въпросът остава дали е възможно с третия мандат, който ще бъде получен от избрана от президента парламентарна политическа сила, да бъде намерено мнозинство и да се състави ново правителство в рамките на този парламент. "Демократична България", БСП и "Има такъв народ" вече заявиха готовност да получат мандата, като дадоха заявка да положат усилия кабинет да има. Засега обаче намирането на мнозинство изглежда почти невъзможно, след като "Има такъв народ" разтури управляващата коалиция и свали кабинета "Петков" заедно с опозиционните партии ГЕРБ, ДПС и "Възраждане".
"Продължаваме промяната" се опита да направи правителство с БСП, ДБ и шестимата напуснали ИТН депутати, но така и не намери недостигащите няколко народни представители, за да събере 121 гласа.
Ако случайно се намери мнозинство за кабинет с третия мандат, големият въпрос е дали то ще подкрепи ключовите реформи в КПКОНПИ и съдебната власт, за да има въобще смисъл от усилието да се прави правителство. Ако преговорите се провалят, наесен ще има избори, а дотогава ще управлява служебно правителство, назначено от президента Румен Радев. То може да остане начело на държавата и след изборите, тъй като според сегашните социологически прогнози следващият парламент отново ще е фрагментиран и договарянето на стабилно мнозинство ще е почти невъзможно.
mediapool.bg